Nezaměstnanost v listopadu vzrostla

08. prosince 2010, 11:13 - ČTK
08. prosince 2010, 11:13

Míra nezaměstnanosti v Česku byla v listopadu vyšší než v říjnu, zvýšila se o desetinu procentního bodu na 8,6 procenta, oznámilo dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Dále klesl počet volných pracovních míst.

Foto: Martin Siebert

Počet uchazečů o zaměstnání znovu vzrostl nad půl milionu, pracovní úřady jich na konci měsíce registrovaly 506.640, což je o 11.479 víc než na konci října.

Dnešní statistika zapadá do obrázku, že se stav ekonomiky začíná zhoršovat. S tím se však obecně počítalo. Na druhou stranu zhoršení není nijak dramatické. V každém případě je jasná, že inflace se bát nemusíme. Koruna data naprosto ignoruje a ignorovat bude.“, okomentovali situaci analytici ze společnosti Next Finance.

Počet volných pracovních míst se snížil o 3,9 procenta na 32.337. Počet míst je nižší o 1314 než v předchozím měsíci a o 587 menší než v listopadu 2009. Na jedno volné pracovní místo tak v současnosti připadá téměř 16 lidí. Podle ministerstva se vývoj listopadové nezaměstnanosti neodchyloval od předchozích let. “Problémem nadále zůstává nízký počet volných pracovních míst,“ uvedla mluvčí MPSV Viktorie Plívová.

Volných pracovních míst je stále „jako šafránu“, konstatovala analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Podle ní to dokazuje, jak je situace na trhu práce stále napjatá. “Nezaměstnanost bude také faktor, který v příštím roce bude brzdit spotřebu domácností,“ upozornila. „Firmy sice mají spíše pozitivnější přístup, a pokud čelí kolísavé poptávce, snaží se zaměstnance udržet a situaci řešit jinak než propuštěním, ale problémem jsou právě nová místa. Zvláště na přelomu roku jich mnoho nevznikne a situace se dále zhorší,“ naznačila další vývoj Klára Valentová, specialistka na pracovní právo ze společnosti Ambruz & Dark.

Na úřadech práce bylo v listopadu nově zaevidováno 66.571 lidí bez práce. Ve srovnání s minulým měsícem je to víc o 12.847 osob a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku jich přibylo bezmála 2000.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo 64 úřadů práce - nejvyšší nárůst byl v okresech Jeseník o 18,4 procenta, Znojmo o 13,8 procenta, Prachatice o 12,6 procenta, Písek o 11,7 procenta a Břeclav o 10,1 procenta. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo 13 úřadů práce - nejvíc se nezaměstnanost snížila v okresech Plzeň město o 1,5 procenta, Jablonec nad Nisou o 0,7 procenta, a o půl procenta shodně v Praze a v okresu Kladno.

Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 47 okresů. Nejvyšší byla v okresech Jeseník (16,5 procenta), Most (15,9 procenta), Bruntál (15,8 procenta), Děčín (14,7 procenta) a Hodonín (14,2 procenta). Nejnižší míru nezaměstnanosti úřady práce zaznamenaly v okresech Praha-východ (3,8 procenta), v hlavním městě (3,9 procenta), v okrese Praha-západ (rovná čtyři procenta) a Mladá Boleslav (4,6 procenta). Míra registrované nezaměstnanosti mužů vzrostla na 7,4 procenta a žen zůstala na 10,1 procenta.

Co se týče volných pracovních míst, nejhorší je situace v okresech Děčín, Teplice, Karviná a Prostějov. Na jedno volné místo tam na konci listopadu připadalo více než 50 lidí. Volných pracovních míst pro absolventy a mladistvé bylo registrováno 4318, na jedno volné místo připadalo 8,3 uchazeče této kategorie. Podle posledních dostupných údajů byla míra nezaměstnanosti zpracovávaná Eurostatem pro mezinárodní srovnání v ČR v letošním říjnu 6,7 procenta, přičemž v 27 zemích EU činila 9,5 procenta.

V roce 2011 podle nás bude průměrná míra nezaměstnanosti kolem 9,2 %. Teprve až rok 2012 a růst ekonomiky kolem 4 % přinese výraznější pokles míry nezaměstnanosti,“ prorokuje dále Next Finance.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít