Neslavný konec slavné banky. RBS odchází z Česka - Euro.cz

Přihlášení

Neslavný konec slavné banky. RBS odchází z Česka

,
Neslavný konec slavné banky. RBS odchází z Česka
Zdroj: profimedia.cz

Britská Royal Bank of Scotland (RBS) ukončila činnost v Česku. Banka propustila většinu zaměstnanců, zbývající zajišťují zánik české divize.

Britský regulátor, který kvůli pravidlům Bruselu na činnost RBS dohlíží také v tuzemsku, oficiálně oznámil konec působení pobočky banky v Česku.

„Z tohoto oznámení jasně vyplývá, že tato organizační složka ukončila svou činnost a přestala nabízet bankovní služby na území České republiky ke dni 28. 2. 2017,“ uvádí pro Euro.cz mluvčí České národní banky Denisa Všetíčková.

Společnost už propustila většinu zaměstnanců. Zbytek týmu na pobočce v Jungmanově ulici v Praze dohlíží na zánik firmy. Zástupci britské banky nyní pracují na odstranění subjektu z obchodního rejstříku. Firma musí mimo jiné uzavřít účetnictví a zrušit daňovou registraci. Všechny kroky nutné k odchodu z trhu hodlá podle britského oznámení dokončit do konce června tohoto roku. Na dotazy redakce Euro.cz česká pobočka neodpověděla.

Přečtěte si také:

Bič na giganty? Bankovní daň zařízne malé hráče a poškodí klienty

Bankomat České spořitelny pro vklad i výběr hotovosti.

RBS vstoupila na český trh v roce 2008 v rámci expanze do střední a východní Evropy. Poskytovala služby korporátním klientům v oblastech transakčního bankovnictví, firemního úvěrování, obchodního financování a cash managementu. Chtěla zaujmout zejména velké společnosti s ročními tržbami od miliardy korun.

RBS opustila celou východní Evropu, přičemž začala odchodem ze Slovenska v roce 2014. Záměr odejít z Česka představila poprvé v únoru 2015. Banka oznámila změny, které měly za cíl zaměřit se na dlouhodobé podnikání v západní Evropě, Irsku a Velké Británii.

Britská bankovní společnost loni hospodařila se ztrátou 6,96 miliardy liber, tedy asi 224 miliard korun, což je proti ztrátě 1,98 miliardy liber v roce 2015 více než trojnásobek. V červených číslech je přitom banka už devět let.

Čtěte také:

Deutsche Bank se vyrovná za finanční krizi. V USA zaplatí 180 miliard

Už žádné kartely: Švýcaři udělili bankám pokuty za 2,5 miliardy

Britské banky obstály v zátěžových testech hůře, než se čekalo