NEOPOMÍJEJTE DLUHOPISY - Euro.cz

Přihlášení

NEOPOMÍJEJTE DLUHOPISY

, Igor Bielik,
NEOPOMÍJEJTE DLUHOPISY
Zdroj: Euro.cz

Zvyšování úroků na vyspělých trzích už zřejmě skončilo

V západní Evropě a především v Německu vrcholí v těchto týdnech akciové šílenství. Přichází z USA a jasným důkazem této euforie je fakt, že se začínají objevovat nabídky akcií jako odměna za předplatné časopisů a novin. Situace je „kritická – o akciích se hovoří i na mších v kostelích. Nadšení umocnilo konání veletrhu CeBit, kde bylo představeno obrovské množství technologických a internetových novinek, přičemž tento ročník zaznamenal historickou návštěvnost.
Mnoho investorů nakupuje fondy zaměřené na technologie či nové trhy až poté, co tyto tituly vyrostly o stovky procent. Nezkušení investoři si potom mohou koledovat o osobní finanční krizi.
Podívejme se nyní na „neatraktivní trh dluhopisů. V minulém roce prošel několika masivními poklesy, protože na všech frontách docházelo k růstu úroků. Ten lze sice ještě čekat i letos, ale velká část zpřísňování měnové politiky je již v cenách zohledněna. V praxi to může znamenat, že další zvyšování úroků ze strany centrálních bank již nezpůsobí poklesy cen dluhopisů, naopak jim může pomoci. Problém může způsobit vyšší než očekávaná inflace, zejména bude–li i nadále růst cena ropy.
Proto se jeví jako vhodná strategie, při níž se do akciového portfolia začlení i dluhopisový fond. Pokud dojde k výraznější korekci na akciových trzích, lze očekávat dočasný útěk investorů ke dluhopisům. V růstové fázi ekonomického cyklu jsou vhodnější fondy, které investují do dluhopisů s vyšším výnosem, než nabízí vládní obligace.
Za posledních dvacet let dosáhl největšího zhodnocení Plusfonds od ADIGu. Potíž je však to, že tento fond je sice veden jako smíšený, ale dlouhodobě investuje výhradně do německých akcií a velkou část portfolia má i na takzvaných nových trzích. Ryze dluhopisové fondy začínají v tabulce až od šestého místa. Všechny investují do dluhopisů po celém světě.

Diskuze