Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

 Do deseti let by mohl na jednu směnu v celé fabrice stačit jeden kontrolor, jeden technický pracovník a jeden operátor
Do deseti let by mohl na jednu směnu v celé fabrice stačit jeden kontrolor, jeden technický pracovník a jeden operátor
Autor: AB Max

Němci neradi chodí kolem horké kaše, tvrdí šéf lisovny plastů AB Max Kubíček

23. srpna, 07:31 - Tomáš Stingl, Export a podnikání
 Do deseti let by mohl na jednu směnu v celé fabrice stačit jeden kontrolor, jeden technický pracovník a jeden operátor
Do deseti let by mohl na jednu směnu v celé fabrice stačit jeden kontrolor, jeden technický pracovník a jeden operátor
Autor: AB Max
23. srpna, 07:31

Platí vzorně. Pokud vznikne problém, nebojí se o něm promluvit bez okolků. Takoví jsou němečtí klienti lisovny plastů AB Max. Němci také všechno dlouho a pečlivě zvažují. Nového zákazníka v Německu prý firma nikdy nezískala rychleji než do roka a do dne od prvního kontaktu.

V motorech lokomotiv a lanovek, v elektromobilech nebo třeba v rozvodnách elektrického proudu. Tam všude lze najít termoplasty a elektronické součástky, které lisuje česká společnost AB Max v Kovářově na Přerovsku. Firma vyváží tři čtvrtiny své produkce do Evropské unie, přičemž klíčovým trhem je pro ni Německo, přesněji spolková země Bavorsko. Mezi odběratele patří takové německé kolosy, jako jsou koncerny ABB nebo Siemens. Přes ně se dostává i na třetí trhy – česká firma například zásobuje 14 zahraničních poboček Siemensu v deseti zemích světa.

Lisovna si pochvaluje spolupráci s Němci kvůli jejich bezproblémové platební morálce. „V Indii, v Číně nebo ve Vietnamu a na podobných trzích máme někdy s platební morálkou odběratelů problém. V Německu nikdy. Tamější partneři mají ceny dobře zmapovány a platí včas,“ říká jednatel společnosti Miroslav Kubíček, který vstoupil do vedení firmy v roce 2004 po malé privatizaci jako krizový manažer. Tehdy podnik demontoval drobné telefonní ústředny, protože nebyly lepší zakázky.

Nikdy ne na první dobrou

Právě i díky spolupráci s Němci se firma vrátila do vysokých obrátek a prodává nyní přes 750 tisíc dílů měsíčně. Spolupráce se západními sousedy vyžaduje trpělivost. „Nikdy nedokážeme v Německu získat zakázku dřív než za rok od prvního kontaktu s klientem,“ říká šéf lisovny. „Když překonáte tu první bariéru a dostanete se k člověku s rozhodovací pravomocí, dále už jsou Němci velice příjemní,“ dodává. Kubíček doporučuje jednat pokud možno v němčině: „Angličtina je sice dobrá, ale v tom prvním kontaktu s nákupčími je němčina velkým přínosem.“

Firma AB Max
Lisovna plastů z Kovářova byla založena už v roce 1964. Ryze česká společnost se zaměřuje na zpracování termoplastů a výrobu dílů pro elektrotechnický průmysl. V současnosti dává práci asi 70 lidem. Loni vyrobila průměrně 750 tisíc dílů měsíčně a utržila 100 milionů korun. Společnost vyváží své výrobky na tři kontinenty.

Rozvážnější německé tempo potvrzuje i ředitel kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu Adam Jareš, který expanzi české firmy na německém trhu dlouhodobě podporuje. „Jeden můj známý vždycky říká: Nepočítejte s tím, že Německo dáte na první dobrou. Základem úspěchu je telefon a telemarketing. Sami Němci o sobě říkají, že všechno u nich trvá dlouho. Na všechno mají interní procesy,“ říká Jareš.

S pravdou raději hned ven

V průběhu obchodního vztahu doporučuje Miroslav Kubíček otevřenost: „Němci nejsou tvrdí vyjednávači o ceně, zato rádi nazývají věci pravými jmény. Nechtějí chodit kolem horké kaše, pokud vznikne problém. Je lepší, když řeknete hned pravdu, než když budete každý týden přicházet s jinou verzí vysvětlení, proč zrovna uvázla dodávka zboží.“ Němečtí zákazníci jsou podle Kubíčka ve všech směrech náročnější než Češi. „Já říkám našim pracovníkům, že musíme očekávání Němců přinejmenším naplnit, když ne překonat,“ podotýká. Pro dopravu zboží k německým odběratelům doporučuje tamější dopravce: „Musím říct, že tak v šedesáti procentech případů vycházejí logistické firmy z Německa kupodivu levněji než ty české.“

Tento nám uhradí

Podle Kubíčka je pro udržení a rozvoj držav na německém trhu nutné pravidelně navštěvovat tamější obchodní výstavy. „Nebojte se německých veletrhů. Na rozdíl od těch českých na ně jezdí hodně byznysmenů. Pod hlavičkou CzechTrade účast není nijak finančně náročná, my tak jezdíme do Německa už pět let,“ říká šéf lisovny. Letos v říjnu se společnost opět chystá na výstavu K 2019 v Düsseldorfu, což je největší veletrh plastů a výrobků z gumy na světě.

Firmě AB Max v současnosti chybí minimálně 20 kvalifikovaných pracovníků, nedostatek lidí řeší stále větší automatizací výroby ( Autor: AB Max )

Jako určitou psychologickou pomůcku pro výstavní stánek si Miroslav Kubíček vymyslel heslo S-O-Ú. „Znamená to trojici sebevědomí, odvaha, úsměv. Když člověk stojí osm hodin na stánku a pořád s někým jedná, je to dost vyčerpávající. Tak myslím na S-O-Ú a vždycky, když někdo přichází k našemu stánku, představuji si, že mi říká: Uhradíme vám,“ vysvětluje právě s tím úsměvem Miroslav Kubíček.

Na výrobu má stačit tříčlenná směna

Lisovna z Kovářova je typickým zástupcem současného českého průmyslu v tom, že má víc než dost zakázek, ale nedostává se jí pracovníků. Počet zaměstnanců klesl z 90 na současných zhruba 70 a firma nyní hledá především dvacítku pracovníků na pozici operátora lisu.

Kovářovská firma je ale zároveň i typickou ukázkou toho, že nedostatek lidí na trhu práce může nakonec popohnat český průmysl k inovacím. „Jak snižujeme počet zaměstnanců, zvyšujeme produktivitu a robotizaci. Do deseti let by mohl na jednu směnu v celé fabrice stačit jeden kontrolor, jeden technický pracovník a jeden operátor,“ formuluje vizi firemní budoucnosti jednatel Miroslav Kubíček.

PDF verze letního dvojčísla magazínu Export a podnikání ke stažení


Čtěte také

Zelená fasáda, ilustrační foto

Špinavé miliardy se zazelenají. Fond životního prostředí chystá podporu šetrných opatření pro budovy

Využití srážkových vod a šedé vody, recyklace té odpadní, zelené střechy a fasády by měly…

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Po stopách zmizelých miliard: zpackaná privatizace i solární šílenství

Nejdražší selhání státu? Zpožděný zásah proti solárnímu boomu, privatizace firem pod…

před 7 hodinami

 David Beran

Zavírání poboček a propouštění. Beranův Profi Credit v Polsku drtí zákony proti lichvě

Polsko bývalo po dlouhé roky největším trhem pro český Profi Credit, působící v oboru…

14. listopadu 2019

Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničí

Zákaz Člověka v tísni v Rusku: ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance

Ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo ruského velvyslance Alexandera Zmejevského…

14. listopadu 2019

 Jaromír Manhart (uprostřed), archivní foto

„Pán odpadu” končí. Ředitel Manhart odchází z ministerstva životního prostředí

Přestože se nyní ostře sledovaná nová odpadová legislativa řeší na vládě, její autor se…

14. listopadu 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Změnil jsem dodavatele a platím víc! I k tomu může dojít
Jak žádat o mateřskou?
Kdy letos začíná advent?
O kolik se v roce 2020 zvednou platy ve veřejné sféře?
Jaké příjmy může mít předčasný důchodce?
Auta
Setrvačník nemusí být jen součást motoru. Lze s ním i…
Ferrari Roma je kupé s parádním designem a výkonem 620 koní
Honda S-MX vznikla jako milenecký azyl na kolech. Značka se tím nijak netajila
Videodojmy Audi SQ8 TDI – Sem se dívej, BMW
Elva je moderní interpretací monopostů McLaren-Elva z 60. let. Vznikne v sérii 399 kusů
Hry pro příležitostné hráče