Některé ohlasy na zdražení energií

06. prosince 2004, 00:00 - admin
06. prosince 2004, 00:00

REAKCE* Nedokáži objektivně posoudit, jaký přínos ze zvýšení cen elektřiny bude mít státní pokladna a jak se eventuální zvýšení příjmů státního rozpočtu projeví v daňové zátěži nebo snižování deficitu. Pokud ne, pak efekt bude spočívat pouze v růstu zisku ČEZ a firmy budou růstem nákladů dále chudnout, prostor pro investování se bude dále zužovat.

**REAKCE

* Nedokáži objektivně posoudit, jaký přínos ze zvýšení cen elektřiny bude mít státní pokladna a jak se eventuální zvýšení příjmů státního rozpočtu projeví v daňové zátěži nebo snižování deficitu. Pokud ne, pak efekt bude spočívat pouze v růstu zisku ČEZ a firmy budou růstem nákladů dále chudnout, prostor pro investování se bude dále zužovat. Zvláště malé a střední podnikatelské subjekty budou intenzivněji uvažovat, zda má smysl „nést za takových podmínek kůži na trh“.

Jaroslav Ilchman, jednatel společnosti Danubia

* Normálně bychom si zdražení promítli do cen, ale jako dodavatelé automobilového průmyslu si to v současné době nemůžeme dovolit. Pokud bychom ztratili další zakázky, museli bychom snížit počet zaměstnanců. Šlo by zhruba o 100 pracovních míst.

Jiří Drobeček, Peguform

* Naše firma investovala částky v řádech desítek milionů korun na snížení spotřeb energií. Snažila se tím udržet zaměstnanost v regionu a konkurenceschopnost výrobků. Enormní zdražení energií nás však nutí k pozastavení některých druhů výrob, a tím i ke značnému propouštění zaměstnanců. Další kroky ve zvyšování nárůstu cen energií povedou pravděpodobně až k úplnému zastavení výroby, a tím i ke zrušení tradiční výroby karbidu křemíku, která je v rámci EU již ojedinělá.

Jaromír Krejčí, náměstek společnosti Best - Business * Elektrická energie je pro nás základním prostředkem a každé procento nárůstu ceny povede zase ke zhoršení výsledných ekonomických ukazatelů. Protože se energie zdražují, aniž by došlo ke zlepšení služeb, vydělá na vyšší ceně monopol, který již nyní v této zemi vykazuje nejvyšší zisky. Vše na úkor zisku malých podnikatelů. O. Prikner, firma Otakar PRIKNER - zpracování kovů * S distributorem - Východočeskou energetikou - jsme již podepsali smlouvu. Znamená pro nás zdražení elektřiny o 15,6 procenta, což je za rok 880 tisíc korun navíc. Takové zdražení považujeme za nehorázné a domníváme se, že by k němu nemohlo dojít, pokud by tady existovalo skutečně konkurenční prostředí. Nicméně pro naši společnost to znamená jediné - přenést tlak na zaměstnance s cílem zvýšit produktivitu, zanést nové ceny do kalkulací a tam, kde se výroba stane neziskovou, jednat se zákazníkem. Zdeněk Jindrák, jednatel AEG components, Jičín * Zdražení energií pro nás představuje zvýšení nákladů přibližně o 200 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že o navyšování našich cen nemůžeme uvažovat, přistoupíme pravděpodobně k redukci počtu zaměstnanců. Jiří Krotil, Systém NET Solution, Sokolov * Pro růst cen elektřiny není důvod, její ceny jsou dostatečně vysoké. ČEZ jako výrobce je velice bohatý, má zisk 10 miliard za rok. Distribuční společnosti jsou bohaté taktéž, stačí zajít a podívat se do jejich sídel. Ale pokuste se tomuto monopolu pozdě zaplatit, bez milosti vám vypne proud. Zdražení elektřiny zdraží vstupy všech výrobních organizací a zdražení výrobku je vždy problematické, protože cenu hlídá konkurence. Výrobci jsou v konkurenčním prostředí, dodavatelé elektřiny nikoliv. Oldřich Latýn, jednatel společnosti Latyn Hradec Králové * Zdražení elektrické energie o 24 procenta pro nás znamená zvýšení nákladů o 1,5 milionu korun ročně. Firmě způsobí značné problémy, které budeme muset řešit snížením stavů nevýrobních pracovníků, jako již poněkolikáté. Sníží se rovněž zdroje na opravy a údržbu, na investice a na technický rozvoj. Jiří Flídr, předseda představenstva ZVU Potez (Celou anketu v nezkrácené podobě najdete na www.komora.cz.)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít