Neměňme pravidla během hry

15. září 2010, 13:33 - Pavel Hanslíček
15. září 2010, 13:33

Pavlem Vaňkem

Stavební spoření patří k nejpopulárnějším tuzemským finančním produktům. Celkem jej má sjednáno více než pět milionů osob. Desetina z nich spoří se skupinou Wüstenrot, která patří k nejrychleji rostoucím stavebním spořitelnám v Česku. „Za prvních sedm měsíců letošního roku se meziročně na celém trhu zvýšil počet uzavřených smluv stavebního spoření a také vzrostla o pět procent celková cílová částka uzavřených smluv. Naše stavební spořitelna dosáhla ve srovnání s trhem mimořádných výsledků – počet smluv se zvýšil téměř o pětinu, a cílová částka dokonce o třetinu. Takových výsledků dosahujeme díky velmi dobře fungující distribuci. Kromě poradenských sítí to je například také spolupráce s GE Money,“ potvrzuje generální ředitel skupiny Wüstenrot v České republice Pavel Vaněk.

EURO: Projevila se ekonomická recese na hospodaření stavebních spořitelen? VANĚK: Stavební spořitelny potvrdily své pevné postavení i v době nejhlubší finanční krize. Jelikož je stavební spoření do velké míry nezávislé na finančním trhu, stavební spořitelny mohou poskytovat spoření a úvěry za výhodných a stabilních podmínek. Úspory na stavebním spoření meziročně neustále rostou, ve srovnání třeba s hypotékami výrazně neklesá ani zájem o úvěry.

EURO: Jak vnímáte připravované změny v oblasti stavebního spoření? VANĚK: Rozumím pochopitelným snahám vlády o vyrovnaný rozpočet. Chápu na straně jedné polemiku o výši dopadu podpory stavebního spoření formou státního příspěvku na výdaje rozpočtu, na straně druhé je třeba si uvědomit, že stavební spořitelny financují zhruba polovinu celého trhu s bydlením, což zase naopak státnímu rozpočtu přináší velmi zajímavé daňové příjmy související se stavebním sektorem. Právně pochybné či sporné je naopak snížení státní podpory u stávajících smluv. Klienti by si mohli stěžovat, že se – řečeno sportovní mluvou – mění pravidla v průběhu hry. Naopak chápu zrušení osvobození úroků z úspor od daně z příjmu. Stále ale není zcela jasné, kdy a v jaké podobě zmiňované změny začnou platit. Stavební spořitelny hledají konstruktivní dialog s českou vládou a jsem přesvědčen, že tomu bude odpovídat i konečný výsledek.

EURO: Wüstenrot nabízí kromě stavebního spoření i další finanční produkty. Co vás k tomu vedlo? VANĚK: Chceme obecně nabízet všechny finanční produkty související s bydlením. Jedná se zejména o hypotéky, pojištění domácnosti, úrazu a nemoci, životní pojištění a pojištění motorových vozidel. Především se nám nyní daří v prodeji hypoték, kde umíme nabídnout velmi atraktivní úrokové sazby. Naší silnou stránkou je také refinancování a konsolidace úvěrů, kde máme speciální produkty, jako jsou Hypotéka REFIN a neúčelová Flexibilní hypotéka. Nově jsme zavedli i pojištění malých a středních podnikatelů.

EURO: Jak vnímáte budoucnost stavebního spoření, přežije v 21. století, nebo je to spíše historická záležitost? VANĚK: Přestože se počátek současného systému stavebního spoření datuje do roku 1921, tak tento finanční produkt v různých podobách existuje již více než dvě stě let. Zažil silná i hubenější léta, ale v rozhodujících dobách finančních krizí byl vždy významným stabilizačním prvkem a především díky němu nepřicházeli klienti stavebních spořitelen v Německu a v Rakousku o střechu nad hlavou, tak jak se to stalo mnoha lidem počátkem devadesátých let ve Velké Británii. Přitom i v sousedním Německu se změnily podmínky stavebního spoření v souvislosti s reformou penzijního systému. I zde panovaly obavy z negativních dopadů, nakonec však zájem o stavební spoření výrazně vzrostl. A přestože je v současnosti moderní investovat například do akcií, převážná většina z nás má ráda jistotu. Tou je právě stavební spoření. Proto o jeho budoucnost nemám obavy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít