Němci, uhlí a zbytek světa. Rozhodne rok 2023 - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Němci, uhlí a zbytek světa. Rozhodne rok 2023

,
Němci, uhlí a zbytek světa. Rozhodne rok 2023
Zdroj: profimedia.cz

Berlín vydá během následujících 18 let 40 miliard eur na to, aby se zbavil uhelné energie. Výsledek je nejistý.

Pětadvacátého června roku 2015 bylo v Německu podivné počasí. Zatímco na severu země převelice foukalo, v Bavorsku a Bádensku-Wurttembersku pražilo slunce z bezmračné oblohy s nebývalou intenzitou. Výsledkem bylo, že toho dne poprvé v historii pocházela většina německé elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Na prosluněném jihu běžely naplno solární panely, kdežto sever země jen vrčel větrnými elektrárnami. Po několik hodin toho dne stačila jejich společná produkce saturovat veškerou německou spotřebu — od domácností osmdesáti milionů lidí až po největší evropský průmysl.

Pak se zatáhlo, vítr se utišil a všechno se vrátilo do normálu. Normál v německých podmínkách znamená, že po odmítnutí jaderné energetiky a tehdy již zahájeném postupném utlumování provozu jaderných elektráren připadá nejvíce výroby elektřiny na staré (ne)dobré uhlí. Nedobré proto, že je sice levné, zato však ničí ovzduší rychleji a důkladněji než kterýkoli jiný způsob výroby elektřiny, alespoň pokud z hodnocení vynecháme slovo Černobyl.

\"\"
Odkud berou Němci energii

Proto netrvalo dlouho a silná německá ekologická lobby začala brojit za zrušení uhelných elektráren. Člověka by možná napadlo, že je lepší napřed zrušit „špinavé“ uhelné elektrárny a teprve poté se zbavovat nepoměrně čistší energie jaderné. Taková úvaha však nebere v potaz emocionální stránku věci: havárie v japonské Fukušimě v roce 2011 dala vzniknout tak působivým televizním záběrům, že ji ekologisté nemohli ignorovat. Argument, že výskyt vlny tsunami, jež japonskou tragédii způsobila, je v německém…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?