Nenechte své produkty v Číně kopírovat: radíme, jak se bránit

06. srpna 2009, 14:00 - Jakub Křižka, Centrum pro hospodářskou spolupráci s Čínou
06. srpna 2009, 14:00

Uvažujete-li o Číně jako trhu, na nějž byste chtěli se svým výrobkem prorazit, nebo jako o výrobní základně pro váš produkt či jeho část, určitě vás napadne otázka, zda váš výrobek nebude okopírován. Jak se kopírování bránit?

Autor: Profit

Riziko kopírování vašich výrobků v Číně zde pochopitelně existuje a je nemalé. Vždy je proto nutné pečlivě vybírat partnera, striktně formulovat smluvní podmínky, definující spolupráci (klauzule o důvěrnosti a obchodním tajemství). V neposlední řadě je důležité uvažovat o ochraně práv duševního vlastnictví cestou registrace patentu, ochranné známky či autorského práva. A právě této poslední oblasti se nyní budeme věnovat.

Je všeobecně známým faktem, že v rámci oblasti ochrany práv duševního vlastnictví dochází v Čínské lidové republice k častým případům jejich porušování. Jádro problému přitom není v nedostatečné legislativě, nýbrž spíše v oblasti uplatňování a vynucování práva. Lze naštěstí pozorovat určitá zlepšení.

Obecně byl proces ochrany práv duševního vlastnictví výrazně urychlen se vstupem Číny do Světové obchodní organizace (WTO), který vedl k přijetí řady zákonů, které problematiku práv duševního vlastnictví řeší. Zlepšuje se také koordinace opatření mezi orgány, které prosazují právo a soudy navíc zveřejňují svá rozhodnutí na internetu. Také jednotlivé provinční vlády věnují problematice ochrany duševních práv velkou pozornost.

Základní právní úprava jednotlivých oblastí práv duševního vlastnictví

Za účelem právní ochrany práv duševního vlastnictví musí jejich vlastník registrovat patent nebo ochrannou známku přímo v Číně. Registrace jinde v zahraničí není v Číně uznávána a nechrání tak produkt před jeho falšováním. Výjimkou jsou autorská práva, která se sice nemusí registrovat, nicméně jejich registrace je doporučena pro snazší prokázání vlastnictví v případném sporu.

Patenty

Pro registraci patentu je zapotřebí podat registrační žádost k lokální SIPO (State Intellectual Property Office). Obecně jsou v Číně rozlišovány tři základní typy patentů: vynález, užitný vzor a design (průmyslový vzor). Poplatky za podání žádosti o registraci činí v případě vynálezu 900 yuanů, v případě průmyslových a užitných vzorů pak 500 yuanů (aktuálně 1 CNY je přibližně 2,63 CZK).

Jakýkoliv vynález či užitný vzor, který má být patentován, musí splňovat podmínky novosti, tvořivosti a praktické využitelnosti. Podmínka novosti znamená, že na území Číny a v zahraničí nebyl před datem podání žádosti popsán a publikován, a to ani ve formě žádosti o registraci, identický vynález či užitný vzor od jiného předkladatele. Podmínka tvořivosti říká, že vynález či užitný vzor představuje nové technické řešení, má unikátní a podstatné změny či vylepšení a že představuje významný pokrok. Poslední podmínka praktické využitelnosti pak požaduje, aby vynález či užitný vzor byl technicky využitelný, případně bylo díky němu dosahováno efektivnějších výstupů.

U průmyslových vzorů je zapotřebí splnit pouze podmínku novosti. Ta je doplněna o další, a to že registrace nesmí narušit přednostní práva jiné osoby. Po zaevidování žádosti předkladatel musí požádat o přezkoumání vynálezu (to se netýká registrace průmyslového vzoru). Poplatek za přezkoumání vynálezu činí 2 500 yuanů. Po schválení žádosti je patent na vynález platný 20 let od podání žádosti. U průmyslových a užitných vzorů je pak doba ochrany stanovena na 10 let od podání žádosti.

Pro udržení uděleného patentu či vzoru v platnosti je dále nutné platit udržovací poplatky. V případě vynálezu je poplatek za 1. až 3. rok 900 yuanů, 4. až 6. rok 1 200 yuanů, 7. až 9. rok 2 000 yuanů, 10. až 12. rok 4 000 yuanů, 13. až 15. rok 6 000 yuanů a konečně za 16. až 20 rok 8 000 yuanů. V případě užitných a průmyslových vzorů jsou udržovací poplatky následující: za 1. až 3. rok 600 yuanů, 4. a 5. rok 900 yuanů, 6. až 8. rok 1200 yuanů, za 9. a 10. rok pak 2000 yuanů.

Zahraniční osoby musejí pro jednání u příslušných patentových orgánů využít služeb čínských patentových zástupců. Odměna za jejich činnost se různí, kupř. za podání přihlášky patentu k vynálezu může být odměna cca 3 000 – 5 000 yuanů.

Ochranná známka Problematika ochrany průmyslových práv k ochranné známce je upravena ustanovením Zákona ČLR o ochranné známce. Výlučné právo k využití zaregistrované ochranné známky je omezeno na ochrannou známku, která byla schválena k registraci a na zboží, ke kterému bylo použití ochranné známky schváleno. Za účelem registrace obchodní známky je zapotřebí zpracovat žádost o registraci a podat ji TOSAICC (Trademark Office of the State Administration for Industry and Commerce of China). Ochranné známky zapsané v České republice je také možné na základě Madridské dohody o mezinárodním zápisu ochranných známek a na základě Protokolu k této dohodě přihlásit prostřednictvím Úřadu průmyslového vlastnictví jako tzv. mezinárodní ochranné známky do některých dalších států. Vzhledem k tomu, že Čína je signatářem jak Madridské dohody, tak i protokolu, je účelné tento postup využít. Při registraci v Číně je nutné uhradit oficiální poplatek, jehož výše činí 84 € za jednu ochrannou známku, zahrnující 10 druhů zboží či služeb. Za každou další službu či zboží se pak poplatek navyšuje o 8,4 €. Samozřejmě je nutné počítat i s odměnou čínského zástupce v procesu registrace známky, která se pohybuje přibližně na úrovni 500 €. Po registraci žádosti je žádost přezkoumána, přičemž zde platí princip, že ochranná známka je poskytnuta prvnímu, kdo o ni požádá. Pro schválení žádosti zde opět mohou být požadavky na její doplnění. Po schválení je žádost poskytnuta pro oponenturu. Pokud během tří následujících měsíců nikdo žádost neoponuje, či je oponentura soudem uznána za neoprávněnou, je ochranná známka registrována. Registrace pak platí po dobu 10 let od schválení registrace a může být o dalších 10 let prodloužena. Nezdar při zavádění značky během tří po sobě jdoucích let může vést k jejímu odebrání. Autorská práva

Jak bylo již zmíněno výše, autorská práva není nutné v Číně registrovat, nicméně se tento krok doporučuje. Dobrovolnou registraci pak zajišťuje NCA (National Copyright Administration). Doba trvání copyrightu je pak stanovena na dobu autorova života plus padesát dalších let. V případě, že je dílo výsledkem práce zaměstnance společnosti, doba ochrany je stanovena na padesát let od publikace. Poplatek za registraci se pohybuje v rozmezí 100 až 1000 yuanů podle povahy registrovaného díla (píseň, psané dílo, architektonický návrh apod.) a podle toho, zda je žadatel fyzická či právnická osoba.

Hlavním partnerem pro řešení případných sporů týkajících se autorských práv je China Copyright Protection Centre (CCPC). Je nutné konstatovat, že prosazování ochrany autorských práv v Číně je omezeno nedostatky místní administrativy (nerozvinutá místní síť úřadů) a nedostatkem odborných znalostí. Výsledkem je, že místní úřady se nepouštějí do potřebných razií tak často, jak by bylo zapotřebí.

Možnostem ochrany proti narušitelům se budeme věnovat v některém z příštích článků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Bateriová revoluce? Toshiba má akumulátor, který se nabije…
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít