Nemovitosti v r. 2020: Obavy z recese otevírají příležitosti - Euro.cz

Přihlášení

Nemovitosti v r. 2020: Obavy z recese otevírají příležitosti

, Lexxus,
Nemovitosti v r. 2020: Obavy z recese otevírají příležitosti
Zdroj: Tomáš Dittrich
Komerční sdělení

Letošek přináší investorům a správcům majetku pořádnou porci nejistoty. Domácí ekonomika na vrcholu hospodářského cyklu, definitivně potvrzený Brexit, vyostřené vztahy USA a Číny, eskalace napětí na Blízkém východě. Dost výzev pro každého, kdo chce i letos zhodnotit majetek. Zásadní je zachovat chladnou hlavu, očekávání horších časů přináší zajímavé příležitosti v rezidenčním i komerčním segmentu.

Český trh má co nabídnout, jak se shodují Stuart Jordan, výkonný ředitel a vedoucí oddělení investic společnosti Savills ČR a SR a Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře LEXXUS. Důvod? Domácí realitní trh v pořád zůstává cenami hluboce pod úrovní západních zemí a tím dává příležitost k vyšším, a ne příliš rizikovým výnosům.

Investice do rezidenčních projektů zajistí před krizí

Pokud skutečně zažíváme vrchol hospodářského cyklu, nelze počítat, že jen samotná hodnota nemovitosti poskočí meziročně dvouciferným číslem. Podle Petera Višňovského je nákup nemovitosti na vrcholu hospodářského cyklu cestou, jak bezpečně a dlouhodobě uložit již získané prostředky. „Skvělým uchovatelem hodnoty budou menší byty v centru velkých měst nebo s vynikající dopravní dostupností. Příjem z nájmu je prakticky garantovaný a případné korekce ceny nemovitosti směrem dolů budou v dlouhodobém horizontu překonány další konjunkturou ekonomiky. Zkrátka pokud máte volné prostředky, které nebudete v příštích 5 až 7 letech potřebovat, těžko naleznete vhodnější a bezpečnější investici,” říká Peter Višňovský.

 Fotografie projektu - Nové Chabry

Podle Stuarta Jordana bude rezidenční trh těžit ze své relativní stability, protože propad zájmu bude vždy pozvolnější než v komerčním segmentu. „Výhodné budou dlouhodobé nájemní smlouvy nebo specifické sektory jako studentské bydlení, které investorovi zajistí stabilnější příjem,” zdůrazňuje.

A co nedělat? První zásadou je potlačit emoce a dobře chápat preference nájemců. „Pokud přehlédnete nějakou zjevnou vadu nemovitosti nebo jejího okolí, nájemci takovou chybu pravděpodobně neudělají a dají přednost lepší nabídce. Je vhodné se oprostit od osobních představ, o bydlení a poradit se s odborníkem, který preference a standardy na nájemním trhu dobře zná,” radí Peter Višňovský.

V komerčním sektoru nastává čas zajímavých příležitostí

Chmurné předpovědi ekonomického růstu otevírají příležitosti v komerčním segmentu, náchylnějšímu k hospodářským výkyvům. „Řadu převážně retailových transakcí poznamenává snižování ceny, které je opodstatněné při zohlednění reálných rizik. Očekávání změny hospodářského cyklu tak přináší nové příležitosti, přičemž investiční strategii bude určovat ochota investora podstupovat riziko,” říká Stuart Jordan.

Fotografie projektu - Rezidence Churchill

Core investice s nízkým výnosem si nejspíš i nadále udrží výkon a svoji charakteristiku bezpečného uložení peněz. Nevýhodou je, že právě do nejbezpečnějšího segmentu se stahují v horších časech vlastníci, banky i investoři. U riskantnějších aktiv dojde k dalšímu zvýšení rizika. To už dnes potvrzuje opatrnější přístup ze strany věřitelů.
„Stejně jako v rezidenčním segmentu o rizikovosti rozhoduje lokalita a kvalita nemovitosti. Skutečný pokles se projeví, až budou investoři očekávající vyšší zhodnocení konfrontování s nižšími výnosy z nájmů. Tuto změnu povede ekonomický vývoj, ne vývoj trhu,” vysvětluje Stuart Jordan.

Jednou z velkých nejistot, která zamíchá také s českým realitním trhem je Brexit. „Britové se chystají odejít z Evropské unie 31. ledna letošního roku a jen těžko můžeme předvídat, jak se budou dále vyvíjet vztahy mezi Británií a Evropskou unií. Pokud k tvrdému Brexitu opravdu dojde, může vývoj samozřejmě zpomalit i ekonomiku České republiky v roce 2020,“ dodává Stuart Jordan.

Ať už se ekonomika letošního roku vyvine jakýmkoliv směrem, je jisté, že vzroste nutnost pečlivě vážit každou příležitost, včetně možností na evropském i světovém trhu. Nové unikátní možnosti, vstupu českých investorů přináší i nedávno zahájená kooperace předního experta na rezidenční nemovitosti, společnosti LEXXUS, se světovým odborníkem na investice a luxusní nemovitosti Savills.