Nesnažím se trh porazit, ale čekám, co se stane, říká investorka Andrea Fenn - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nesnažím se trh porazit, ale čekám, co se stane, říká investorka Andrea Fenn

,
Nesnažím se trh porazit, ale čekám, co se stane, říká investorka Andrea Fenn
Zdroj: Michael Tomeš/Euro

Na dráhu investorky se Andrea Fenn vrhla už jako studentka, z burzovních zisků se teď hodlá i živit.

Únor a březen byl pro investory dramatický. Poté, co se covid19 začal z Číny šířit na starý kontinent a dál do Severní Ameriky, zažily finanční trhy obrovskou paniku.

Propady cen obchodovaných aktiv dosahovaly desítek procent. Situace aktivizovala i sedmadvacetiletou Andreu Fenn. „Všechno jsem v únoru prodala – i když neříkám, že to bylo nejchytřejší –, než to padlo na úplné dno. Pořád jsem však prodávala se ziskem,“ vypráví sedmadvacetiletá usměvavá blondýnka. Následně se začala zabývat už jen biotechnologickými tituly, protože věřila, že i když trh padá, peníze poputují mimo jiné právě do tohoto oboru.

Příležitost v nich viděla dokonce tak velkou, že uvažovala o prodeji všeho, co měla. „Motorku, vybavení domácnosti, stavebko, prostě všechno. Kdybych to zainvestovala, vydělala bych si na luxusní byt na pražských Vinohradech, Range Rovera a ještě by mi zbylo,“ říká dnes. Jenže investování je i o promeškaných příležitostech…

Příběh Andrey Fenn se příliš nepodobá jejím vrstevníkům. Investování propadla na gymnáziu v malém jihomoravském městě už v sedmnácti letech. V té době její sestra studovala finance a s přítelem se zajímali o obchodování.

Informace hledali na internetu, objednávali si knížky a příručky, jak nakupovat a prodávat hlavně komodity. „Asi po roce domácího studia jsme si všichni tři začali šetřit. Pamatuju si, jak jsem celý rok chodila na brigády, abych si mohla otevřít účet u Interactive Brokers,“ říká Fenn. Minimální požadavek byl deset tisíc dolarů, tedy zhruba 250 tisíc…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?