Menu Zavřít

Nepomohl by ani Mirek Dušín

5. 10. 2007
Autor: Euro.cz

Podle většiny manažerů by měli být odvoláni i další ministři

Domníváte se, že by měl premiér Mirek Topolánek odvolat i další ministry v souvislosti s nedostatky v přípravě čerpání peněz z evropských fondů?

BRAND24

  • Ano 43,4 %
  • Ne 35,7 %
  • Nevím 20,9 %

Ministryně školství Dana Kuchtová se rozhodla kvůli zdržení evropských projektů rezignovat na svou funkci. Nikdy v minulosti však nebylo ministerstvo školství v centru tak velkého poltického zájmu jako v tomto případě. A důvod je možná zcela jednoduchý. Z Bruselu má do něj „přitéct“ 130 miliard korun. Faktem je, že i další členové této vlády, například ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, měli problémy s čerpáním peněz z evropských fondů. Premiér Mirek Topolánek však prohlásil, že demise Dany Kuchtové nebude příčinou dalších změn v jeho vládě. Souhlasí s ním 35,7 procenta manažerů, naopak 43,7 procenta se domnívá, že by Dana Kuchtová neměla být jediná, která by v souvislosti s evropskými penězi měla z vlády odejít.
Tento manažer však jasno nemá: „Je mi to líto, ale na tuto otázku nemám jednoznačný názor. Domnívám se, že odvoláno by mělo být více ministrů a ministryň, ale že by to muselo být jen kvůli čerpání peněz z evropských fondů, o tom pochybuji.“
Silné a velmi dobře zdůvodněné ne se pak ozývá v této odpovědi: „Nic by se tím nezměnilo. Tuto zemi neovládá premiér, ale několik silných finančních skupin, které by si rychle poradily s jakýmkoli ministrem, dokonce i kdyby to byl Mirek Dušín. Pravda a láska sice možná mohou občas zvítězit nad lží a nenávistí, ale ne nad desítkami miliard korun připravenými ovlivnit média, policii, soudce, politiky a tak dále. Ať se nám to líbí, nebo ne, velká část evropských peněz skončí zcela jinde než tam, kde bychom je chtěli mít. Ostatně, tato situace je stejná ve všech postkomunistický zemích. V procesu hospodářské a politické transformace v nich vzniklo něco, co Poláci nazývají 'uklad', tedy propojení zkorumpovaných veřejných činitelů se zkorumpovanými podnikateli. Je to zřejmě vývojová etapa, které se v této části světa nelze vyhnout.“
Také tento respondent se domnívá, že odvolání dalších ministrů postrádá smysl: „Vláda není manažerský tým řídící firmu. Je to byť odborné, přesto politické těleso, a ministerstva byla a budou neschopnými byrokratickými úřady. Takže nevěřím, že by výměna ministrů něčemu pomohla, spíše naopak. Nechť ministr odvolá příslušného úředníka ministerstva. Ministra je třeba odvolat za chyby jiného rozměru (osobní selhání, neloajalita, odborná neschopnost či komunikační neschopnost). Některé z těch uvedených se týkají ministryně Kuchtové.“
Stejný záporný názor má i respondent: „Domnívám se, že uvedený důvod byl v případě Dany Kuchtové zástupný. Jedním z hlavních důvodů nečerpání peněz z EU je totiž nedostatek zdrojů na spolufinancování a teprve potom nedostatečná připravenost projektů v jednotlivých resortech. Projekty mohou být na všech úrovních dobře připravené pouze tehdy, když bude jasno ve zdrojích spolufinancování. Moje odpověď ovšem neznamená, že by na současných členech vlády nemělo být důsledně vyžadováno, aby hledali cesty ke zlepšení čerpání zdrojů z EU a že by za chyby v tomto směru neměli nést odpovědnost.“
Jiný zástupný důvod uvádí v kladné odpovědi manažer: „V případu ministryně Kuchtové přece vůbec nešlo o čerpání peněz z evropských fondů, ale o jejího náměstka Jaromíra Soukupa. A buďme upřímní, přece nemůžeme čekat, že usedne-li ministr do čela úřadu, pak se chod této gigantické instituce změní ze dne na den. Ono je v podstatě jedno, kdo tam sedí, protože tisícihlavý aparát si stejně dělá dlouhou dobu, co chce.“
Značně radikální řešení nabízí respondent: „Premiér Mirek Topolánek by měl odvolat všechny ministry, kteří nehospodárně zacházejí s penězi, a nehraje přitom žádnou roli, zda jde o peníze Evropské unie, nebo o prostředky českých daňových poplatníků. Každé peníze je třeba nejdříve vydělat, aby bylo co vydávat a čerpat. Stát žádné peníze nevydělává ani jinak negeneruje, o to více by měl zabezpečovat optimální správu jemu svěřených financí. Kdyby podobným způsobem jako stát hospodařily firmy, nepřečkaly by ani jednu roční uzávěrku - tak rychle by zkrachovaly. Hlavním problémem je však kompetentnost (v tomto případě tedy naprostá nekompetentnost) ministrů a jejich lidí, kteří za získávání a správu peněz nesou odpovědnost. Bohužel se s touto nekompetentností setkáváme každý den a na všech úrovních, takže by Topolánek - aby byl důsledný - musel odvolat i sám sebe.“

Odpovídalo 129 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).