Nemravně drahé fotky

11. srpna 2008, 08:00 - Petra Sýkorová
11. srpna 2008, 08:00

Do potíží s úroky se před časem dostal muž, který chtěl koupit fotoaparát. Prodejce totiž ve smlouvě stanovil, že pokud přístroj do určitého dne nezaplatí, začne mu běžet jednoprocentní úrok. Každý den.

Společnost Q. uzavřela smlouvu s panem M. N. Na jejím základě kupující převzal fotoaparát v ceně 33 232,80 koruny. Přitom se zavázal k tomu, že fotoaparát buď do jednadvaceti dnů vrátí, nebo zaplatí jeho cenu. Pokud by tak včas neučinil, měl společnosti zaplatit kromě kupní ceny fotoaparátu i jedno procento z této částky za každý den prodlení.

Jenže fotoaparát někdo ukradl. A tak ho pan M. N. nevrátil. Dlužnou částku zaplatil až v okamžiku, kdy smluvní úrok z prodlení dosáhl 614 605,32 koruny. Společnost muže o tuto částku žalovala. Soud prvního stupně a posléze i odvolací soud dospěl k závěru, že úrok z prodlení je s ohledem na riziko žalobkyně a možnosti žalovaného přiměřený. Pan M. N. přece mohl fotoaparát vrátit. Když mu ho ukradli, stačilo, aby místo toho nahlásil pojistnou událost. Ale to on neudělal. Žalobkyni vůbec nekontaktoval, nereagoval na její upomínky k zaplacení odebraného zboží a posléze jí jen oznámil šetření policie v souvislosti s krádeží fotoaparátu.

Muž však dluh odmítl zaplatit a podal dovolání k Nejvyššímu soudu České republiky. Ten vydal 20. února 2008 rozsudek 32 Cdo 5492/2007, kterým rozhodl v jeho prospěch. Ve svém rozhodnutí zopakoval zásadu, kterou uvedl už v roce 2001: „Soulad obsahu právního úkonu s dobrými mravy musí být posuzován vždy.“

Ani popsané chování žalovaného a riziko žalobkyně tak nemohou ospravedlnit jednoprocentní úrok z dlužné částky za každý den prodlení. „Úrok z prodlení ve výši 365 procent ročně, kdy kapitalizovaný úrok z prodlení představuje osmnáctinásobek jistiny, nemůže být obecně akceptovatelný. Ani okolnosti posuzovaného případu neodůvodňují sjednání úroků v tak markantně odlišné výši oproti úrokům zákonným,“ rozhodl Nejvyšší soud. Takové smluvní ujednání o úrocích z prodlení je podle něj nutné považovat za příčící se dobrým mravům, neboť je v rozporu s obecně uznávanými pravidly slušnosti a poctivého jednání. Proto je v souladu s paragrafem 39 občanského zákoníku neplatné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít