NEUVĚŘITELNÁ AROGANCE BOSSŮ - Euro.cz

Přihlášení

NEUVĚŘITELNÁ AROGANCE BOSSŮ

, Milan Štoček,
NEUVĚŘITELNÁ AROGANCE BOSSŮ
Zdroj: Euro.cz

Larry Ellison prodával své akcie nápadně brzo

Žádné špatné zprávy neměli do poslední chvíle o vývoji vlastního byznysu šéfové největších technologických obrů. Alespoň to tvrdili poté, co razantně změnili svůj postoj. Ještě před koncem loňského roku zůstávali John Roth z Nortel Networks, John Chambers ze Cisco Systems nebo Larry Ellison z firmy Oracle zářivými příklady optimistů. Zdálo se, že se drtivý propad akciového indexu Nasdaq (blíže str. 63 v rubrice Vaše peníze) o desítky procent jejich vidění technologického světa netýká. Během ledna, února a března se ale kapitánům nejsilnějších motorů „nové ekonomiky věštění hvězdné budoucnosti mírně zvrtlo. Předchozími ztrátami nejvýznamnějších hightech akcií zdeptané investory zasypali smrští negativních očekávání a varování.

Omračující obrat.
Po opětovném ujištění začátkem loňského prosince, že Cisco Systems vykáže za aktuální fiskální rok do konce července nárůst tržeb o padesát až šedesát procent, předstoupil v únoru John Chambers opět před investory a sdělil jim, že současná předpověď činí čtyřicet procent. Patnáctého února John Roth srazil svůj růžový, pouhý měsíc starý odhad třicetiprocentního vzestupu na polovinu. Kontroverzní Larry Ellison ještě osmého února tvrdil magazínu Business Week, že Oracle může letos dosáhnout třicetiprocentního růstu. Přesně za dvacet dní oficiálně oznámil, že poslední čtvrtletí bylo ve znamení pouze devítiprocentního růstu tržeb.
Většina špatných zpráv zasáhla Wall Street během ledna a února. Top manažeři ze Silicon Valley shodně prohlašovali, že velmi slibné kontrakty byly těsně před podepsáním nervózními zákazníky stornovány. „Předpokládáme, že zpomalení trhu bude pokračovat i ve čtvrtém čtvrtletí 2001, oznámil John Roth několik týdnů po výroku, že „poptávka v cílových segmentech bude podle našeho názoru nadále silná.
„Rozsah změny je dosti překvapivý, komentovala nové výroky šéfa Nortel Networks analytička Susan Kallaová z Bluestone Capital pro Wall Street Journal.

Larry drží vždy trumfy.
Velmi rychlý konec dlouhodobé konjunktury americké ekonomiky nijak neomlouvá divoce optimistické předpovědi a zvěsti investorům, píší zahraniční komentátoři. Obzvláště v době, kdy samotní šéfové potichu prodávali velké balíky vlastních akcií. Uznávaný expert na akcionářská práva William Lerach a partner ve společnosti Milberg Weiss Bershad Hynes & Lerach zvažuje podle časopisu Business Week podání žaloby proti Larrymu Ellisonovi za takzvaný „insider–trading . Zakladatel společnosti a druhý nejbohatší muž na světě totiž 1. února, měsíc před zničujícím varováním, prodal 29 milionů akcií. „Proč si nepočkal na očekávané zhodnocení díky hospodářským výsledkům výjimečně skvělého čtvrtletí, které firma podle něj zažila? adresoval otázku na šéfa společnosti Oracle právník Lerach.
Zajímavý je rovněž fakt, že se jednalo o první významný prodej cenných papírů, který Ellison realizoval za posledních pět let. Jeho kolega, finanční ředitel Jeff Henley, důvěřoval skvělé kondici vlastní firmy tak, že raději prodal akcie již v lednu. Tiskový mluvčí společnosti reagoval ujištěním, že Henley se zbavuje papírů pravidelně každý rok ve stejnou dobu a Ellison musel využít akciových opcí těsně před jejich vypršením.

Servery nejdou proti trhu.
„Pocítili jsme velmi podstatné zpomalení v USA, když naši zákazníci velice bedlivě zvažují všechny nové investice včetně softwarových, popsal tržní situaci po únorové tiskové konferenci Ellison agentuře Reuters podobně jako konkurenční Microsoft, Sun Microsystems. „Žádnou změnu jsme nezaznamenali, až minulý pátek, dodal. „Proti recesi jsme odolní. Když byznys nejde tak dobře, potřebujete víc serverů, prozradil Business Weeku ještě v prosinci výkonný ředitel Sun Microsystems Scott McNealy. „Neuvěřitelná arogance, tak komentoval pro Business Week optimismus zástupce dodavatele pro jednoho z technologických koncernů.
Hodně společností z oslavovaného světa technologií má ještě další redukce svých plánů teprve před sebou, soudí analytici citovaní agenturou Bloomberg. Experti poukazují hlavně na Cisco a Nortel, které své odhady neseškrtaly dostatečně. I počítačový koncern IBM se stává terčem upozornění, protože ještě nepřehodnotil předpovědi z letošního ledna. Akciový index Nasdaq, který je „naládovaný technologickými tituly, rok po svém historickém maximu přes pět tisíc bodů probořil minulý týden psychologickou hranici dvou tisíc bodů. Obchodníci již přestávají věřit v obrat a opětovný růst, spíše sázejí na uklidnění a dlouhodobější stagnaci.

Diskuze