Nemám na image čas

07. června 2004, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ styl@profit.cz
07. června 2004, 00:00

VYNIKAJÍCÍ MANAŽER 2003 PAVEL JANICZEK: Jednou jsi dole, jednou nahoře - tak spolu s klasikem hodnotí Pavel Janiczek svou podnikatelskou činnost, za kterou získal prestižní ocenění Vynikající manažer roku 2003 v kategorii malých firem.

VYNIKAJÍCÍ MANAŽER 2003 PAVEL JANICZEK: Jednou jsi dole, jednou nahoře - tak spolu s klasikem hodnotí Pavel Janiczek svou podnikatelskou činnost, za kterou získal prestižní ocenění Vynikající manažer roku 2003 v kategorii malých firem. Stal jste se Vynikajícím manažerem roku 2003 v kategorii malých firem do padesáti zaměstnanců. Co to pro vás znamená?

Je to pro naši firmu velké ocenění, které je výsledkem práce celého kolektivu. Chtěl bych všem zaměstnancům poděkovat i touto cestou.

Co říkáte této soutěži, kterou pravidelně vyhlašuje Česká manažerská asociace, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a Svaz průmyslu a dopravy ve spolupráci s Manažerským svazovým fondem?

Myslím, že patří k nejvýznamnějším v Čechách. Veškeré podmínky soutěže a spektrum obdržených informací o jednotlivých manažerech a firmách jsou tak rozsáhlé, že výběrová komise má dostatek podkladů pro objektivní rozhodování. Co bych možná změnil, je to, že každý finalista by se měl před konečným rozhodnutím osobně představit komisi.

Jak jste se k podnikání vlastně dostal?

Důvodem byla životní situace, do které jsem se dostal v důsledku ukončení přidružené výroby v agrokombinátu, jehož jsem byl zaměstnancem.

Potrpíte si na image? Zúčastnil jste se nějakých kurzů?

Z důvodu nedostatku času jsem se žádného kurzu týkajícího se image nezúčastnil.

Radí vám někdo s oblékáním?

Dávám na radu manželky, přátel a velice si cením rady prodavačů.

Vyžadujete určitou image od spolupracovníků?

Myslím si, že vlastní image zaměstnance naší firmy není až tak důležitá pro správné vykonávání funkce. Kladu větší důraz na povahové rysy a potřebné schopnosti.

Existuje mezi vámi a zaměstnanci přátelství?

Se svými spolupracovníky vycházím podle svého názoru dobře a za ta léta spolupráce se mezi námi rovněž vytvořil přátelský vztah.

Jste ženatý, máte dceru a syna. Zbývá vám čas na rodinu? Nacházíte doma toleranci pro své podnikání?

Čas je v dnešní době problémem každého, i když musím říci, že doposud jsem v rámci svých aktivit rodinou tolerován. N ejvíce si vážím víkendů, které jí výhradně věnuji.

Podnikatelé často přepínají své síly, což se odráží i na zdraví. Uvažoval jste někdy o zmírnění tempa?

V roce 2002 jsem překonal dost velké zdravotní potíže. Od té doby se snažím více myslet na své zdraví.

Jak se vašim firmám vlastně daří?

Odpověděl bych slovy pana Wericha: Jednou jsi dole, jednou nahoře.

Proč se věnujete právě zpracovávání průmyslového grafitu a hutního odpadu? Byl to váš nápad?

Nebyl to nápad můj, ale mého přítele z P olska, který v té době pracoval v podniku zahraničního obchodu Centrozap a zabýval se prodejem grafitu.

Zaměstnáváte více než padesát procent lidí se změněnou pracovní schopností. V severomoravském regionu je hodně horníků, kteří mají problémy s plícemi nebo se zády. Jaká je s nimi spolupráce?

Kromě horníků je u nás mnoho dalších osob se ZPS z řad hutníků, zemědělců a jiných oborů. Spolupráce s těmito lidmi je velmi dobrá.

Moravskoslezský kraj se potýká s vysokou nezaměstnaností. Jak by se podle vás dala řešit? Měl by stát podnikatelům, kteří vytvářejí nová pracovní místa, poskytovat třeba výraznější daňové úlevy?

Kdybych měl možnost, prosadil bych pro české podnikatele podobné podmínky, jaké získávají zahraniční společnosti při investování na průmyslových zónách. Bohužel, místo výraznější podpory při vytváření nových pracovních míst například formou úlevy na daních musí naopak český podnikatel zaplatit zálohu na daň z příjmů už rok dopředu. To podnikatelům příliš nepomáhá.

Jaké jsou podle vašeho názoru v ČR podmínky pro drobné a střední podnikání všeobecně?

Výrazný úbytek podnikatelských subjektů v roce 2003 hovoří sám za sebe. N aše státní orgány by si měly vzít příklad ze slovenské vlády, která pro podnikatele vytvořila takové podmínky, že většina českých podnikatelů obrací svůj zrak na východ od českých hranic.

(O ocenění Vynikající manažer roku informoval Profit č. 17/2004)

PAVEL JANICZEK (47) je majoritním vlastníkem firmy JAP TRADING, spediční firmy SPED-EX a technickoobchodní firmy IZOTECHNIK. Je členem představenstva Česko-polské smíšené obchodní komory a členem mezinárodní česko-polsko-slovenské komise pro hutě. Absolvoval střední průmyslovou školu strojní v Karviné. Žije v Třinci. Pavel Janiczek přijímá cenu Vynikající manager roku od ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana a jednatele E.ON Bohemia, s. r.o., Miroslava Píšeho. foto: archiv

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít