Neplačte, prezident právě táhne

27. dubna 2015, 12:00 - Petr Holec, Euro
27. dubna 2015, 12:00

Málokdo jistě čekal, že prezidentství Miloše Zemana bude romantické pohlazení Fráni Šrámka. Už jeho předvolební kampaň i parta spřízněných ukazovaly spíš na lidovou zabijačku než Masaryka, ostatně podobným směrem mířila i naše zkušenost s jeho premiérstvím. Po dvou letech na Hradě však Zeman trumfuje i nejhorší očekávání: dokonce se zdá, že čím delší dobu v nejvyšší ústavní funkci sedí, tím kratší je periodicita jeho prezidentských nehod. Jako by se blížil nonstop karambol.

Za ani ne polovinu své (první?) hradní pětiletky Zeman stihl nejen téměř permanentní konflikt s premiérem i ministrem zahraničí, jejichž politický kurz má dle ústavy reprezentovat navenek, ale i občasné nehody s Ukrajinou, hlavouny EU, americkým velvyslancem v Praze, českými korunovačními klenoty a nyní i s nebožtíkem Ferdinandem Peroutkou, z nějž udělal nácka. Takže teď Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček hledá neexistující Peroutkův článek, zatímco Peroutkova vnučka žaluje stát za hanobení svého slavného předka.

Zeman má dokonce takový talent na PR pohromy, že v ní dokáže obrátit i cestu do Vatikánu, jež světovým státníkům obvykle slouží jako nejspolehlivější reputační čistírna, když je fakt zle; pomodlíte se s papežem, zabrnkáte na struny morálky, vypustíte holubici míru a vyzvete k všeobecné lásce mezi lidmi (nejlépe pouze mezi muži a ženami) - a vrátíte se domů lepší. Tak magickou sílu má pevná křesťanská víra!

Zeman místo toho přímo před papežem svatořečí svého hradního protokoláře Jindřicha Forejta, jehož chce z Hradu uklidit právě do Vatikánu, protože je od kauzy s chybějícím vysokoškolským diplomem (a používáním titulu JUDr. i při oficiálních akcích) trochu víc toxický. Český prezident Forejta papežovi představil jako „nejdůležitějšího, hluboce věřícího člověka a, doufám, budoucího velvyslance ve Vatikánu.“ Vsadím se, že při pohledu na Forejta viděl chudák papež všechny svaté.

Je to skutečně věkem a alkoholem, jak říkají někteří bývalí Zemanovi blízcí spolupracovníci, kteří v prezidentovi pořád míň poznávají někdejšího svého gurua?

Vatikánská příhoda nicméně ještě bledne lidským dobrem vedle brutality, jíž prezident používá v souvislosti s nebožtíkem Peroutkou. Zcela bez důkazu (prý zahlédl jistý článek v novinách, snad někde vlevo dole, nebo možná vpravo nahoře…) udělá ze známého novináře, jenž přežil Dachau a Buchenwald, nácka, načež místo aby se omluvil a sám sebe odsoudil k veřejně prospěšným pracím, začne s Peroutkou jakoby blahosklonně soucítit, protože prý za války neselhal zdaleka sám. Navíc to celé ještě dělá tak hloupě, že tomu snad nevěří ani Ovčáček, poslední dobou stále lepší herec.

Ne, na rozdíl od jiných se nebojím, že Zeman rozpoutá válku nebo něco podobného, předtím nás v nejhorším případě ochrání jeho bezvýznamnost. Spíš mě zajímá, proč to všechno?

Je to skutečně věkem a alkoholem, jak říkají někteří bývalí Zemanovi blízcí spolupracovníci, kteří v prezidentovi pořád míň poznávají někdejšího svého gurua? Nebo je to Pražským hradem, že naši prezidenti začnou žít ve svém vlastním světě? Husák, Havel, Klaus, i těm všem se to přihodilo. Anebo obojí? Představte si, že se vám svět smrskne na laciné víno (to Zeman vyznává odjakživa), Ovčáčka, Forejta… Takhle nevypadají intelektuální hody.

Možná je ale vše jinak. O víkendu jsem nedopatřením v TV přepnul na pořad Politické spektrum, kde seděl i Jan „Jenda“ Veleba, Zemanův loajální obdivovatel i ochránce a kromě jiného i dědic jeho strany, která ze svého jména po fiasku ve volbách radši odstranila prezidentovo jméno. Senátor a chovatel prasat upřímně vysvětlil Zemanovo chování na Hradě tím, že ho dobře zná, takže ví, že stejně jako nejlepší šachisti táhne i on vždy několik tahů dopředu, jen to ostatní zatím nevědí. Jestli je to pravda, nebude to hezký mat.


Čtěte další komentáře Petra Holce:

Kalouskovo pozdní odpoledne

Já za nic nemůžu, já jsem jen Babiš

Právě jsem se vrátila z Bruselu (A vezu vám kvóty)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít