Nesmrtelný burger. Jednoduché jídlo jako recept na překonání krize - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nesmrtelný burger. Jednoduché jídlo jako recept na překonání krize

,
Nesmrtelný burger. Jednoduché jídlo jako recept na překonání krize
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Gastronomie se mění, ale jednoduché jídlo do ruky dokáže překonat všechny krize.

Finediningové restaurace i o něco jednodušší koncepty se stále vzpamatovávají z jarní krize způsobené pandemií covidu-19. Mimopražské restaurace se v období prázdnin poměrně utěšeně naplnily turisty. Tržby některých z nich dokonce předčily stejné období loňského roku. Totéž bohužel nemůže říct většina pražských restauratérů.

Všichni podnikatelé v gastronomii teď s obavami sledují vzrůstající čísla pozitivně testovaných a jsou oprávněně nervózní, jakmile se oznámí konání další vládní tiskové konference na téma koronavirus. Další povinné uzavření restaurací nebo uzavření hranic by mnohé podniky už nemusely přežít, navíc hostů i turistů je pomálu už teď.

Jsou ale podniky, které se s uzavřením vnitřních prostor dokázaly na jaře popasovat lépe než jiné. Mnohdy to nebyla otázka manažerského umu provozního, ale spíše nabídky. Osmichodové degustační menu zkrátka do krabiček bez ztráty kytičky nacpat nejde. Osvědčený je rozvoz pizzy, u které paradoxně strávníkům nevadí, že při převozu zvlhne.

Poslední měsíce ale ukázaly, že u hostů stále boduje burger. „Myslím, že burger s hostem mluví jasně a srozumitelně. Jsem houska s karbanátkem, jasné jak facka, žádné komplikace. V době pandemického strachu tohle zákazník potřeboval,“ objasňuje jeden z důvodů stálé popularity burgerů gastropublicistka Hana Michopulu.

„Trendující jídla typu ‚mandarinka, pórek, syreček‘ jsou možná zábavná a atraktivní v době přebytku a pohody, ale v krizi chce člověk to, co důvěrně zná, co je při zemi, žádnou excentričnost,“ doplňuje. A má pravdu. Jaro ukázalo, že restaurace, které živí výstřednost a luxus, si v krizi prostě nezahrají a…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?