Nenechte se zničit

15. prosince 2003, 00:00 - KAROLINA KAMBERSKÁ, styl@profit.cz
15. prosince 2003, 00:00

VÁNOCE JSOU SICE SVÁTKY KLIDU, MÍRU, ŠTĚSTÍ, ZDRAVÍ, ALE KOLIK Z NÁS SI PÁR DNÍ PŘED NIMI PŘIPADÁ UVOLNĚNĚ A ODPOČATĚ? VĚTŠINOU CHODÍME PO MĚSTĚ A V HLAVĚ SE NÁM ROJÍ VYDĚŠENÉ MYŠLENKY, CO VŠECHNO NESTÍHÁME A PRO KTEROU TETIČKU JEŠTĚ NEMÁME DÁREK.

Dejte si za cíl veselé Vánoce a nenechte si je zkazit

VÁNOCE JSOU SICE SVÁTKY KLIDU, MÍRU, ŠTĚSTÍ, ZDRAVÍ, ALE KOLIK Z NÁS SI PÁR DNÍ PŘED NIMI PŘIPADÁ UVOLNĚNĚ A ODPOČATĚ? VĚTŠINOU CHODÍME PO MĚSTĚ A V HLAVĚ SE NÁM ROJÍ VYDĚŠENÉ MYŠLENKY, CO VŠECHNO NESTÍHÁME A PRO KTEROU TETIČKU JEŠTĚ NEMÁME DÁREK… ŠKODA!

Ten každoroční kolotoč nám připadá nevyhnutelný. S příchodem listopadu začínáme plnit úkoly, bez jejichž úspěšného dokončení by se zřejmě nedostavila ta správná vánoční pohoda. Dokonale uklidit dům, napéct dvanáct druhů cukroví, nakoupit nákladné dary a pak zoufat nad vybrakovanými účty, poslat pohledy na padesát adres. To všechno může být skvělé, pokud vás to baví. Vánoční úklid až do dna těch nejzasutějších šuplíků může být velmi užitečný - ale jen tehdy, pokud se tak rozhodnete! Není špatné čas od času uklidit byt opravdu důkladně, nabízí se ovšem otázka, jestli předvánoční čas je ta správná doba. A pokud uklízíte průběžně po celý rok, proč byste zrovna v Adventu měla obrátit byt vzhůru nohama? Můžete, jestli vám to vyhovuje. Ale také nemusíte. Pohoda Vánoc je závislá především na úsměvu na vaší tváři. Toužíte-li po dokonale nablýskaných klikách, ale zároveň si chcete uchovat energii na to, co vás baví více, přenechte úklid profesionálům. Nebo třeba ochotné studentce ze sousedství, která si ráda přivydělá na knížky. Tak může před svátky byt vonět čistotou i bez vašich bolavých zad a unavených očí.

NEKONVENČNÍ LAHŮDKY

Je zvláštní, jak i lidé, kteří jsou v běžném životě velmi svobodomyslní, se před Vánoci změní v konzervativce. Duch Vánoc už je takový - víra, rodina, tradiční hodnoty. To ale přece neznamená, že musíte dělat to, co vám nevyhovuje, jen kvůli tradici. Opravdu vy a vaše rodina toužíte po hromadách cukroví a smaženém kaprovi? Pokud ne, bez výčitek se s tradicí rozlučte. Existuje mnoho způsobů, jak se vyhnout nutnosti strávit deset prosincových večerů v zástěře, jestliže vám to nedělá radost. První z nich je nepečené cukroví. Je o něco finančně náročnější (zatímco vpečeném cukroví tvoří velkou část hmoty mouka, u nepečeného jsou to oříšky, čokoláda, piškoty), ale výsledek je vždycky lahodný. Do přípravy můžete zapojit děti, vy vytvoříte hmotu a ony budou s chutí válet kuličky a obalovat je v kokosu a granku. Druhou možností je koupit cukroví u cukráře. Milovníci vánoční atmosféry namítnou, že to „není ono“ - k předvánoční atmosféře patří skořicí provoněná kuchyně a není nad domácí lahůdky. Mají jistě pravdu - tak jim vůni skořice a vanilky nabídněte při pečení vánočního štrůdlu a najděte cukrárnu, která „umí“ (už i takové existují) - tj. nedělá vanilkové rohlíčky velké jako podkovy a slepované dortíčky nepolévá příšernou polevou, z níž necítíte nic jiného, než nekvalitní rostlinný tuk. A pokud se vaše rodina po sladkém příliš nevrhá, klidně nakupte místo cukroví křupky, oříšky a pražené mandle… Nezapomeňte, že hlavním cílem Vánoc je spokojenost - jestli ani tradiční menu vaší rodině nesedí, klidně připravte oblíbené buchtičky se šodó.

DEN PŘESLAVNÝ…

Zkuste si představit, jaké jsou vaše ideální Vánoce. Překvapivě málo z nás si vybaví hromady jídla a drahých darů. Zřejmě v nás stále ještě dřímá kus neprakticky romantické duše, a tak nás mnohem víc láká klid, úsměvy, tichá hudba, svíčky v oknech a za nimi poletující sníh… Tyto své touhy můžeme použít jako vodítko, když se budeme rozmýšlet, jak letos pojmeme sváteční dny. Pokud jsou naším cílem „okázalé Vánoce“, nezbude nám, než se uhonit, jen abychom dosáhly kýženého efektu. Tak si raději dejme za cíl „veselé Vánoce“ a nedělejme vůbec nic, co by nám mohlo ubrat na veselosti. Naopak - dělejme to, co nám na veselosti přidá!

CO DŮM A LES DALY Domov si můžeme vyzdobit pozlacenými dekoracemi z obchodů. Anebo s celou rodinou vyrazit poslední předvánoční neděli na výlet do přírody, vybavit se batůžkem dobrot a termoskou s horkým čajem a vrátit se domů s větvičkami plnými šípků, trnek a s pořádnou taškou nasbíraného chvojí. Pár metrů stříbrné stuhy, balíček třásní, sušená kolečka pomeranče, ořechy a jablíčka - to všechno se nám bude hodit, až si večer po výletě sedneme ke kuchyňskému stolu a do všech váz a košíčků budeme aranžovat větvičkové dekorace. Ano, koupit je v hypermarketu je rychlejší - ale kdy jste si naposledy užili tak krásný den?

„KONCERT“ PRO DUŠI

Vánoce by měly být povznesením duše. Křesťané vědí, jak na to - ale i ostatní mají možnost, jak si ve svátečním čase uložit do duše něco hezkého. V každém městě vás může potěšit vánoční koncert v kostele či v divadle. A často ani není důležité, jestli se vypravíte na představení respektovaných a známých umělců, nebo na nadšené amatéry ze sousedství. Výlety do zimní přírody, vánoční koncerty a divadla pro děti a dospělé, štědrovečerní procházka městem, kde za okny svítí ozdobené stromečky, to je kouzlo Vánoc. Proč si ho tedy kazit povinnostmi, které jsou navíc… nepovinné?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít