Nevyžádaná pošta je prokletím internetu

30. září 2002, 00:00 - Dvoustranu připravil Aleš Vokál
30. září 2002, 00:00

Kvůli nechtěným e-mailům můžete narazit i na organizovaný zločin Tvůrcům nevyžádaných e-mailů neboli spammerům lze většinou snadno vzdorovat. Jistě všichni známe pohled, kdy mezi 50 e-maily, které nám obvykle okupují schránku, je 15 z nich virtuální obdobou nešvaru dobře známého z klasických poštovních schránek.

Kvůli nechtěným e-mailům můžete narazit i na organizovaný zločin

Tvůrcům nevyžádaných e-mailů neboli spammerům lze většinou snadno vzdorovat.

Jistě všichni známe pohled, kdy mezi 50 e-maily, které nám obvykle okupují schránku, je 15 z nich virtuální obdobou nešvaru dobře známého z klasických poštovních schránek. Virtuální podoba otravného a nechtěného reklamního letáku je známá jako tzv. spam.

Nejen spam

Podle nejrůznějších statistik, které pravidelně zveřejňují jak společnosti, jež se tímto jevem přímo zabývají, tak i samotní internetoví provideři, je až jedna třetina všech e-mailů poslaných po celém světě právě spam. Reklamní nabídky na neuvěřitelné výrobky, kosmetické přípravky proti stárnutí a spousty dalších jsou rozesílány na tisíce adres, a to buď zcela náhodných, nebo získaných prohledáváním webu a filtrováním e-mailových adres. Druhým nešvarem velice podobným spamu je tzv. hoax. Jedná se o řetězový e-mail, který sice většinou neobsahuje žádnou přímou reklamu, ale vyzývá uživatele k odeslání na mnoho dalších adres, aby se mu dostalo pozornosti. Většinou jde o nejrůznější „sbírky“, fóry a falešné poplašné informace o virech. Hoax se vyznačuje několika body shrnutými v tabulce.

Zákeřnější je hoax

Právě virové hoaxy patří mezi nejnebezpečnější. Před několika měsíci se vyskytl jeden, zvaný JDBGMGR.EXE, který upozorňuje na smyšlený virus tohoto jména, který se má údajně šířit pomocí programu MSN Messenger a e-mailu a vyzývá uživatele ke smazání tohoto souboru. Podstatný je ovšem fakt, že tento soubor jdbgmgr.exe je zcela regulérní součástí operačního systému Windows a NENÍ tedy záhodno ho mazat!

Pozor na nabídky z Afriky

Posledním z řady je tzv. „Nigerian spam“, neboli falešné obchodní nabídky z afrických zemí, jako je Nigérie, Demokratická republika Kongo atp. Jejich účelem je nabídnout vybranému „partnerovi“, tedy adresátovi e-mailu, výhodnou business nabídku. V podstatě jde o to, že pisatel e-mailu se představí jako jeden z představitelů svrhnutého režimu některé z těchto zemí s tím, že za dobu své „vlády“ získal a uložil určitý obnos peněz (zde se údaje dopis od dopisu liší, ale většinou jde o cca 30 milionů amerických dolarů). Ten je nyní nutno „vyvézt“ ze země pryč a za předpokladu, že adresát bude ochoten transakci provést, nabízí až 30procentní podíl z celkové částky po odečtení nákladů. A obrací se na vás jakožto důvěryhodný kontakt, který získal od „jednoho přítele“. Pokud zamýšlená oběť odpoví a odešle požadované osobní a bankovní údaje, je následně kontaktována gangem podvodníků, kteří požadují zaplacení nejrůznějších „poplatků“, případně potřebují podplatit některé představitele současné vládní moci, aby bylo možné dostat peníze ze země. Tato šaráda pokračuje neustále dokola, dokud je oběť ochotna platit. Neustále je ujišťována, že to je již poslední „poplatek“, a nakonec se převod peněz stejně z nějakého důvodu neuskuteční. V některých případech se dokonce stalo, že oběť byla vyzvána k podvodné cestě do příslušné země (bez platného víza), kde se následně setkala s falešnými nebo zkorumpovanými úředníky, kteří požadovali úhradu dalších „poplatků“. Byly zaznamenány také případy obětí, které již nebyly ochotny dále platit a byly následně vydírány na základě neoprávněného vstupu do země a v některých případech dokonce i zavražděny. Proto je třeba se mít před takovýmito „nabídkami“ na pozoru.

Filtrujte poštu

A jak se takovýmto nevyžádaným e-mailům bránit? Způsobů je několik. Jako první se nabízí klasické filtrování příchozí pošty. Většina freemailových poskytovatelů nabízí možnost vytvoření filtrů příchozí pošty a na základě takového filtru lze nechat smazat přímo na serveru poskytovatele takovéto nevyžádané e-maily. Jedná se o řešení rychlé a vcelku účinné, jen je nutno zadat klíčová slova, podle kterých má filtrovací software poznat, že jde o nevyžádaný reklamní „hnůj“. Valná většina nevyžádaných reklamních e-mailů obsahuje slova a řetězce jako make big $$$, make big money, working from home, make 10,000 $ a day atp. v různých obměnách, takže není nic jednoduššího, než zadat takováto a podobná slova do filtru.

Kde najít některé filtry

Další z řady možností je filtrovací software nainstalovaný přímo na počítači, kde zpracováváte došlou poštu, tedy na klasické klientské stanici. Existuje nespočetně mnoho rozličných softwarových utilit, většinu z nich lze jednoduše stáhnout, a pokud nejsou zcela zadarmo, lze většinu z nich alespoň za určitých podmínek zdarma provozovat. Seznam nejlepších lze nalézt např. na www.tucows.cz, www.slunečnice.cz a dalších serverech zabývajících se softwarem. Zde si představíme alespoň nejlepší z nich.

SpamBurner - Vcelku jednoduchý program, který lze jednoduše nastavit a používat. Podporuje neomezený počet POP3 účtů a umožňuje nastavit množství filtrů, podle kterých bude pošta tříděna ještě na serveru poskytovatele.

MailWasher - Pozoruhodný program, který umožňuje to samé co jeho předchozí kolega a ještě pár drobností navíc. Například umí automaticky rozpoznat možný spam i viry a upozorní vás na ně dřív, než je stáhnete do svého poštovního klienta.

Active E-Mail Monitor - Další z nesčetné řady spamových ochránců, většina funkcí je stejná jako u zbytku. Pro jeho koupi mluví také nejvyšší ocenění serveru Tucows.

SpamEater Pro - Ohromnou výhodou tohoto softwaru je kontrola vůči jedné z největších databází známých spammerů. Jinak zcela standardní software oceňovaný mnohými servery pro jeho jednoduchost a rychlost.

Bránit se lze i na firemním poštovním serveru

Poslední možnost jak ochránit vaše e-maily od nepříjemného balastu je antispamová ochrana přímo na firemním poštovním serveru. A však to je věc týkající se především administrátorů sítí a jejich znalostí. Tedy jenom stručně. Většina e-mailových serverů má integrovanou funkci pro filtrování spamu, pomocí které lze, podobně jako u softwaru instalovaného u klienta, automaticky odstraňovat nevyžádanou poštu. Mezi servery, které toto podporují na nejrozšířenější platformě, tedy na systému MS Windows, patří především Merak MailServer firmy IceWarp (www.icewarp.com), Kerio MailServer od Kerio T echnologies (www.kerio.cz) a také spousta dalších.

Charakteristika hoaxu - jeho obsah

1) Popis viru (nebo jiné smyšlené záležitosti)

2) Účinky - jsou stručně popsány ničivé účinky viru, záleží na autorově fantazii, od vcelku věrohodných (zformátování disků) až po zcela nesmyslné (výbuch počítače)

3) Důvěryhodné zdroje většina hoaxů obsahuje také informaci, že toto varování bylo převzato z některého důvěryhodného zdroje (známé AV firmy, FBI, atp.)

4) Výzva k dalšímu šíření tuto část obsahují naprosto všechny hoaxy, mnoho nezkušených uživatelů naletí a rozesílá takovéto nesmysly dál

software velikost www typ cena

SpamBurner 3,15 MB www.spamburner.com Shareware $ 34

MailWasher 1,58 MB www.mailwasher.net Freeware (AdWare) $ 0 - 20

Active E-Mail Monitor 940 kB www.vicman.net Shareware $ 20

SpamEater Pro 2,1 MB www.spameater.net Shareware $ 25

Pozor na zločince

Toto je klasická ukázka „nigerijského spamu“ neboli fingované obchodní nabídky za účelem převodu peněz z af
rické země (v tomto konkrétním případě Konga). Takovýchto dopisů začíná poslední dobou chodit stále více. Mají jeden společný rys - jsou falešné.

DEAR FRIEND THROUGH THE COURTESY OF BUSINESS OPPORTUNITY, I TAKE LIBERTY ANCHORED ON A STRONG DESIRE TO SOLICIT YOUR ASSISTANCE ON THIS MUTUALLY BENEFICIAL AND RISKFREE TRANSACTION WHICH I HOPE YOU WILL GIVE YOUR URGENT ATTENTION. I AM MR.MBUSA MOBUTU SESE-SEKO,SON OF LATE PRESIDENT MOBUTU SESE-SEKO OF ZAIRE NOW KNOWN AS DEMOCRATIC REPUBLIC OF CONGO (DRC). I AM MOVED TO WRITE YOU THIS LETTER ,THIS WAS IN CONFIDENCE CONSIDERING OUR PRESENT CIRCUMSTANCE AND SITUATION. IESCAPED WITH MY FATHER AND MOTHER ALONG WITH TWO OF MY BROTHERSBENSON AND BASHER OUT OF DEMOCRATIC REPUBLIC OF CONGO (DRC) TO ABIDJAN, COTE D´IVOIRE WHERE MY FAMILY AND I SETTLED, WHILE WE LATER MOVED TO SETTLE IN MORROCO WHERE MY FATHER LATER DIED OF CANCER DISEASE.SINCE THE DEATH OF MY LATE FATHER SOME YEARS AGO WE HAVE BEEN RESIDING IN GHANA ON TEMPORARY POLITICAL ASYLUM. HOWEVER DUE TO THIS SITUATION WE DECIDED TO CHANGE MOST OF MY FATHER´S BILLIONS OF DOLLARS DEPOSITED IN SWISS BANK AND OTHER COUNTRIES INTO OTHER FORMS OF MONEY CODED FOR SAFE PURPOSE BECAUSE THE NEW HEAD OF STATES (DR.) MR. LAURENT KABILA MADE ARRANGEMENTS WITH THE SWISS GOVERNMENT AND OTHER EUROPEAN COUNTRIES TO FREEZE ALL MY LATE FATHER´S TREASURES DEPOSITED IN SOME EUROPEAN COUNTRIES,HENCE MY MOTHER, MRS. MARY SESE-SEKO AND IALONG WITH MY BROTHERS BENSON AND BASHER DECIDED LAYING LOW IN AFRICA TO STUDY THE SITUATION TILL WHEN THINGS GETS BETTER, SINCE PRESIDENT KABILA IS DEAD AND THE SON TAKING OVER GOVERNMENT (JOSEPH KABILA). ONE OF MY FATHER´S CHATEAU IN SOUTHERN FRANCE WAS CONFISCATED BY THE FRENCH GOVERNMENT, AND AS SUCH WE HAD TO CHANGE OUR IDENTITY SO THAT OUR INVESTMENT WILL NOT BE TRACED AND CONFISCATED. MY MOTHER HAVE DEPOSITED THE SUM OF THIRTY MILLION,FIVE HUNDRED THOUSAND UNITED STATES DOLLARS (US$30,500,000) WITH A SECURITY COMPANY FOR SAFEKEEPING. THE FUNDS ARE SECURITY CODED TO PREVENT THEM FROM KNOWING THE CONTENTS. WHAT I W ANT YOU TO DO NOW IS TO INDICATE YOUR INTEREST THAT YOU WILL ASSIST US BY RECEIVING THE MONEY ON OUR BEHALF. THE ACCOUNT REQUIRED FOR THIS PROJECT CAN EITHER BE PERSONAL, COMPANY OR AN OFFSHORE ACCOUNT THAT YOU HAVE TOTAL CONTROL OVER, YOUR AREA OF SPECIALISATION WILL NOT BE A HINDERANCE TO THE SUCCESSFUL EXECUTION OF THIS TRANSACTION.ACKOWLEDGE THIS MESSAGE, SO THAT I CAN INTRODUCE YOU TO MY FAMILY AS OUR FOREIGN TRUSTED PARTNER WHO SHALL TAKE CHARGE OF OUR INVESTMENT ABROAD WHERE WE NOW PLAN TO SETTLE. I W ANT YOU TO ASSIST US IN INVESTING THIS MONEY, BUT I WILL NOT WANT OUR IDENTITY REVEALED. I WILL ALSO WANT TO BUY PROPERTIES AND STOCKS IN MULTI-NATIONAL COMPANIES AND TO ENGAGE IN OTHER SAFE AND NON SPECULATIVE INVESTMENTS. WE HAVE BEEN THROUGH A LOT OF HEALTH AND SPIRITUAL TURMOIL, HENCE WILL NEED YOUR UNDERSTANDING AND ASSISTANCE. MAY IAT THIS POINT EMPHASIZE THE HIGH LEVEL OF CONFIDENTIALLITY WHICH THIS BUSINESS DEMANDS AND HOPE YOU WILL NOT BETRAY THE TRUST AND CONFIDENCE WHICH WE REPOSE IN YOU.I SHALL PUT YOU IN THE PICTURE OF THIS BUSINESS, I.E TELL YOU WHERE THE FUNDS ARE CURRENTLY BEING MAINTAINED AND ALSO DISCUSS OTHER MODALITIES INCLUDING REMUNERATION FOR YOUR SERVICES. IS THIS PROPOSITION ATTAIN ABLE? IF IT IS,PLEASE KINDLY FURNISH ME IMMEDIATELY BY E-MAIL WITH YOUR DIRECT TELEPHONE AND FAX NUMBERS TO ENHANCE THE CONFIDENTIALLITY WHICH THIS BUSINESS DEMANDS.

BEST REGARDS MR.MBUSA MOBUTU.SESE SEKO. FOR FAMILY. N.B. REPLY TO: mbusa0@lycos.com

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít