Nevyhazovat, ale točit. Jak docílit cirkulární ekonomiky? - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nevyhazovat, ale točit. Jak docílit cirkulární ekonomiky?

Martin Rychlík,
Nevyhazovat, ale točit. Jak docílit cirkulární ekonomiky?
Zdroj: Shutterstock

Ekonomové, ekologové a další vědci diskutují s byznysmeny, zda lze docílit takzvané cirkulární ekonomiky, která se inspiruje v přírodním koloběhu.

Derrick Gaddis tušil, že oba jeho lesní traktory k nakládání klád dosluhují. Místo toho, aby je úplně vyřadil a koupil nové, obrátil se přímo na výrobce – firmu John Deere – s dotazem, zda neexistuje jiné řešení. Původní součástky už totiž nebyly k mání.

Společnost však právě zkoušela beta verzi svého programu remanufakturace. Staré a poničené stroje vybaví novou technikou a díky 3D tisku i jiným technologiím dokáže nahradit a vylepšit, co je zapotřebí. Tak začíná březnový článek listu The New York Times, který upozorňuje, že je v byznysu čím dál zřetelnější trend nikoli jen recyklací a repasí produktů, ale přitom i jejich modernizace.

Vracení věcí do oběhu – jejich cirkulace – se netýká jen traktorů a bagrů, ale také kávovarů, tiskáren nebo celých domů! Oprava ledničky? Ano, ale přidáme také dotykovou obrazovku a nové funkce, hlásí třeba repasářská firma CoreCentric.

Jiným populárním příběhem, kdy už se věci nevyhazují, ale přinášejí profit i užitek, se stalo čištění starých kostiček Lego, jež nekončí v plastovém odpadu. A spotřebitele to zajímá. Podle průzkumu společnosti Capgemini na vzorku 7500 lidí a 750 nápojářských firem, jež v srpnu citovala mezinárodní edice časopisu Forbes, se 78 procent dotázaných shodlo, že firmy mají hrát zodpovědnější roli a je důležité myslet i na recyklaci a koloběh obalů.

„Odpovědí je cirkulární ekonomika,“ líčí časopis. Má na mysli rotování výhodné jak pro byznys, tak pro společnost a navíc…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?