Nepřežily Evropskou unii

19. prosince 2005, 00:00 - VÍT SMRČKA
19. prosince 2005, 00:00

HRAČKY Z VYSOČINY Hračky, s kterými si nikdo nesmí hrát. Tak lze popsat osud lidové výroby pro nejmenší po vstupu do Evropské unie. Sněhuláci, kominíci, myslivec, Tři králové, ptáčci s píštalkou, slepice, ale také hrkačky, chrastítka a více než dvě desítky dalších předmětů vzniká v dílně Zdeňka Bukáčka z Krouny u Hlinska.

Zdeněk Bukáček prý hračky nevyrábí.

HRAČKY Z VYSOČINY Hračky, s kterými si nikdo nesmí hrát. Tak lze popsat osud lidové výroby pro nejmenší po vstupu do Evropské unie.

Sněhuláci, kominíci, myslivec, Tři králové, ptáčci s píštalkou, slepice, ale také hrkačky, chrastítka a více než dvě desítky dalších předmětů vzniká v dílně Zdeňka Bukáčka z Krouny u Hlinska. Jeho pracovna je rájem dětí, protože se zde rodí ve své jednoduchosti krásné staré vzory dřevěných hraček, s nimiž si již hráli naši pradědové a prabababičky.

Vzory hraček jsou odkoukané z okolí, prostředí v němž děti vyrůstají, představují svět v malém, proto jsou blízké dětské duši. Zdeněk Bukáček je krouží na soustruhu z olšového dřeva, ale také smrku, javoru a buku. Vedle soustruhu používá také šest až sedm zvláštních dlát vyrobených ještě starými kováři. Nedokáže si představit, za kým půjde, až se mu opotřebují. Ročně vyrobí zhruba 2000 figurek. Ruční výroba neumožňuje velké série, vyrábí jen po několika kusech.

NEJDŘÍVE NEVĚŘILI, PAK ZATLESKALI

Dláta ukázal nedávno Angličanům, kteří se divili, že hračky jsou vyráběny ručně. Přijel jich celý zájezd, což není výjimka. Cestu si do jeho dílny cizinci rádi najdou, zejména v tomto období, kdy památky, hrady a zámky jsou zavřené. Angličanům ukázal i výrobu hraček, nevěřili svým očím a pak se ozval potlesk. Jako na jevišti. Ocenění pro jediného protagonistu, kterým v tomto případě nebyl známý herec, ale lidový výrobce, nositel tradice lidového řemesla, pokračovatel šikovných řemeslníků z Vysočiny.

HRAČKY ZA 20 MILIONŮ

Na závěr snad malá prosba. Zapomeňte raději, že se psalo o hračkách. Po vstupu do Evropské unie se totiž oficiálně jedná již jen o folklorní a dekorační předměty, ne o hračky. Jinak úřední šimlové hrozí Zdeňku Bukáčkovi pokutou až 20 milionů korun. Na hračky by si musel nechat udělat atest. Každou figurku za 5000 korun, protože má 30 vzorů, stály by ho zkoušky 150 tisíc korun. Na to jeho výdělky nestačí.

Pokutu dvacet milionů korun by měl dostat řemeslník, který si vydělá řádově několik tisíc korun měsíčně. Nikoho přitom nezajímá, že stejní obchodní inspektoři nebo jejich kolegové pouštějí na český trh plastové nesmysly napouštěné syntetickými barvami z Asie. Nikoho také nezajímá, že řemeslník Zdeněk Bukáček z Krouné vyrábí dřevěné hračky prověřené staletími. Jejich první vzory vznikaly dávno před zrodem Evropské unie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít