Německý trh není jen Bavorsko

18. října 2009, 13:35 - Jiří Němeček
18. října 2009, 13:35

Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, kde se vytváří více než pětina německého HDP, chce přilákat investory z Česka a Polska. Právě tyto dva státy vyhodnotila spolková agentura na podporu investic NRW.Invest jako nejperspektivnější z regionu střední a východní Evropy.

Autor: Profimedia

Více než pět desítek českých podniků má aktuálně vážný zájem o vstup na jedno z nejrychleji se rozvíjejících německých teritorií, do regionu Severní Porýní-Vestfálsko. I přes neustále skloňovanou krizi má řada tuzemských podniků zájem o průnik na zahraniční trhy, zejména ty v blízkém dosahu. Investice do sousedního Německa přitom podporuje jak česká, tak německá strana.

Malí a střední podnikatelé se dosud při expanzi soustřeďovali zejména na Bavorsko. Spolupráce české exportní agentury CzechTrade s obdobnou německou organizací NRW.Invest chce úspěšným českým exportérům představit i další regiony a nabídnout nejen vývozní, ale i investiční možnosti. „Po přístupu Česka do eurozóny lze předpokládat další propojení hospodářství s Evropou a právě této příležitosti hodláme využít,“ vysvětluje Petra Wassner, předsedkyně představenstva NRW.Invest.

Investice místo exportu

Během října se tak pod patronací exportní agentury CzechTrade představil českým podnikům jako jeden z prvních region Severní Porýní-Vestfálsko. Důvodem je fakt, že NRW.Invest zaznamenává v poslední době zájem středo a východoevropských firem o přechod z pouhého exportu právě do investorských aktivit. Česko je přitom lídrem v těchto aktivitách. Aktuální vzájemný objem obchodní výměny mezi Českem a Porýním činí téměř devět miliard eur. To je pětkrát víc než před deseti lety. V současné době působí v tomto německém regionu na 40 firem s českou kapitálovou účastí. Patří k nim také společnost Silon, výrobce polyesterových střiží a dalších umělotextilních polotovarů, firma Stahlhandel Třinec, výrobce armatur LDM nebo strojírenská firma Trimmel. „Rádi bychom pro podnikání v SVP získali i další české firmy,“ zdůraznila Petra Wassner. „Nechali jsme si zpracovat studii, z níž vyplývá, že nejrychleji z krize vyjdou Česká republika a Polsko,“ vysvětluje zájem o českou spolupráci. Severní Porýní-Vestfálsko je v Německu nejvýznamnějším podnikatelským regionem, v němž sídlí přibližně 11,5 tisíce firem s převážně zahraniční kapitálovou účastí.

Na druhou stranu, společnosti z tohoto regionu už v Česku investovaly přibližně 2,5 miliardy eur, zatímco české podniky se v Porýní zatím usazují zřídka. Nejvíce jsou zastoupena tradiční odvětví, jako jsou chemický průmysl a strojírenství. „České firmy se tradičně orientují především na Bavorsko,“ říká Ivan Jukl, generální ředitel CzechTrade. Tato situace je dána historicky zeměpisnou blízkostí obou zemí. Význam Porýní a Vestfálska ale roste.

Hlavně být na místě

Zástupci CzechTrade ale upozorňují, že i při otevřeném evropském trhu musí čeští zájemci o průnik na německý trh počítat s místními zvyklostmi. Obecně lze říci, že německý odběratel požaduje a očekává zajištění logistiky (například založení centrálního skladu v Německu), před a poprodejní servis, převzetí záruk a zodpovědnosti za rizika výrobku. Podstatnou složkou tržního úspěchu jsou propagace a marketing. Zajištění všech těchto podmínek může být ztíženo, pokud český dodavatel není na trhu přítomen formou svého zástupce nebo místního partnera.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má…
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se nemohu dočkat
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek. Designem nepřekvapí
Technologie
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít