Neměňte zákon. Nebo zdražíme hypotéky

31. května 2012, 14:03 - Petra Pelantová
31. května 2012, 14:03

finanční trh

Poradenská společnost Fincentrum minulý týden poslala na legislativní odbor ministerstva financí návrh na změnu zákona o bankách. Finanční domy by měly informovat klienta o nové úrokové sazbě hypotečního úvěru alespoň dva měsíce před koncem fixace, prosazuje Fincentrum. Od letošního roku platí podobná úprava na Slovensku.
Jenže bankám se takový plán nelíbí a některé tvrdí, že by to mohlo zdražit hypotéky. „Samozřejmě je možné informovat klienty předem například dva měsíce nebo i podstatně dříve před změnou úrokové sazby. Toto opatření však může mít negativní dopad na výši úrokové sazby, protože banky musejí tuto úrokovou sazbu fixovat klientům již od doby, kdy klientům sazbu oznámí,“ uvedla šéfka odboru segmentu masových klientů UniCredit Bank Radomíra Papoušková s tím, že delší období znamená větší riziko růstu úrokových sazeb, které banky musejí do ceny zohlednit.
„Platí sice, že s čím delším předstihem si banky peníze rezervují pro konkrétní klienty, tím jsou pro banku peníze dražší, ale u lhůty dva měsíce oproti jednomu považuji osobně tento argument spíše za účelové odůvodnění kroku, který banky primárně nechtějí učinit,“ odmítá protesty šéf společnosti Hyposervis Milan Roček. Jinými slovy, banky se podle něj bojí, že by klienti mohli jednodušeji přejít k bance jiné. Důvodem návrhu na změnu zákona je podle Fincentra fakt, že banky posílají informace o nové sazbě pozdě a klient už nestihne vyjednat přesun hypotéky ke konkurenci, pokud s novou výší sazby nesouhlasí. Mezi bankami jsou v těchto lhůtách velké rozdíly. „Slušné banky tak doplácejí na ty chamtivé,“ říká Petr Stuchlík, generální ředitel společnosti Fincentrum. V průměru se lhůta pohybuje mezi dvaceti a třiceti dny. Nízká míra využití možnosti refinancovat hypoteční úvěr na konci fixace je přitom podle Stuchlíka dána především nedostatkem času pro jednání s jinými bankami.
Banky s takovým výkladem nesouhlasí. Tvrdí, že informují včas. „Nemáme žádné signály, že by klienti byli v časové tísni, naopak jsme přesvědčeni, že stávající podmínky, které nabízíme jsou klientsky dostatečně vstřícné,“ říká za Hypoteční banku Bohdan Suchánek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít