Nenapadlo nás, že vás rakety budou rušit. SpaceX se snaží vykoupit rodinné domy v okolí kosmodromu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nenapadlo nás, že vás rakety budou rušit. SpaceX se snaží vykoupit rodinné domy v okolí kosmodromu

, tre,

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska opožděně oslovila obyvatele vesnice Boca Chica Village v jižním Texasu s nabídkou, že odkoupí jejich domy. Ty jsou vzdálené jen pár stovek metrů od budovaného kosmodromu. Ne všichni obyvatelé se však chtějí vzdát vidiny, že jim kulisou ke grilování budou starty vesmírných lodí.

SpaceX získala povolení ke stavbě komerčního kosmodromu pro vypouštění nosných raket orbitální třídy před pěti lety. Kvůli Muskovu důrazu na vývoj opakovaně použitelného raketového systému pro cesty na Mars ale firma s realizací kosmodromu v Boca Chica Village nespěchala.

K plánu se vrátila před dvěma lety. Letos v létě v lokalitě firma provedla pokusný start (a přistání) raketového modulu Starhopper, který se vznesl do výšky 170 metrů. Technologie obstála, při startu ale vznikl požár, protože vzplála okolní vegetace. Tento incident a také fakt, že společnost chce usilovat o povolení vypouštět z místa větší rakety, vedl SpaceX k rozhodnutí vykoupit všechny domy v obci.


Přečtěte si:

Na oběžné dráze Země hrozila srážka. SpaceX odmítl uhnout evropskému satelitu

 Satelit Evropské vesmírné agentury, ilustrační foto


Obyvatelé tak podle webu Business Insider začali dostávat dopisy, v nichž mimo jiné stojí: „Když SpaceX vybírala tuto lokalitu pro kosmodrom, nepředvídali jsme, že místní rezidenty bude naše přítomnost významně rušit. Ukázalo se však, že minimalizovat dopad rozšíření našich aktivit na obyvatele vesnice bude čím dál náročnější.“ Společnost dodává, že již najala nezávislou firmu k ocenění každé nemovitosti.

Těm, kdo budou s nabídkou souhlasit, SpaceX nabízí uhrazení veškerých nákladů s převodem nemovitosti a zároveň soukromou VIP vstupenku do prostor s nejlepším výhledem na budoucí starty vesmírných lodí.

Věříte, že se dožijete přistání rakety Space X na Marsu?

Obyvatelé dostali na rozmyšlenou dva týdny. Jak uvádí Business Insider, minimálně 10 rezidentů nehodlá na Muskovu nabídku přistoupit. Mezi nimi je Maria Pointerová, která přitom patří mezi fanynky aktivit SpaceX, a dokonce stojí v čele facebookové skupiny podporovatelů Muskovy vesmírné divize.

„Nechci jim stát v cestě. Chci, aby pokračovali. Ale také chci, aby oni podporovali mě,“ říká žena, která by ráda ve vesnici trávila penzi a svůj facebookový profil zásobuje snímky zachycujícími ruch na kosmodromu.

 Rodinný dům v těsné blízkosti kosmodromu Boca Chica

Rodinný dům Marie Pointerové v těsné blízkosti kosmodromu Boca Chica.

Další obyvatelce Boca Chica Village Celii Johnsonové se nelíbí přístup SpaceX. O její nabídce hovoří jako o „nepřátelském převzetí“. „Oni si určili, co nám zaplatí za naše domy a dali nám dva týdny na rozmyšlenou? Nenechám se donutit k prodeji,“ uvádí Johnsonová, která se obává, že její zatvrzelost může vyústit v násilné vystěhování.

Pointerová připomíná, že většina místních má nízký příjem. Ani s penězi od SpaceX si nebudou moci pořídit nové bydlení. Tady žijí na konci světa, před příchodem vesmírných dobyvatelů to byla doslova pustina. „Nehodlám jít do obytňáku, tomuhle domu jsem dala část života,“ uzavírá.

SpaceX před dvěma lety slibovala, že chudé oblasti v údolí Rio Grande přinese realizací kosmodromu asi pět stovek kvalifikovaných pracovních míst.

V současné době posílá do kosmu rakety ze tří kosmodromů, dva jsou na Floridě a jeden na základně amerického letectva v Kalifornii. Počítá se s tím, že z Boca Chica by v budoucnu měly startovat také desítky komerčních satelitů.

Dále čtěte:

Musk pošle lidi k Měsíci. Japonský miliardář Maezawa se tam vydá za pět let

Muskova Crew Dragon je z vesmírné mise zpět. Loď dosedla na hladinu Atlantiku

Blue Origin uskutečnil suborbitální let pro NASA. Modul dosáhl výšky 107 kilometrů

NASA chce urychlit měsíční projekty. V rozpočtu bude žádat o půl miliardy dolarů navíc

Nové vesmírné závody: Američané se do pěti let vrátí na Měsíc

NASA: První žena na Měsíci bude Američanka

Ohodnoťte tento článek
Diskuze