Nevrtat, léčit!

15. února 2008, 21:40 - David Kasl
15. února 2008, 21:40

Sázíme na prevenci, říká investor nové zubní kliniky Lukáš Hinterbuchner

První písemné zmínky o domě U Zídků v pražské Vodičkově ulici číslo 5 sahají do osmdesátých let 14. století. V budově, přestavěné v 18. století ve slohu vrcholného baroka, doplněného barokem pozdním, zahájila letos v lednu provoz nejmodernější zubní klinika v České republice. „Při studiu původních plánů budovy jsme náhodou zjistili, že se zde nacházela první zubařská ordinace v Praze,“ říká zakladatel kliniky Lukáš Hinterbuchner. Tím kolem jejího vzniku končí náhody, zajímavosti však nikoliv.

Zajímavost první: investiční.

Nápad založit soukromou zubní kliniku se zrodil v hlavě finančníka. „Jsem trochu černá ovce rodiny,“ vysvětluje syn významného neurologa Eugena Hinterbuchnera, „příbuzní v USA jsou také lékaři, já jsem v roce 2003 založil makléřskou firmu EuroFinancial.“ Proč se rozhodl získané prostředky investovat do zdravotnictví?
Podle Hinterbuchnera jde o velmi lukrativní a perspektivní obor. Česko navíc trpí nedostatkem zubařů a tento stav se bude prohlubovat. To potvrzují varování České stomatologické komory. Ta eviduje okolo sedmi tisíc praktikujících zubařů, z nichž jsou ale zhruba dvě třetiny starší padesáti let. Stovka absolventů ročně nestačí nahradit zubaře odcházející do penze a za patnáct let by dle analýz mohl počet zubařů klesnout o třetinu.
„Kvalitní zubaře ze západu kvůli nižším výdělkům nenalákáme, v porovnání s kvalitními českými zubaři je úroveň lékařů z východu otázkou,“ uvažuje o zahraniční „spáse“ Hinterbuchner. A ve svých úvahách nezůstává při zemi.

Zajímavost druhá: vybavení.

Při zakládání kliniky vsadil na nejmodernější dostupné vybavení. „Dosud jsme do něj investovali v řádu desítek milionů korun,“ počítá Hinterbuchner náklady na zřízení tří samostatných ordinací, sálu vybaveného laserovými technologiemi pro dentální hygienu, bezbolestné ošetření zubního kazu a další využití v implantologii a parodontologii, rentgenu s nejnižší mírou zbytkového záření na trhu a sterilizačního oddělení.
„Zaměřujeme se na prevenci, proto využíváme i nejmodernější laserovou diagnostiku,“ vysvětluje generální ředitel kliniky Jakub Hejdánek. Laser rozezná, zda kaz poškodil jen sklovinu, nebo již pronikl do dentinu. V případě poškození skloviny stačí zub vysterilizovat ozonem a kaz tak vyléčit, je-li kaz hlubší, je možné jej bezbolestně ošetřit laserem.
Součástí komplexní stomatologické péče je v International Clinic of Prague i diagnostická lampa, která rozezná rakovinné bujení v ústní dutině již v počátečním stadiu. „Členům poskytujeme toto vyšetření v rámci vstupní prohlídky zdarma,“ dodává Hejdánek. Roční členství, které není podmínkou, se pohybuje do pěti tisíc korun a znamená patnáctiprocentní slevu na všechny zákroky. Ty si klienti hradí sami, klinika nemá uzavřené smlouvy s českými zdravotními pojišťovnami. Se zahraničními však ano.

Zajímavost třetí: expanzivní.

„Prostřednictvím cestovních kanceláří chceme nabízet služby i v zahraničí,“ plánuje Hinterbuchner. A dodává: „Úroveň naší péče není a nebude v současném zdravotním systému schopen nabídnout žádný lékař spolupracující s českou zdravotní pojišťovnou, protože si z úhrad z veřejného zdravotního pojištění na podobné vybavení nevydělá.“
Do budoucna počítá Hinterbuchner s rozšiřováním kliniky jak v rámci současného sídla, tak i s expanzí do metropolí sousedních zemí - Bratislavy, Varšavy či Budapešti. „A nebojíme se jít ani na západ od našich hranic,“ říká sebevědomě.
V rámci kliniky uvažují i o dalších lukrativních oborech. „Zejména o neurologii a fyzioterapii,“ přibližuje plány Hejdánek a vzkazuje manažerům, že na klinice bude působit jeden ze dvou fyzioterapeutů se specializací na golf. Vizí je rovněž stress management, tedy služby psychologa a psychiatra či psychoterapie.

Zajímavost čtvrtá: „budovatelská“.

Založením zubní kliniky však plány Lukáše Hinterbuchnera ve zdravotnictví nekončí. Obklopit se kvalitním týmem lékařů pro něj přitom nebylo zpočátku úplně jednoduché. „Z minulosti měli s provozovateli klinik špatné zkušenosti, takže důvěra byla omezená,“ vzpomíná dnes čtyřiadvacetiletý finančník. Podle jeho slov ale zapůsobilo charisma a jasně dané rozpočty a plány.
Když se vrací k počátečním úvahám o založení kliniky, uvádí možnosti, které tehdy měl: „Vzhledem ke svému věku jsem si mohl koupit maybacha nebo ferrari a dělat machra. Nebo investovat na burze. Já jsem byl ale vždy spíš 'budovatel' a potřebuji za sebou vidět výsledek.“
Vedle zubní kliniky se i nadále naplno věnuje makléřské firmě a upozorňuje na dva zásadní kroky, které Česko čekají a u nichž by nechtěl chybět. „První je reforma zdravotního systému, kde budou velké příležitosti k profitu,“ uvažuje Hinterbuchner, „a druhým je důchodová reforma.“ To už jsme ale nejspíš v příštím volebním období.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít