Soused cizinec: Kde bydlí nejčastěji? - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Soused se zahraničním pasem: jaké lokality cizinci v Česku nejčastěji vyhledávají?

, vhz,
Soused se zahraničním pasem: jaké lokality cizinci v Česku nejčastěji vyhledávají?

Kupujete nemovitost? Ne každého napadne zajímat se i o to, kdo budou jeho sousedé. Zejména ve velkých městech to často mohou být cizinci. Čím se při nákupu nemovitostí řídí Asiaté, kde rádi bydlí Francouzi a kdo nejčastěji kupuje historické byty v centru?

Národnost často určuje oblibu lokality k bydlení. Modelovým příkladem může být hlavní město Praha, ale chování realitních kupců ze zahraničí se dá zobecnit pro velká města v celé České republice. O jaké čtvrti mají příslušníci jednotlivých národů největší zájem a proč?

Konec ruského boomu

Mezi oblíbené lokality movité rusky mluvící klientely patří například Praha 6. Bydlí tu ruští diplomaté, sídlí zde také pravoslavná církev. V blízkém okolí jsou navíc ruské i vyhlášené anglické školy.

Komfortní možnost vzdělání je pro Rusy mocným lákadlem. Místo, kde budou jejich děti chodit do školy, je pro ně při výběru bydlení jedním z rozhodujících faktorů.

Poblíž hlavního města najdeme i postupně vznikající satelitní městečka, která většinově obývá rusky hovořící klientela. Jde například o obec Trnová ležící asi 20 kilometrů jižně od centra Prahy. To reprezentuje trend koncentrace Rusů v jedné lokalitě.

„Jsme přesvědčeni, že ruský boom v oblasti koupě a prodeje nemovitostí již pominul. Krize vyvolaná válkou na Ukrajině a z toho vyplývající sankce se tvrdě podepsaly na bonitě kupujících z východní Evropy. V současné době navíc mají Rusové vlastnící nemovitosti v Česku spíše tendenci byty a domy prodávat než kupovat,“ komentuje situaci na trhu s nemovitostmi realitní kancelář Y&T Luxury Property.


NAŠE RADA:

Jak reklamovat nemovitost

 Reality - ilustrační foto


Nákup bytu podle feng-šuej

Číňanům a Vietnamcům se líbí Praha 4 a přilehlé okolí. Často tu již bydlí jejich přátelé a známí a navíc zde mají vybudovanou dobře fungující infrastrukturu s obchody a restauracemi.

Z pohledu tradičního čínského učení feng-šuej (harmonie v prostoru, která podporuje aktivitu a vyváženost a přispívá k rodinnému souladu), je pro Asiaty navíc vždy lepší jít do novostavby. To je pro tyto potenciální kupující mnohem silnější argument než například možnost vyššího zhodnocení nemovitostí v historickém srdci města, o které přílišný zájem nejeví.

Obecně platí, že pokud byt neodpovídá zásadám feng-šuej, jednoduše od něj zájemci, kteří se jeho zásadami řídí, dávají ruce pryč.

Lokalita na doporučení

Pražské Vinohrady dnes obývá velké množství cizinců. Tato část města se stala jakousi lokalitou „na doporučení“. Pokud zde už někdo z cizinců bydlí, často doporučí Prahu 2 dalšímu známému, který se stěhuje do metropole za prací.

„Královská“ čtvrť je oblíbená také mezi rodáky ze zemí bývalé Jugoslávie. Cizinci přicházející ze Slovinska, Chorvatska a dalších zemí balkánského poloostrova vyhledávají rezidenční oblasti, kde je dostatek zeleně. Často proto osidlují také oblasti kolem Letné na Praze 7.

Francouzi naopak dávají přednost Praze 5, a to nejen díky parkům a sousedství s romantickou Malou Stranou a její architekturou, kterou tak obdivují. Na Smíchově je především francouzské lyceum a několik dalších mezinárodních škol.


Chystáte se pronajímat byt?

Čtěte, jak budete danit příjem

 Ilustrační foto


V Česku se nicméně objevují noví kupující z celého světa. Prodávají se byty zájemcům z New Yorku, Indie, Spojených arabských emirátů nebo Izraele.

Nemovitost za účelem investice i na bydlení v centru velkých měst často kupují i Češi, potažmo Slováci, věrní odkazu českých architektonických skvostů, nejlépe ve spojení se jmény známých českých stavitelů.

Historické stavby lákají také Italy a Francouze, kteří si libují v luxusu. Často vyhledávají například místní secesní domy a také stavby z období baroka.

Češi už nejsou konzervativní

Češi dnes mnohem méně lpí na svých požadavcích ohledně bydlení. Dříve například domácí kupující hodně vyhledávali nemovitosti v lokalitách, kde se narodili nebo dlouhodobě žili.

„Dnes se ale Češi změn bojí mnohem méně a zajímají se i o čtvrti, kde nemají žádné zázemí. Podobný přístup mají i rezidenti z řad našich nejbližších sousedů, tedy Slováci,“ dělí se o zkušenosti makléři z Y&T Luxury Property.

Počty cizinců s trvalým pobytem v Praze
Země Počet
Země bývalého Sovětského svazu 188 133
Vietnam 50 249
Slovensko 47 519
Země bývalé Jugoslávie 13 252
Čína 4385
Itálie 1632
Francie 1067

Pramen: Ministerstvo vnitra ČR, data z 1. čtvrtletí 2018


Čtěte také:

Prodali jste nemovitost? Daň z příjmu nebudete platit v pěti případech

 Ilustrační foto

Na co si dát pozor při prodeji bytu či domu

Dostupnost bydlení je nejhorší za posledních 9 let

Změna trvalého bydliště: hodně úřadování a nové doklady


Ohodnoťte tento článek
Diskuze