Nemocných ptáků přibývá

10. dubna 2006, 00:00 - PETR HAVEL
10. dubna 2006, 00:00

ŠÍŘENÍ NÁKAZY Ptačí chřipka dorazila již do České republiky. Tuzemští zpracovatelé drůbeže však prozatím zůstávají ušetřeni. Žádný z nich totiž nemá provozovnu ve vytyčených ochranných pásmech.

ŠÍŘENÍ NÁKAZY Ptačí chřipka dorazila již do České republiky. Tuzemští zpracovatelé drůbeže však prozatím zůstávají ušetřeni. Žádný z nich totiž nemá provozovnu ve vytyčených ochranných pásmech. Zejména v uplynulých týdnech se v praxi potvrdily původní předpoklady, že se ptačí chřipka území České republiky nevyhne. Prakticky každý den přinášely agentury informace o dalším nalezeném kusu volně žijícího ptáka nakaženého virem H5N1. Ačkoli všechny nakažené kusy byly zatím vždy nalezeny v jediném regionu a vždy šlo dosud o labutě, podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna nelze mluvit o ohnisku nákazy. „Za ohnisko bychom považovali, kdyby se nákaza dostala do chovů drůbeže,“ konstatuje mluvčí. Důležité je také, že v dosud vytyčených ochranných pásmech kolem nálezů uhynulých labutí nepůsobí žádný tuzemský zpracovatel drůbeže. „Nicméně i v rámci širšího (desetikilometrového) pásma může tamní krajská veterinární správa schválit výjimku například pro přesun drůbeže na jatka,“ upozorňuje Duben. AUTEM JEDINĚ PŘES DEZINFEKCI V jižních Čechách, kde se případy ptačí chřipky vyskytly, platí mimořádná veterinární opatření. Jejich základem je vymezení ochranných pásem o poloměru tři a deset kilometrů kolem místa nálezu. Obce v obou pásmech musejí provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, omezení vstupu lidí do drůbežáren. Přes dezinfekční rohože je omezen i vjezd automobilů do areálů chovů. Opatření se dotýká také majitelů psů, kteří musejí mít mimo obydlí svá zvířata vždy na vodítku. Minimální doba pro mimořádná opatření je přitom 21 dní. JAK SE (NE)NAKAZIT

Nakažení ptáci chřipku přenášejí slinami, nosními sekrety a trusem. Nákaza se dále šíří kontaktem zdravých ptáků s nemocnými nebo s jejich výměšky. Přenos na lidi je zatím možný pouze kontaktem s kontaminovanými ptáky nebo jimi znečištěnými povrchy.

Dosud dokladované případy přenosu nákazy na člověka pocházejí z venkovských oblastí, kde mnoho chovatelů nechává drůbež, aby se volně pohybovala. Díky tomu se nákaza jednoduše šíří do obydlí a třeba i na místa, kde si hrají děti. Právě ptačí trus, který znečišťuje okolí a povrchy, obsahuje velké množství virových částic.

Zatím nebyl zaznamenán případ nákazy z vařeného jídla či vajec. Šíření nákazy z ptáků na člověka není jednoduché. Z dosud zaznamenaného relativně malého počtu příkladů přenosu navíc vyplývá, že i při přenosu onemocní pouze někdo. Příčiny jsou zatím neznámé.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít