Není signál. Podnikatelé se potýkají s mizerným 3G pokrytím. Bude lépe? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Není signál. Podnikatelé se potýkají s mizerným 3G pokrytím. Bude lépe?

, Dalibor Dostál,
Není signál. Podnikatelé se potýkají s mizerným 3G pokrytím. Bude lépe?
Zdroj: Profit

Bezstarostné surfování po internetu na mobilních přístrojích znají Češi jen z reklamy. Špatné pokrytí 3G signálem se už dramaticky nezlepší. Nadějí na opravdu prospěšné využívání mobilního internetu bude až síť čtvrté generace, která zatím nepokrývá ani jediné procento území státu. Teprve ta odstartuje v Česku skutečnou mobilitu v podnikání.

Když majitel obchodu s jízdními koly Josef Brož vyráží na dovolenou, většinou zjišťuje, zda je v hotelu dostupná wi-fisíť. Chce si čas od času vyřídit pracovní poštu nebo zkontrolovat, zda odešly důležité platby. Letos poprvé se při cestě do Orlických hor spolehl na mobilní připojení, které si před několika měsíci objednal právě pro podobné příležitosti.

„Zatím jsem ho využíval spíše v rámci firmy, když jsem se potřeboval připojit mimo kancelář, tedy v dílně. Až během dovolené jsem zjistil, jak velký problém je využívat mobilní internet, pokud je člověk skutečně mobilní. Odeslat jednoduchou textovou přílohu se ukázalo jako neřešitelný problém. Nakonec jsem musel odjet do města a vyhledat restauraci s wi-fi připojením,“ popisuje podnikatel svoji zkušenost.

 Čekání na G sítě

Čekání na signál

Reklamou operátorů, v níž se rozesmátí zákazníci připojují s notebookem nebo tabletem k mobilnímu internetu před horskou roubenkou nebo uprostřed lesů, se nechala zlákat řada zákazníků. Realita je o dost skromnější. Vodafone pokrývá signálem 3G jen 26 procent území státu, O2 31,8 procenta a i nejlepší, tedy T-Mobile se svými 48,4 procenty, nechávají více než polovinu země bez pokrytí rychlým internetem.

Pro české podnikatele to není dobrá zpráva. Slabé pokrytí pro ně představuje velkou konkurenční nevýhodu v porovnání s firmami na západ od našich hranic. „Mobilita je trendem této dekády a obrovskou příležitostí pro nové služby a pracovní místa.

V soutěži o investice je infrastruktura základním kritériem,“ upozorňuje Patrik Horný, partner v oddělení transformací poradenské společnosti PwC a pokračuje: „Nedokonalé pokrytí sítí 3G v čase, kdy jinde je již v rozběhu síť čtvrté generace LTE, je fatální. Tuzemské firmy potřebují pracovat s velkými objemy dat a rychle komunikovat, možná ještě víc než jezdit po dálnicích. Je tady riziko, že propásneme obrovskou šanci, protože přírůstek produktivity prostřednictvím rychlé komunikace můžou konkurenti za hranicemi využít líp.“

Zemanovo dědictví

Jenže lidé, kteří investovali peníze do nákupu 3G modemu, už se lepšího pokrytí nedočkají. Operátoři nicméně většinou s dalšími investicemi do zahuštění děravé sítě třetí generace nepočítají.

„V současné době se zaměřujeme zejména na zkvalitňování signálu 3G v místech, která jsou již pokryta, aby rostoucí počet uživatelů a jejich spotřeba nezpůsobily zhoršení kvality služby,“ říká mluvčí Vodafonu Adéla Konopková. Operátoři rezignovali i na pokrytí významných rekreačních oblastí nebo hlavních železničních koridorů. Tedy míst, kde lidé potřebují mobilní internet velmi často.

O vymazání Česka z mapy vyspělých zemí v oblasti komunikačních technologií se rozhodlo zhruba před deseti lety v éře tehdejšího premiéra Miloše Zemana a jeho ministra dopravy a spojů Jaromíra Schlinga. Podmínky, za nichž tehdy operátoři získali kmitočty pro 3G sítě, byly velmi benevolentní a ukazují, že potřeby zákazníka bylo to poslední, čím se tehdy politici zabývali.

A operátoři toho náležitě využili. Se stavbou 3G sítí začali až devět let po přidělení licencí a s pokrýváním území České republiky nijak nechvátali. Neměli důvod, k žádným termínům ani minimálnímu rozsahu pokrytí se nemuseli zavázat.

 Chytrý telefon

Nabídka chytrých telefonů schopných přijímat superrychlá data prostřednictvím mobilní sítě LTE je v Česku stále širší

„Při dřívějším přidělování příslušnou komisí vlády ČR a následném,dopřidělení‘ kmitočtů nebyla s přídělem spojena povinnost tohoto typu,“ připomíná mluvčí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) František Malina.

Reparát by měla přinést současná dražba kmitočtů pro sítě čtvrté generace. ČTÚ v ní nastavil jasný jízdní řád, který musejí vítězné firmy dodržet. Okresy v rámci Česka se přitom rozdělily do dvou skupin, přičemž regiony v kategorii A by se superrychlého internetu měly dočkat dříve (více viz box Těšíte se na LTE signál?).

Pokud vítěz aukce podmínky nesplní, může mu ČTÚ odebrat oprávnění k užívání kmitočtů. Základní rychlost 4G internetu by měla být 100 Megabitů za sekundu. „Další navýšení rychlostí umožní systémy LTE –Advanced, které bude možno též provozovat na získaných kmitočtech,“ doplňuje František Malina.

Nový byznys

Superrychlý internet může dát důležitý impulz mnoha podnikatelským oborům. „Znám příklad ze Skotska, kdy využití superrychlých mobilních sítí například v zemědělství teprve umožnilo radikální růst podnikání v odlehlejších oblastech.

Dává možnost multimediální prezentace, rychlé komunikace velkých množství dat, například různá hlášení kontrolním orgánům. Může se využít jako akcelerátor procesů a tak dále. Být mobilní a posílat video v nejvyšší kvalitě, to umožňuje rozjetí nových obchodních modelů,“ popisuje Patrik Horný.

Rychlejší internet změní chování zákazníků i podnikatelů. Již nyní stále více lidí vyhledává otevírací dobu bank, obchodů nebo menu restaurací přímo na ulici ze svých telefonů a tabletů.

„Zatímco nyní je nezbytností podnikatele mít svůj web a být na internetu k nalezení, novou nutností se stává mít web, který je snadno čitelný i na displejích menších přístrojů,“ upozorňuje na důležitou změnu mluvčí O2 Blanka Vokounová. Rychlý internet podle ní také výrazně rozšíří možnosti práce mimo kancelář či domov, je s pevným připojením srovnatelný nejen rychlostí stahování dat, ale i odezvou, tedy rychlostí reakce při používání vzdálených služeb.

Nástup 4G internetu umožní také rozšíření nových technologií. „Obrovský prostor se s LTE otevírá pro automatizaci procesů a vzdálené řízení. Přináší možnost sledovat a řídit firemní procesy odkudkoli se stejným komfortem, jako když je člověk připojen do podnikové sítě.

Kromě toho je na vzestupu také takzvaná M2M komunikace, tedy komunikace mezi jednotlivými přístroji,“ doplňuje mluvčí společnosti Vodafone Adéla Konopková. Například různá měřicí zařízení, technika, která vyžaduje dohled, servis, správu a revize, může být napojena na mobilní síť a spravována na dálku.

Na nástup rychlého internetu také netrpělivě čekají výrobci softwaru. „Vysoké rychlosti jak pro stahování, tak hlavně nahrávání dat umožní plnohodnotné využití cloudových služeb,“ zmiňuje mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Americký kvapík

Podle Patrika Horného zaostává Česko v LTE technologii za vyspělými zeměmi přibližně dva roky. ČTÚ odhaduje, že by současná aukce kmitočtů mohla skončit v prvním čtvrtletí roku 2014 a hned poté začít výstavba sítí. „Otázkou není jenom, kdy se začne, ale hlavně s jakými investicemi a jakým tempem. To je rozhodující,“ zdůrazňuje Patrik Horný.

Náskok těch nejlepších se přitom stále zvyšuje. Odborníci očekávají, že právě rok 2013 bude ve světě ve znamení rychlého růstu LTE sítí.

„Vysokorychlostní datové technologie LTE zásadním způsobem ovlivní portfolio nabízených služeb pro spotřebitele a firmy. Pro operátory disponující touto technologií bude právě tato vysokorychlostní datová síť představovat jasnou konkurenční výhodu,“ je přesvědčen Zdeněk Křížek, partner v oddělení ICT poradenství a řízení rizik v poradenské společnosti Deloitte.

Také se letos, i díky rychlejším sítím, celosvětově vůbec poprvé v historii prodá více než jedna miliarda chytrých telefonů. Počet majitelů chytrých telefonů vzroste z přibližně 400 milionů uživatelů na 1,9 miliardy ke konci roku.

Do konce roku spustí podle studie Deloitte LTE technologii více než dvě stě operátorů v 75 zemích světa. Počet uživatelů této technologie se celosvětově ztrojnásobí na 200 milionů a zákazníci využívající předplacenou LTE technologii budou generovat přibližně 10 procent z celkových příjmů. Podle analýzy společnosti Ericsson by do roku 2018 měly nastupující 4G sítě celosvětově dosáhnout dvou miliard připojení z odhadovaných 9,1 miliardy celkem. Letos by měl padnout i další významný mezník.

„Do konce roku 2013 počet uživatelů mobilního internetu překročí počet uživatelů pevného připojení,“ upozorňuje Hans Vestberg, prezident a generální ředitel Ericssonu. V dalších třech až čtyřech letech by pak měl vzrůst na 90 procent.

S rozšiřováním chytrých zařízení roste i jejich význam jako zdroje příjmů z reklamy. V roce 2013 by mohl segment chytrých telefonů generovat výnosy 4,9 miliardy amerických dolarů, zatímco reklama na tabletech by mohla představovat výnosy okolo 3,4 miliardy amerických dolarů.

LTE výrazně roste především v Severní Americe, kde by tato technologie měla již za tři roky 60 procent všech připojení. Rychlý nárůst LTE připojení v zámoří podporuje hlavně silná konkurence, spotřebitelská poptávka a rozhodnutí operátorů přejít na LTE technologii. V západní Evropě bude 4G internet nastupovat pomaleji. V roce 2018 by měl reprezentovat asi 35 procent všech připojení.

„Česká republika je na úplném počátku rozvoje 4G sítí. Všichni tři stávající operátoři na svých pilotních projektech demonstrovali schopnost implementace LTE . Vše bude nyní záležet na aukci LTE frekvencí a doprovodných podmínek vyplývajících z této aukce,“ upozorňuje Jiří Rynt ze společnosti Ericsson v České republice.

Jako první spustilo v Česku testovací provoz O2, loni v červnu se LTE signál objevil v Jesenici u Prahy. Letos již má vysílače 4G internetu v Praze 1, 2, 4 a 10. Signál chce postupně rozšiřovat na celé širší centrum metropole a ruzyňské letiště, na podzim také do Brna. Pro příjem LTE signálu vyžaduje O2 speciální SI M kartu, teprve koncem roku by měli signál přijímat všichni majitelé zařízení vybavených pro příjem 4G signálu.

T-Mobile spustil komerční provoz LTE loni v listopadu v Mladé Boleslavi, letos začal s rozšiřováním sítě v Praze. Maximální rychlost je 100 Megabitů za sekundu, speciální SI M karta není u T -Mobilu potřeba. Celkem nyní pokrývá LTE signálem 0,07 procenta území České republiky. Vodafone spustil LTE začátkem června v Karlových Varech, kde pokrývá oblast se zhruba 44 tisíci obyvateli.

 Patrik Horný, partner PwC

„Nedokonalé pokrytí 3G v čase, kdy jinde je již v rozběhu generace LTE, je fatální. Tuzemské firmy potřebují pracovat s velkými objemy dat a rychle komunikovat, možná ještě víc než jezdit po dálnicích,“ míní Patrik Horný, partner PwC.

Pro srovnání, ve Švédsku, kde spustili jako první na světě LTE signál v prosinci roku 2009 však měli pokrytí v podobném rozsahu již v roce 2011. Švédská společnost Tele2 letos v březnu oznámila, že dosáhla svého cíle a pokryla LTE signálem 99 procenta švédské populace.

Další švédský operátor TeliaSonera slibuje pokrýt 90 procent populace příští rok. V USA prohlásil telefonní operátor Verizon, že ke konci loňského roku pokryl LTE signálem 273 milionů Američanů, konkurenční společnost AT &T ve stejné době pokrývala 170 milionů obyvatel Spojených států. V Česku si ČTÚ slibuje od výsledků aukce kmitočtů, a případného vstupu čtvrtého operátora, že země dosavadní ztrátu rychle dožene.

Video je král

Superrychlý internet také změní způsob využívání koncových zařízení. Díky své rychlosti a kapacitě umožní síť LTE dodávat obsah vysoké kvality, zejména video, bez nutnosti použít vyrovnávací paměť. Videopřenosy přitom již nyní tvoří hlavní objem datových přenosů v sítích. Do konce roku 2018 každoročně porostou o přibližně 60 procent.

Pro srovnání, objem hlasových služeb roste ročně zhruba jen o čtyři procenta. Nárůst dostupnosti videa potvrzují i prognózy technologické společnosti Cisco. V mobilních sítích bude mít v roce 2017 téměř dvoutřetinový podíl na objemu všech přenášených dat. V té době by mělo být ve světě připojeno k mobilnímu internetu na deset miliard zařízení.


Vývojáři už vyhlížejí za roh

V Česku není ještě pokryto ani jediné procento sítěmi čtvrté generace a vědci již vyvíjejí nástupce LTE technologií. O prvenství se hlásí nový král mobilní komunikace, jihokorejská společnost Samsung. Ta vyvinula technologii vysílače s takzvaným adaptivním polem fungujícím v pásmu milimetrových vln. Novinka představuje základ mobilní komunikace páté generace a umožní přenášet data několikasetkrát rychleji než dnešní sítě čtvrté generace.

Jinými slovy, budoucí 5G síť umožní přenos dat rychlostí v řádu několika desítek gigabitů za sekundu. Pro české uživatele, kteří mají na mnoha místech České republiky zatím problém odeslat e-mail s textovou přílohou, to zní jako utopie.

„Milimetrové pásmo představuje nejefektivnější řešení nedávného prudkého nárůstu poptávky po bezdrátovém přístupu k internetu,“ říká Chang Yeong Kim, výkonný viceprezident společnosti Samsung Electronics a ředitel jejího výzkumného a vývojového střediska Digital Media & Communication (DMC).

Trochu širší trubky

Jak nový bezdrátový přenos dat bude fungovat? Tak jako je pro větší množství vody potřeba širší potrubí, stejně bude pro 5G internet potřeba široké frekvenční pásmo. O této možnosti se uvažovalo již dlouho, kamenem úrazu však bylo, že tyto vlny nebyly dosud vhodné pro přenosy na velké vzdálenosti. Vzhledem k jejich charakteru totiž docházelo k velkým ztrátám rádiového signálu.

Nová technologie Samsungu založená na vysílači s adaptivním polem však problém odstranila. Díky překonání této překážky se nyní očekává start „závodu ve zbrojení“ mezi technologickými firmami. Samsung oznámil, že chce začít 5G technologie komerčně využívat do roku 2020. Krátce nato oznámila čínská společnost Huawei, že na podobném projektu pracuje od roku 2009.

Také společnost Nokia Siemens Networks Research oznámila, že vyvíjí svoje 5G řešení ve spolupráci s výzkumnými projekty, jako je stěžejní projekt Evropské unie zaměřený na pátou generaci mobilních sítí METIS . EU chce letos investovat až 50 milionů eur na podporu zavedení superrychlé sítě do roku 2020.

Zachytit nový trend hned na počátku chce rovněž Čína, která v únoru 2012 ustavila vládní skupinu pro propagaci sítí IMT-2020 (5G). Nová technologie umožní přenášet tak rozsáhlé objemy dat, že bude možné posílat nebo on line sledovat nejenom 3D filmy, ale také filmy v ultra vysokém rozlišení (nastupující technologie UHD), počítačové hry nebo data pro lékařské služby na dálku.

Signál z oblaků

Ovšem na lepší spojení v místech, kde to zatím ještě není obvyklé, nemusejí zákazníci čekat až do roku 2020. Již příští rok by měla začít sloužit další novinka. Britská BBC upozornila, že od příštího roku slibují letecké společnosti zavést novou technologii wi-fi, která umožní pasažérům sledovat videa a další obsah náročný na přenos dat nejenom na palubách dopravních letadel, ale také na lodích nebo ve vlacích.

Technologie ESO MPs (Earth Stations on Mobile Platforms), která využívá satelitního spojení, přinese cestujícím zhruba desetkrát vyšší rychlost, než mají nyní k dispozici. Několik společností provozujících komerční satelity již deklarovalo, že v příštích měsících umožní napojení na nový systém.

Britské aerolinie sice zatím neoznámily, kdy přesně revoluční novinku nasadí, ale vzhledem k ostrému konkurenčnímu boji v letecké dopravě odborníci očekávají, že se zákazníci jejího zavedení dočkají brzy. Britský telekomunikační regulátor Ofcom uvedl, že v současnosti spolupracuje s orgány v dalších evropských zemích, včetně Francie, Německa a L ucemburska, na společném postupu při regulaci této nové technologie.


Nové hračky pro rychlá data

Jsme připraveni, čeká se jen na operátory. Tak by se dalo shrnout vyjádření výrobců chytrých telefonů, notebooků a tabletů. Ti v posledních měsících představili na českém trhu celou řadu mobilních zařízení, která jsou vybavena LTE technologií. Mezi nejzajímavější patří například ThinkPad Helix od společnosti Lenovo, určený hlavně pro firemní profesionály. Představuje vlastně dvě zařízení v jednom: vysoce výkonný, tenký a lehký ultrabook v kombinaci s odnímatelným tabletem s operačním systémem Windows 8.

V tablet se změní odnímatelný 11,6palcový monitor, který lze na rozdíl od podobných zařízení tohoto typu sklopit až o 180 stupňů. Ultrabook s odnímatelnou klávesnicí, který může sloužit i jako tablet, představila rovněž Toshiba. Její přístroj Portégé Z10t nabízí nejenom LTE připojení, ale také Full HD dotykový displej, který je možno ovládat všemi deseti prsty. Na 4G technologii je připravený také mobilní telefon Samsung S4, který se stal letos v dubnu celosvětově nejprodávanějším smartphonem.

Na českém trhu je přístroj vybaven technologií LTE Cat 3, která umožňuje přenos dat až 100 megabitů za sekundu. Kromě toho přístroj nabízí také bezdotykové ovládání a rozpozná obličej, hlas a pohyby uživatele. Technologií LTE jsou vybaveny také tablety Samsung Galaxy Tab 3 s úhlopříčkou 8,1 a 10 palců.

Mezi tablety je LTE technologií vybavený například také ASUS MeMO Pad HD 10 ME302KL. Díky lithium-polymerové baterii vydrží na jedno nabití až 10 hodin. Zároveň podporuje jak americký navigační systém GPS, tak jeho ruskou obdobu GLONASS.

Technologie ASUS Miracast tablet bezdrátově připojuje k televizoru či projektoru s wi-fi, a umožňuje tak sdílet na větší ploše filmy, fotografie nebo prezentace. Jednou z posledních novinek letošního léta vybavených technologií LTE je vlajková loď společnosti LG mezi chytrými telefony.

Přístroj pojmenovaný G2 se chlubí baterií s nejvyšší kapacitou ve své třídě. Přístroj lze také používat jako dálkový ovladač pro zařízení domácí zábavy, ale dokáže se naučit i povely od tradičních dálkových ovladačů.


LTE signál ve vašem okresu

Okresy skupiny A (32) Okresy skupiny B (45) Pozn.: v okresech A (bude signál) LTE dříve

Těšíte se na LTE signál ?

Firma, která získá licenci na 4G signál v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz, musí do 30 měsíců pokrýt alespoň 30 okresů ze skupiny A. Do pěti let pak musí pokrýt 100 procent okresů ze skupiny A a alespoň 22 okresů ze skupiny B a zároveň nejméně 50 procent z celkového rozsahu železničních koridorů, dálnic a rychlostních komunikací.

Do sedmi let od získání licence musí pokrýt 100 procent okresů ze skupin A i B a všechny železniční tranzitní koridory, dálnice a rychlostní komunikace. Podle kritérií ČTÚ se přitom okres považuje za pokrytý, pokud je na jeho 98 procentech dostupná 4G nebo 3G síť a zároveň na 75 procentech území je dostupné pokrytí v budovách.

Podívejte se, kdy LTE signál dorazí do vašeho okresu. Okresy skupiny A (32) Benešov, Bruntál, Česká Lípa, Český Krumlov, Cheb, Domažlice, Havlíčkův Brod, Jeseník, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Klatovy, Kutná Hora, Louny, Pelhřimov, Písek, Plzeň-jih, Plzeň-sever, Prachatice, Příbram, Rakovník, Rokycany, Rychnov nad Kněžnou, Strakonice, Šumperk, Svitavy, Tábor, Tachov, Třebíč, Žďár nad Sázavou a Znojmo.

Okresy skupiny B (45) Beroun, Blansko, Břeclav, Brno-město, Brno-venkov, České Budějovice, Chomutov, Chrudim, Děčín, Frýdek-Místek, Hodonín, Hradec Králové, Jablonec nad Nisou, Karviná, Kladno, Kolín, Kroměříž, Liberec, Litoměřice, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava-město, Pardubice, Plzeň-město, Praha, Praha-východ, Praha-západ, Přerov, Prostějov, Semily, Sokolov, Teplice, Trutnov, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Vsetín, Vyškov a Zlín.


Když géčko střídá éčko

Jak děravá je tuzemská síť 3G pokrytí se nejlépe ukazuje při cestě vlakem. I na hlavním železničním koridoru připojení velmi často padá. Uživatel to pozná podle toho, že mu namísto malé ikony 3G, signalizující napojení na síť třetí generace, naskočí na displeji symbol E. Ten signalizuje napojení na takzvanou EDGE síť. Ta bývá označována za přechod mezi sítěmi druhé a třetí generace. Rozdíl dvou písmen v abecedě však znamená dramatickou propast v rychlosti připojení. Zatímco 3G technologie umožňují v Česku přenos dat až rychlostí 43,2 megabitu za sekundu, u EDGE je to jen zlomek: 473,6 kilobitu za sekundu. A to jen teoreticky. Když jsme testovali rychlost připojení v místech, kde chybí 3G signál, rychlost EDGE připojení nejčastěji kolísala mezi pěti až 50 kilobity za sekundu a velmi často spadla až na nulu, přestože (jsme signál) přijímali stále na stejném místě.


Jak české firmy využívají rychlý internet

Webové stránky mělo loni osm z deseti českých firem, třetina z nich je i v cizím jazyce. Uvádí to průzkum Českého statistického úřadu. Více než polovina podniků zaslala fakturu elektronickou cestou a tři čtvrtiny jich takto fakturu přijalo. Elektronický nákup uskutečnilo 44 procenta podniků, na celkových nákupech se elektronické podílely 27 procenty.

K prodeji využilo internet 26 procent podniků. V lednu 2012 používalo v podnicích v České republice 43 procent zaměstnanců v práci počítač, přístup k internetu mělo z pracovního počítače 36 procent zaměstnanců. Přenosný počítač počátkem roku 2012 poskytlo svým zaměstnancům 63 procent a chytrý telefon 40 procent firem. K pracovním účelům využívá alespoň jedno z těchto přenosných zařízení 13 procent zaměstnanců.