Neposlušný Révész

30. července 2010, 15:18 - Jan Hrbáček
30. července 2010, 15:18

Státní zemědělský intervenční fond

Ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Tomáš Révész nerespektuje doporučení ministra zemědělství. Přestože dosluhující šéf resortu Jakub Šebesta před svým odchodem důrazně doporučil zastavit výměnu informačního systému fondu, Révész v této sporné zakázce pokračuje. Nynější systém, který provozuje společnost SAP, se chystá nahradit novým od společnosti Fujitsu Siemens Computers. SZIF chce využít rámcové smlouvy na poskytování licencí k produktům Microsoft, kterou s Fujitsu uzavřelo ministerstvo vnitra v prosinci 2008. Tím se fond může legálně vyhnout veřejné soutěži.

Jedeme dál Bezprostředně poté, co nastoupil nový šéf resortu Ivan Fuksa, obdrželo vedení fondu podle informací týdeníku EURO materiály k chystanému vztahu s Fujitsu Siemens. Jednak šlo o dodatek ke smlouvě mezi ministerstvem vnitra a Fujitsu, který řeší dodávku systému, dále to byla příloha k dodatku se specifikací závazků na vybudování systému. Třetím dokumentem bylo stanovisko advokátní kanceláře Rowan Legal k návrhu dodatku a čtvrtým právní rozbor k připomínkám vedení fondu k zamýšlené výměně systému, který vypracovala už zmíněná kancelář. Ředitel SZIF Tomáš Révész se ke zjištěním týdeníku EURO nevyjádřil. Podle Dany Háchové z jeho sekretariátu byl v době, kdy otázky obdržel, pracovně mimo Prahu.
Informačním systémem SZIF ročně protéká na dotacích kolem 40 miliard korun z Evropské unie a českého rozpočtu. Přechod na nový systém se může prodražit. Za službu by fond platil dosavadnímu i novému dodavateli. Nyní systém provozuje firma SAP za téměř 600 milionů korun ročně. Révész ale tvrdí opak. „Přechod na nový systém se neprodraží, naopak povede k úsporám. Již během dvou až tří let,“ vzkázal v polovině července (EURO 27–28/2010).

Nic nepodepisuji Révészův postup razantně napadl interní audit fondu. Zpráva, kterou má EURO k dispozici, varuje před enormním rizikem výměny informačního systému. Révész ale tvrdí, že audit ještě neprošel připomínkovým řízením a nebyl schválen. Fond přitom jako platební agentura může přijít kvůli zmiňovanému problému o akreditaci. „Riziko spočívá v případné nefunkčnosti nového systému. Neplnění akreditačních kritérií znamená pozastavení či v konečném důsledku odebrání akreditace SZIF. A to znamená pozastavení plateb,“ uvedl Jan Gregor, šéf Národního fondu ministerstva financí zodpovědného za akreditaci zemědělské platební agentury. Pokud by bylo rozhodnuto zavést nový systém, je podle Gregora třeba fond znovu akreditovat. I to by mělo dopad na státní rozpočet.
„Nic není rozhodnuto. Jsme ve fázi úvah a hledání,“ tvrdil šéf fondu Révész poté, co ho ministr Šebesta přes média brzdil v případném podpisu smlouvy. „Nic nepodepisuji. Zatím se o této variantě snažím zjistit maximum,“ ujišťoval. Informace týdeníku EURO ale dokládají pravý opak.

Další auditoři Po „propadáku“ v podobě zdrcujícího vnitřního auditu se Révész chystá napravit reputaci záměru angažováním soukromého auditora. Proto bylo osloveno šest firem: KPMG, Deloitte, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young a dvě menší společnosti, které už v minulosti v SZIF audit prováděly. Podle zjištění týdeníku EURO nabídly nejnižší cenu společnosti mimo takzvanou „velkou čtyřku“. Přesto se ředitel Révész rozhodl výzvu zrušit a oslovit jen velké firmy. Současný informační systém fondu je sice funkční, ale drahý. Jeho provozovatel SAP byl nestandardně vybrán před sedmi lety. Tehdejší šéf resortu Jaroslav Palas (ČSSD) obhajoval zkrácené výběrové řízení časovou tísní. Révész se chce ze vztahu se společností SAP vyvázat i proto, že fond je na ní naprosto závislý a není schopen sjednat výhodnější podmínky. Paradoxní je, že chystaný nový informační systém by mohl fungovat jen do roku 2013, kdy nastanou v oblasti evropských dotací razantní změny. A zavádění nového systému podle potřeb SZIF navíc nebude vůbec jednoduché a trvalo by delší dobu. Ministr financí proto požádal šéfa SZIF, aby mu poskytl maximum informací před přijímáním zásadních rozhodnutí týkajících se informačního systému.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít