Nezapomeňte na Kalouska!

02. dubna 2013, 12:00 - Adam Junek, Euro
02. dubna 2013, 12:00

To je ale překvapení! Je tu poslední den pro podání daňového přiznání samostatně podnikajících fyzických osob. Tedy těch, co nemají daňového poradce. Podle odhadů berních úřadů jde o 1,3 milionu lidí. Zbylých více než 600 tisíc se svým daňařem má čas do konce června.

Už pár let se mě tato povinnost naštěstí netýká – taky jsem uměl podávat příslušné papíry přesně poslední den těsně před půlnocí na hlavní poště v pražské Jindřišské ulici. Vždy si ale v tomto čase vzpomenu na svého vysokoškolského profesora práva, který s oblibou vyprávěl, že on na berňák teda chodí až den po uzávěrce, protože je konečně u okýnek volno. Postih je totiž mizivý. Dokonce v tomto případě žádný. Když to nestihnete lidově „o prsa“ (tedy prošvihnete to o více než pět dní), tak pokuta zřejmě nepřijde. Když totiž nepřesáhne dvě stovky, tak se na to úřad vykašle.

Profesorův trik je jistě roztomile český. Ale přece jen ho spíš nevyužívejte. Jednak když s tím budete počítat dopředu, tak si posunete svou „uzávěrku“ někdy na 8. až 10. dubna a budete s ní takto žít. Tudíž panika, že nemáte daňové přiznání, vypukne později a vy propásnete i legislativou zaručený pardón. A jednak není dobré na Kalouska, jehož úřad vaše odvody přerozdělí, zapomenout. Už tím na sebe upozorníte. A ruku na srdce, stojí snad někdo o kontrolu z finančáku? I tomu nejpoctivějšímu plátci, který daně nešidí – pardon neoptimalizuje – se při vyslovení slova kontrola jistě rozbuší srdce.
Takže odevzdejte aspoň nějaký papír – opravit se to dá po výzvě paní úřednice vždycky. A jestli nemáte zrovna na zaplacení? No dobré to není, ale horší je kvůli tomu nepodat ten papír. Peníze můžete s drobným penále poslat trochu později.

Jedna věc mi ale u daňového přiznání leží v žaludku. Může mi někdo vysvětlit, proč se musí posílat i na zdravotní a sociální? Stát vydává za IT a propojování státní správy miliardy ročně, které mizí v bezva projektech jako je třeba sKarta, která je nejdřív povinná, pak nepovinná a pak není vůbec. Ale když pošlete finančáku své daňové dobrozdání (nedejbože jste tak pokrokoví, že elektronicky), proč to ještě musí duplicitně dostat další dva úřady? Chápu to jen v případě, že berňáku se přiznávat nemusíte, ale těm dvěma ostatním ano.


Další komenáře Adama Junka:

To by nežral ani Čech?

Drobná zlodějina jako pomsta

Požehnané odměny

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít