Někteří trafikanti nelegálně půjčují noviny a časopisy

12. září 2005, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
12. září 2005, 00:00

VÝPŮJČKY Noční můrou všech vydavatelů jsou nelegální výpůjčky tisku za nižší finanční obnos, než je cena konkrétního titulu. Tuto činnost, která je těžko prokazatelná, totiž provozují někteří trafikanti. Výsledkem je, že se s jedním výtiskem sice seznámí více čtenářů, avšak vydavatel z toho nemá ani korunu.

VÝPŮJČKY Noční můrou všech vydavatelů jsou nelegální výpůjčky tisku za nižší finanční obnos, než je cena konkrétního titulu. Tuto činnost, která je těžko prokazatelná, totiž provozují někteří trafikanti. Výsledkem je, že se s jedním výtiskem sice seznámí více čtenářů, avšak vydavatel z toho nemá ani korunu. Navíc dochází k daňovému úniku. Málokterý trafikant si dá na svůj obchůdek ceduli s nápisem: „Půjčuji časopisy za poloviční cenu“. Kdyby se to totiž dozvěděl příslušný finanční úřad, měl by prodavač nemalé nepříjemnosti. A tak se vše děje převážně na základě tiché domluvy mezi obchodníkem a nepříliš movitým zákazníkem. První je rád, že si přijde na pěkných pár korun „do kapsy“, druhý zase neutratí tolik peněz a přečte si vše, co potřeboval. Článek, který jej zaujme, si navíc může kdekoli okopírovat. Buď tak učiní zdarma u sebe v zaměstnání, nebo v jakékoli kopírovací službě, kde jedna stránka A4 vyjde přibližně na dvě koruny. Vydavatelé se proti takovým praktikám bouří. Občas se totiž stává, že se jim vrátí velká remitenda (neprodané výtisky), přičemž některé jsou již značně opotřebované. OBRANA JE TĚŽKÁ Pokud se konkrétní vydavatel (či kdokoli jiný) o těchto nekalých praktikách dozví, může informovat místní finanční úřad. Přesně to před časem učinil představitel inzertních novin Avízo Ivan Mráz. Jednalo se o jednu z trafik v severomoravském Krnově. „Na finančním úřadě mi bylo sděleno, že se mým oznámením budou zabývat,“ říká Mráz. Podle jeho názoru je tento postup lepší než se handrkovat se stánkařem, který nelegální výpůjčky provozuje. „Tím se toho příliš nevyřeší. Důležitá je razance. PNS je dnes v pozici, kdy si může dovolit svůj postoj k prodejci, pokud nenaplňuje jak ducha smluv, tak ducha korektního podnikání, přitvrdit,“ dodává. Podle jeho názoru boj s provozováním nelegálních výpůjček nezvládnou pouze samotní vydavatelé. PNS JE PRO SPOLUPRÁCI První novinová služba nelegální výpůjčky jednoznačně odmítá, což mimo jiné potvrzují slova šéfredaktorky měsíčníku Trafikant Renaty Bednárikové: „Souhlasím s panem Mrázem, že PNS má zájmy totožné se zájmy vydavatelů. Z ekonomického hlediska nečestné jednání některých prodejců v samotném důsledku poškozuje oba obchodní partnery. Určitě by bylo vhodné promyslet do budoucna další možnosti spolupráce a konkrétně se věnovat tomuto ožehavému problému. Například soustřeďováním informací od obchodních zástupců, jejich následným vyhodnocováním a postupováním jednotlivým vydavatelům.“ V reakci na podnět Mráze se Bednáriková rozhodla oslovit spolupracovníky v jednotlivých regionech, aby redakci informovali o skutečném stavu věcí. ŠEDÁ EKONOMIKA**

Boj s šedou ekonomikou (do které nelegální výpůjčky tisku zapadají) je těžký, ale systematickým a koordinovaným postupem se dá časem alespoň částečně vyhrát. „Trafikanti mají živnostenské listy na nákup a prodej za účelem dalšího prodeje, nikoli na pronájem. Jakékoli výpůjčky za finanční náhradu tudíž do jejich oboru nespadají a nemohou je proto v rámci své činnosti nikterak zdanit, o což se zřejmě ani nepokoušejí. Kdyby se u konkrétních prodejců tato činnost prokázala, daný finanční úřad by po nich pochopitelně požadoval náhradu za způsobený daňový únik. Navíc by mohli být obviněni z neoprávněného podnikání,“ říká právnička Ivana Fuxová z Prahy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít