Neustálý růst poptávky

08. dubna 2008, 13:26 - Petr Noščák
08. dubna 2008, 13:26

Přesun sídla do zahraničí

Dle studie KPMG patří Česko společně s Rumunskem a Řeckem mezi nejméně přitažlivé daňové systémy z pohledu podnikatelů v Evropě. Na opačném konci žebříčku, který tvoří 22 zemí, se ocitají Kypr, Irsko a Švýcarsko. Nelze se proto divit, že poptávka českých podnikatelů po přesunu místa podnikání do zahraničí neustále roste. Pro ilustraci. Poradenská společnost APOGEO zaznamenala u žádostí o přesun sídla do zahraničí meziroční nárůst o více než 50 procent! Hlavními důvody změny místa podnikání zřejmě není pouze výhodnější daňová legislativa, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Dle průzkumu poradenské společnosti APOGEO láká kromě daňových výhod i obecně transparentnější legislativní rámec, stabilita, komunikace s finančními úřady, zástupci státní správy a podobně. Obecně řečeno vstřícnější podnikatelské prostředí. Ostatně, že za přesuny místa podnikání do zahraničí není výhradně daňová úleva, potvrzuje i posun od dříve oblíbených offshorových lokalit právě k evropským zemím, jako jsou Nizozemsko, Kypr, Irsko a další.

Transparentní legislativa

Ekonomové se shodují, že právě transparentnost legislativy včetně daňové a jasné podnikatelské prostředí jsou hlavními prostředky k zamezení odlivu příjmů do ekonomicky příznivějších lokalit, a tedy i nástroji k dalšímu hospodářskému růstu země. V tomto ohledu se díky transparentní legislativě a vysoce konkurenčním daňovým systémům stávají centrem daňového plánování místo dříve často zmiňovaných offshorových lokalit evropské země, především Kypr, Nizozemsko, Irsko a Lucembursko. Ty si svou atraktivitu uvědomují, a proto podnikatelské prostředí ještě více zjednodušují. Především pokud jde o rychlost založení nové společnosti a její náročnost na základní kapitál. Klesají i nároky na dokumentaci - v některých případech je možné založit společnost dokonce prostřednictvím internetu, což samozřejmě vede k dalším úsporám a především k pohodlí.

Kypr

Růst popularity, pokud jde o umístění sídla a místa vedení holdingových uskupení v těchto evropských zemích, dokazuje například razantně rostoucí počet nově registrovaných společností na Kypru (a obdobné statistické údaje se týkají i Nizozemska a dalších zmiňovaných zemí). Zatímco v roce 2002 bylo dle kyperského obchodního rejstříku nově zaregistrováno 7710 společností, v loňském roce to bylo už 29 016 firem! Ve srovnání s počtem obyvatel připadají na Kypru na jednu společnost pouze čtyři Kypřané. V České republice je tento poměr 21 občanů na jednu společnost.

Náklady na přesídlení

Přesun sídla samozřejmě není vždy možný. Společně se sídlem je totiž z daňového hlediska nutné, aby se změnilo i místo vedení společnosti. Tedy místo, ze kterého je společnost operativně vedená. Zmíněné lokality bývají obvykle využívány k umístění holdingových společností. Irsko je naopak zajímavou destinací pro globální poskytování licencí k softwaru a podobně. Nevýhodou přesídlení jsou vyšší náklady na vlastní přesun, a poté i na další administraci společnosti. Ostatní evropské země vhodné pro přesídlení, mají obecně vyšší ekonomickou úroveň, a proto i ceny. Přesun sídla a následný outsourcing takzvaných business office služeb může firmě několikanásobně zvýšit náklady oproti těm obdobným v ČR. V jiných relacích se samozřejmě pohybují i náklady na personální zajištění zahraničních poboček.
Na druhé straně, pokud se vrátíme k faktoru výhodnější daňové legislativy, úspory spojené s nižším daňovým zatížením tyto náklady bohatě vynahradí. K přesunům sídla se proto uchylují spíše střední a větší společnosti, nejčastěji s jasnými strategickými plány ohledně vstupu na zahraniční trhy či strategického investora a tak dále. Ty potom kromě daňových výhod ocení i všechny další benefity plynoucí z transparentního legislativního rámce, pružnosti úřadů a tak dále.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít