Nepodceňujte výběr pojistky

13. června 2005, 00:00 - admin
13. června 2005, 00:00

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ Uzavření životního pojištění - to je vztah na několik desetiletí dopředu. S konkrétním výběrem proto nespěchejte. Před sjednáním smlouvy zejména zvažte, jaká je vaše potřeba a co vám pojistka nabízí. Životní pojištění dnes uzavírá téměř každý, kdo si je vědom své odpovědnosti za sebe i svou rodinu.

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ Uzavření životního pojištění - to je vztah na několik desetiletí dopředu. S konkrétním výběrem proto nespěchejte. Před sjednáním smlouvy zejména zvažte, jaká je vaše potřeba a co vám pojistka nabízí.

Životní pojištění dnes uzavírá téměř každý, kdo si je vědom své odpovědnosti za sebe i svou rodinu. Ta je samozřejmě ještě vyšší třeba v případech, kdy je bydlení zatíženo hypotékou nebo když existují nesplacené úvěry v podnikání.

Pokud pojištění splňuje zákonem stanovené podmínky, dokáže přinést úspory už během svého trvání -v podobě úlev na daních z příjmu. A když se do konce pojistné doby nestane nic tragického, mohou se pojištěnec nebo jeho rodina těšit na milou finanční injekci v podobě naspořených peněz.

JAK VYBÍRAT Rizikové životní pojištění je pojistkou pro případ smrti, způsobenou ať už úrazem, nemocí nebo stářím. Neobsahuje ale žádnou spořicí složku. Kdo trochu více myslí na zadní kolečka, sáhne proto po kapitálovém životním pojištění. Jeho rozsah lze přitom rozšířit formou připojištění, což zvyšuje ochranu proti základním rizikům a kryje i další rizika „Jestliže svůj volný čas trávíte zejména na kole v terénu, nepijete, nekouříte, pak jsou pro vás relevantní nejspíše připojištění vztahující se k úrazu. Jestliže raději navštěvujete s přáteli dobré hospůdky a díváte se na televizi, pak spíše přemýšlejte o připojištění na civilizační choroby,“ doporučuje Richard Kapsa z České pojišťovny. Jakou zvolit pojistnou částku, tedy rozsah plnění pro případ pojistné události? Je na místě zvážit, jak velké ekonomické problémy hrozí. Odborníci doporučují začít shrnutím všech závazků pojištěnce a přepočítat je do celkové roční částky. Pojistná částka pro případ smrti by měla odpovídat jejímu několikanásobku. Možný je i výpočet prostřednictvím ročního úhrnu příjmů: pojistná částka by měla činit jeho dvou- až pětinásobek. Úvahu vyžaduje i délka trvání pojištění. Pro uplatnění daňových odpočtů u kapitálového životního pojištění hovoří zákon jasně: Výplata pojistného musí být sjednána nejdříve po uplynutí pěti let od podpisu smlouvy, pojištěnec zároveň musí dosáhnout věku 60 let. U pojistné smlouvy s trváním od pěti do 15 let musíte mít pro uplatnění odpočtu sjednanou pojistnou částku alespoň na 40 tisíc korun, u pojistné smlouvy nad 15 let alespoň na 70 tisíc korun. KLÍČOVÁ OTÁZKA: U KOHO A CO Základem výběru té pravé pojišťovny a konkrétního produktu jsou všeobecné pojistné podmínky a smluvní ujednání. Podle nového zákona vás s jejich obsahem pojišťovny (nebo jejich zástupci a zprostředkovatelé) musí seznámit a dát vám je k prostudování ještě před podpisem smlouvy. Čím se řídit při výběru pojišťovny? Jelikož s ní uzavřete dohodu na dlouhou dobu dopředu, vybírejte tedy raději z těch stabilních, které mají dlouholeté zkušenosti a silné kapitálové zázemí. Taková je ale naštěstí drtivá většina pojišťoven. Sledujte proto také, jak s vámi jako s potenciálním zákazníkem v pojišťovně jednají. ROZHODUJE I CENA**

Vyberte si takový produkt, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. Protože i tyto potřeby se během života mění, zajímejte se o to, nakolik je nabízená pojistka pružná - tedy zda a jak je možné v průběhu pojištění měnit její parametry.

Mezi další důležité faktory patří možnost připojištění (třeba dětí), právo na platební prázdniny v krizových okamžicích a samozřejmě také rychlost likvidace pojistných událostí, tedy výplaty pojistného.

Vybírá se pochopitelně i podle ceny. Měsíční pojistné by nemělo překročit 10 procent vašeho příjmu za toto období. Jestliže je cena produktu, který vás zajímá, příliš vysoká, zvažte všechna zahrnutá rizika a případně je - v zájmu přijatelnější ceny - omezte.

(s použitím materiálů ČP) 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít