Nekuřácká místnost v každé hospodě

29. listopadu 2004, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
29. listopadu 2004, 00:00

NUTNÉ STAVEBNÍ ÚPRAVY? Poslanci budou příští měsíc hlasovat o požadavku na stavebně oddělené prostory pro kuřáky. Hrozí také omezení prodeje a podávání alkoholu na sportovních akcích. Sněmovna bude na prosincové schůzi hlasovat o vládním návrhu zákona "o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a návykovými látkami".

**NUTNÉ STAVEBNÍ ÚPRAVY?

Poslanci budou příští měsíc hlasovat o požadavku na stavebně oddělené prostory pro kuřáky. Hrozí také omezení prodeje a podávání alkoholu na sportovních akcích.

Sněmovna bude na prosincové schůzi hlasovat o vládním návrhu zákona „o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a návykovými látkami“. Na závěrečném třetím čtení mimo jiné rozhodne, zda se budou muset povinně stavět příčky mezi kuřáckými a nekuřáckými prostory i v těch nejmenších venkovských hospodách. Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví totiž do návrhu propašoval zákaz kouření „v zařízeních společného stravování provozovaných na základě hostinské činnosti, pokud tato zařízení nemají zvláštní stavebně oddělené prostory vyhrazené pro kuřáky a zajištěné dostatečné větrání podle požadavků stanovených zvláštním právním předpisem“. Poslankyně za ODS Lucie Talmanová již podala pozměňovací návrh, který požadavek na stavebně oddělené prostory ruší. Pokud však neprojde, hrozí zánik především venkovských hospod. „Zákaz by totiž bylo nemožné uskutečnit v přísných podmínkách stavebního zákona. Stal by se tudíž jasným nástrojem k likvidaci stovek malých provozoven, ve kterých si hostinský nemůže dovolit ani finančně velmi náročné stavební úpravy, ani nevpouštění kuřáků,“ říká Talmanová. Dodává však, že její návrh ve výboru podpořili jen kolegové z ODS a jedna poslankyně ČSSD. Pro zachování požadavku je naopak poslanec Josef Janeček (KDU-ČSL). „Chceme zajistit, aby bylo poškozováno zdraví co nejmenšího počtu lidí, a toto je jedno z možných opatření,“ říká. Zástupci podnikatelů samozřejmě protestují. Zákaz odmítá například Libuše Pelková z Obchodní hospodářské komory Uherského Hradiště: „Požadavek na větrání je dostačující. Zda budou místnosti oddělené třeba sádrokartonem, by mělo být ponecháno na svobodné dohodě majitelů soukromého podniku a jejich zákazníků. Nikoli nařízeno zákonem,“ říká. Ustanovení se nelíbí ani prezidentovi Hospodářské komory ČR Jaromíru Drábkovi. „Plně respektuji potřeby ochrany zdraví, existuje ale řada jednodušších technických možností. Proto souhlasím s návrhem poslankyně Talmanové. Pokud by ustanovení přece jen vešlo v platnost, mělo by - kvůli technické i finanční náročnosti - alespoň existovat několikaleté přechodné období,“ domnívá se. Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví chtěl do návrhu vtěsnat i absolutní zákaz prodeje a podávání alkoholických nápojů na sportovních akcích. Na návrh Talmanové nakonec schválil kompromis, povolující alespoň desetistupňové pivo. „Jiná varianta neměla šanci na úspěch. Agresivní chování návštěvníků zejména fotbalových zápasů přirozeně vede k tomu, že se většina mých kolegů kloní spíše k absolutnímu zákazu,“ říká. Také tento zákaz navrhl poslanec Janeček. Problém s návrhem nemá trenér české reprezentace kopané žen Dušan Žovinec: „Kdyby se fanoušci chovali jinak než nyní, považoval bych podobné ustanovení za zbytečné. Alkohol ale bohužel působí velkou neplechu. Myslím si však, že pokud zákaz projde, zůstane opět jen na papíře, jak je u nás zvykem,“ říká.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít