Němci: S Unií přijdou do Česka lepší podmínky

05. dubna 2004, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
05. dubna 2004, 00:00

Z 38 MILIARD EUR, KTERÉ ZAHRANIČNÍ FIRMY OD ROKU 1993 V ČESKU INVESTOVALY, PŘIPADÁ TŘETINA NA NĚMECKO. NETÝKÁ SE TO JEN VELKÝCH FIREM, ALE DESÍTEK A STOVEK MALÝCH A STŘEDNÍCH PODNIKŮ, KTERÉ U NÁS POČÍTAJÍ S DALŠÍM ROZVOJEM.

Učňovské školství není dostatečně orientované na praxi a používá zastaralou techniku.

Kvalitní pracovní síly podraží a bude jich nedostatek

VADÍ JIM NAPŘÍKLAD KORUPCE, ALE DOBŘE HODNOTÍ VÝKONNOST PRACOVNÍKŮ.

Česko bude po vstupu do Evropské unie pro německé investory atraktivnější. Vyplývá to z letošní jarní ankety Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK). Z 800 oslovených německých (hlavně menších) firem se jí zúčastnilo 110. Více než polovina oslovených německých podniků působících v tuzemsku očekává, že vstup do Unie pozitivně ovlivní rámcové podmínky. Přitom 31 procento firem je se zdejšími podmínkami spokojeno, jen sedm a pět procent hodnotí lépe Polsko a Maďarsko. Je však třeba připomenout, že jde o německé firmy podnikající v tuzemsku. Celá 54 procenta dotazovaných firem však vidí výhodné podmínky pro podnikání na Slovensku. Nejhůře pak dopadlo samo Německo, které kladně ohodnotila jen tři procenta společností. N ěmečtí podnikatelé investovali podle ČNOPK zhruba třetinu z celkových 38 miliard euro dosavadních zahraničních investic v Česku od roku 1993.

DOBRÁ JE INFRASTRUKTURA A ZATÍM I MZDY

Na pomyslné školní známkovací stupnici se hodnocení rámcových podmínek pro podnikání v Česku pohybuje podle výsledků ankety někde uprostřed, tedy mezi dvojkou a trojkou. Týká se to úrovně mezd, která je zatím poměrně příznivá, infrastruktury, jejíž oznámkování se z trojky před dvěma lety posunulo na letošních 2,5. Zlepšení zaznamenali němečtí podnikatelé iv přístupu k úvěrům. Zatímco v roce 2002 dali tuzemským bankám skoro čtyřku (3,7), dnes svou rostoucí spokojenost s úvěrovou nabídkou vyjádřili známkou 2,8. Německé firmy hodnotí tuto oblast jako sféru značného zlepšení. Pokud jde o daňový systém, zůstávají němečtí podnikatelé rezervovaní. Snížení daně z příjmu právnických osob je sice pozitivní tah, ale podle vedoucího oddělení národohospodářství ČNOPK Andrease Schäfera přetrvává určitá míra nejistoty kolem daně z přidané hodnoty a změn, které ji provázejí.

ZKORUMPOVANÉ ČESKO

Tím jsme vyčerpali aktiva a můžeme se pustit do oblastí, které německé firmy v tuzemsku nevnímají nijak pozitivně. Začneme-li u toho, co sice dostalo špatné ohodnocení, ale ve skupině negativ ještě stále nejlepší, narazíme na Obchodní rejstřík s jeho dlouhými lhůtami pro zápisy. O něco hůř pak dopadlo známkování platební morálky, kritika se snesla i na přetrvávající neefektivnost a netransparentnost veřejné správy. Ta přitom ze známky 4,2 před dvěma lety polepšila na 3,4 letos. Stejné ohodnocení dostala i právní jistota. Podnikatelé berou na vědomí formální harmonizaci českého práva se zákony Evropské unie. O schopnosti prosadit právní normy v tuzemské praxi však nemají valné mínění. Tradičně špatně dopadlo hodnocení průhlednosti veřejných zakázek. Nedávno schválená novela zákona o veřejných zakázkách podle Schäfera ukáže, zda další zakázky budou transparentní a férové. Letošní známka 3,8 je sice lepší než před dvěma lety (4,4), ale také horší než vloni (3,7). Stejně špatně pak vidí podnikatelé i tuzemskou schopnost ochránit věřitele. Pokud jde o boj s korupcí v české kotlině - vloni západní sousedé usoudili, že schopnost vypořádávat se s tímto negativním jevem se oproti předloňsku přece jen zvýšila, letošní výsledek je ale opět horší. Oproti čtyřce z roku 2003 dostal tuzemský boj skorupcí známku 4,2. Před dvěma lety Česko v této disciplíně propadalo (4,8).

ZASTARALÉ ŠKOLSTVÍ Západní firmy přicházejí do tuzemska často díky relativně levné a poměrně kvalifikované pracovní síle. Investoři nemají problém najít na českém trhu práce dělníky. Dobře hodnotí ijejich ochotu pracovat přesčas a výkonnost. Iproduktivita práce je srovnatelná s produktivitou v N ěmecku. „Je to hlavně proto, že firmy si pracovníky doškolily,zapracovaly a daly jim k dispozici moderní stroje,“ konstatoval Schäfer. V tuzemsku je však podle výsledků ankety nedostatek lidí s dobrým obchodním aekonomickým vzděláním schopných řídit, tedy lidí do středního a vyššího managementu. Dobré hodnocení kvalifikace zaměstnanců tedy souvisí s jejich doškolováním ve firmách. „Vzdělávací systém v České republice stejně jako v N ěmecku není na dobré úrovni. Učňovské školství není dostatečně orientované na praxi a používá zastaralou techniku. Navíc existuje nebezpečí, že kvalitní učitelé odejdou ze školství do praxe,“ uvedl Schäfer. Dotazované firmy podle něho zatím nemají problém s náborem mladých pracovních sil. „Ale do pěti let ho mít budou. Zkoumáme proto také možnosti pomoci tuzemskému školství zprostředků Evropské unie. Tam je však nutná jistota, že česká strana bude tyto peníze schopná spravovat. A taková jistota tu zatím není,“ dodal Schäfer. ŠKAROHLÍDŮ JE MINIMUM Čtyřicet procent dotázaných německých investorů působících v Česku uvedlo, že letos počítají s dalšími investicemi, 32 procenta jich bude potřebovat další pracovní síly a 71 procento očekává letos vyšší obrat. Pro 54 procenta firem stoupne atraktivita Česka po jeho vstupu do Unie. Spojují to hlavně s očekáváním vyšší právní jistoty, protože při porušení zákona budou mít možnost obrátit se na Evropský soudní dvůr. Dalších 40 procent německých firem nečeká po 1. květnu žádný rozdíl, protože řada věcí (například právě harmonizace práva) se už změnila. Šest procent dotázaných si myslí, že Česko bude naopak přitažlivé méně. Očekávají totiž, že porostou výrobní náklady, především platy. „Už teď zaznamenali relativně velký růst mezd. Za poslední rok 6,7 procenta,“ řekl Schäfer. Vzhledem k tomu, že Česko nebude mít dlouhodobě výhodu nízkých mezd, je podle něho důležité mít efektivní justici a státní správu, kvalitnější vzdělávací systém a hlavně učňovské i odborné školství navázané na praxi. „Pak bude mít ČR šanci, že se ze země s nízkými mzdami stane zemí vyrábějící výrobky a poskytující služby s vysokou přidanou hodnotou,“ uvedl Schäfer. n S čím počítají německé firmy působící v České republice OČEKÁVANÉ OBRATY V ROCE 2004

nižší 5 %

vyšší 71 %

stejný 24 %

Pramen: ČNOPK 2004

ATRAKTIVITA ČR PO VSTUPU DO EU

nižší 6 %

vyšší 54 %

stejná 40 %

Pramen: ČNOPK 2004

PROGNÓZA INVESTIC V ROCE 2004

nižší 17 %

vyšší 40 %

nezměněný 43 %

Pramen: ČNOPK 2004

PŘEDPOKLÁDANÁ POPTÁVKA PO NOVÝCH ZAMĚSTNANCÍCH

V ROCE 2004

nižší 8 %

vyšší 32 %

stejná 60 %

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít