Nevděčná práce

09. ledna 2009, 13:58 - Mgr. Pavel Pokorný
09. ledna 2009, 13:58

Komentář Mgr.

Ještě ani české předsednictví EU nezačalo a už o sobě dal opět rázně vědět jeden z dlouhotrvajících a obtížně řešitelných světových problémů. Konflikt na Blízkém východě mezi Izraelci a Palestinci (Hamásem) přešel znovu do válečné fáze. A na Česko v čele EU hned od Nového roku připadla role hlavního vyjednavače mezi znepřátelenými stranami. Nic těžšího českou diplomacii pro začátek půlročního šéfování unie nemohlo potkat.
S jakými ambicemi odjížděla delegace EU pod vedením ministra zahraničí Karla Schwarzenberga na blízkovýchodní misi? Na veřejnosti se mohlo zdát, že český šlechtic hodlá vyjednat mír - v praxi mohl ve skrytu duše doufat v dohodu o příměří. Klid zbraní se však dojednat nepodařilo, což asi příliš nepřekvapilo. Svádět tento neúspěch na nezkušenost či neschopnost Čechů je však liché a nespravedlivé, protože dohodnout ve výbušném regionu cokoli je nesmírně obtížné. Vždyť za 60 let existence Izraele se na Blízkém východě nikomu z mezinárodního společenství trvalý mír sjednat nepodařilo. (Jen v roce 1993, kdy byla podepsána mezi Izraelem a Organizací pro osvobození Palestiny takzvaná dohoda z Osla, se jisté mírové kontury téměř rýsovaly. Celá snaha bohužel vyzněla do ztracena po neúspěšném summitu v Camp Davidu v červenci 2000, po němž vypukla druhá palestinská intifáda.) Zkrachovali zde ledasjací kádři. Kam se poděly nadějné cestovní mapy? Co zmohl jinak (všeho)schopný britský expremiér Tony Blair v roli vyslance pro Blízký východ? Nějak o něm najednou není slyšet. Jaký paralelní plán má všudepřítomný Nicolas Sarkozy nebo Barack Obama? Zatím se nepochlubili.
Byl a je to pro Česko žhavý vstup do první ligy světové politiky. Rychle se též ukázalo, že záleží na každém slovíčku, které české předsednictví vypustí v jakémkoli tiskovém výstupu. To, co by normálně v domácím prostředí prošlo třeba i bez povšimnutí (kdo vnímá jemné diplomatické nuance mezi defenzivní a ofenzivní akcí!), v minulých dnech s gustem citovala pozorná zahraniční média. Ostatní státy EU na adresu Česka nešetřily kritikou a Palestinci se velmi zlobili.
Být v kůži Jiřího Františka Potužníka, po faux pas, které vzal hrdinně na sebe, bych neprodleně odstoupil, i kdyby mě premiér Mirek Topolánek stokrát odpustil. Možná by se tento bývalý novinář alespoň dostal do Guinnessovy knihy rekordů jako mluvčí, který rezignoval po prvním „statementu“. A měl by klid. Místo toho musí sdělovat světu, že Gazprom zavřel kohoutky s plynem a co že s tím Česko udělá. Nevděčná práce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít