Nemovitosti budou dobrou investicí i v roce 2003

06. ledna 2003, 00:00 - Markéta Šichtářová, Volksbank
06. ledna 2003, 00:00

V průběhu roku 2002 ceny nemovitostí rostly a stejný trend se očekává v letech příštích. Děje se tak především díky dostupným hypotékám a spekulacím, souvisejícím se vstupem do EU. Největší nárůst byl zaznamenán u cen bytů v osobním vlastnictví.

V průběhu roku 2002 ceny nemovitostí rostly a stejný trend se očekává v letech příštích. Děje se tak především díky dostupným hypotékám a spekulacím, souvisejícím se vstupem do EU.

Největší nárůst byl zaznamenán u cen bytů v osobním vlastnictví. Stávající nabídka těchto bytů však zdaleka neuspokojuje současnou poptávku a tlačí tak na zvyšování cen. V některých oblastech (vybraná velká města) a u některých kategorií (například panelové byty) se již ceny pohybují blízko svého stropu, protože cena za m 2 se blíží ceně za m 2 u výstavby nové. Růst cen byl vyvolán zejména třemi faktory, které všechny přetrvají i do budoucna, takže očekáváme, že stávající trend nárůstu cen bude přetrvávat v příštích dvou letech. Prvním důvodem růstu cen jsou nízké úrokové sazby, které vyvolaly zejména od druhé poloviny roku 2002 rostoucí zájem o všechny typy úvěrů včetně hypoték. Nejčastěji jsou předmětem hypotečních úvěrů byty v osobním vlastnictví menších kategorií. Protože úrokové sazby ČNB se v lednu dále sníží a po většinu roku 2003 se nadále budou držet na velmi nízké úrovni, zájem o hypotéky bude přetrvávat. Druhým faktorem zvyšování cen nemovitostí a především bytů je očekávaný růst nájemného v budoucnu. Procentuální podíl výdajů domácností na bydlení je v České republice výrazně pod podílem běžným v západoevropských zemí. S tím, jak se struktura české ekonomiky bude postupně sbližovat s ekonomikou EU, bude také dlouhodobě klesat podíl výdajů na spotřební zboží ve prospěch vyšších výdajů na bydlení (nájmů). Obyvatelé si začínají tuto skutečnost postupně uvědomovat a snaží se získat byty do svého vlastnictví, aby nebyli růstem nájmů postiženi. Třetím důvodem jsou rozšířené spekulace o růstu cen nemovitostí po vstupu České republiky do Evropské unie. Ačkoliv se domníváme, že neexistuje oprávněný důvod pro zvýšení cen nemovitostí v souvislosti s připojením k EU (nehledě na skutečnost, že bylo vyjednáno přechodné období před liberalizací obchodování s českými nemovitostmi pro cizince), tyto spekulace jsou mezi obyvatelstvem značně rozšířeny. Očekáváme proto, že největší část cenového nárůstu bude realizována ještě před připojením k EU. Kromě tří uvedených faktorů, které působí na růst cen nemovitostí již nyní, bude v budoucnu stále většího významu nabývat i čtvrtý důvod. Celosvětové ekonomické zpomalení a pokles úrokových měr vyvolávají v rozvinutých zemích rostoucí zájem o investice do bezpečných reálných aktiv (zlato, nemovitosti apod.). V české ekonomice tyto investice ještě nemají tradici, a proto ceny domácích nemovitostí reagují na pokles důvěry ve finanční trh pomaleji. Nicméně očekáváme, že brzy bude možno tento trend také pozorovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít