Nekonečný elektronický zdroj informací

26. ledna 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
26. ledna 2004, 00:00

KDO DNES NEKAMARÁDÍ S INTERNETEM, JAKO BY NEBYL. VĚDĚNÍ HÝBE SVĚTEM. ZVLÁŠTĚ KDYŽ NENÍ SLOŽITÉ ZÍSKAT O VĚTŠINĚ SPOLEČNOSTÍ Z HLUBIN WEBU PODROBNÉ INFORMACE.

Katastrální úřad pro Jihomoravský kraj v Brně FOTO: ARCHIV

Nejvíce kompletní údaje najdete většinou na webových stránkách oficiálních institucí

DŮLEŽITÉ JE VĚDĚT, KAM SE RYCHLE PRO INFORMACE OBRÁTIT, ABY NEBYLO TŘEBA „BROUZDAT“ PO SÍTI A ZDLOUHAVĚ HLEDAT. PROTO JSME PŘIPRAVILI I NÁSLEDUJÍCÍ STRUČNÝ PŘEHLED.

Základním informačním zdrojem o firmách na internetu je zcela nepochybně elektronický Obchodní rejstřík. Umožňuje vyhledávat firmy stejně jako na rejstříkových soudech, ovšem mnohem rychleji a hlavně zdarma. Nevýhodou je, že výpis z internetového Obchodního rejstříku není právně platný. Vyhledávání v rejstříku je snadné - dá se hledat podle jména i dalších identifikačních údajů firmy, jmen osob a jejich rodných čísel; vyhledávají se i společníci-právnické osoby. Jediným dotazem tak zjistíte, v jakých všech firmách má podíl pan Prokop Buben, se kterým se zrovna chystáte uzavřít obchod. Kolik peněz ze základního jmění firem již složil a v jakém oboru podniká. Údaje se aktualizují každý den. Neznamená to však, že jsou automaticky vždy nejnovější - záleží na rychlosti soudů při zápisu do rejstříku. A právě to je největším, všeobecně známým a kritizovaným problémem. N a stejné stránce je i Evidence úpadců a Evidence znalců, tlumočníků a znaleckých ústavů. Správnost údajů garantuje Ministerstvo spravedlnosti ČR.

ARES ARES je zkratka pro Administrativní registr ekonomických subjektů, k němuž se lze dostat přes stránku ministerstva financí. Umožňuje vyhledávání ekonomických subjektů registrovaných v České republice. Zprostředkovává zobrazení údajů vedených v jednotlivých registrech, ze kterých čerpá data. Uživatel se tak může dostat k údajům v obchodním rejstříku, v registru ekonomických subjektů, registru živnostenského podnikání a také k registru plátců DPH. Výhodou je, že údaje zpřístupňuje souhrnně, tedy i za subjekty, které nejsou zapsány v obchodním rejstříku. OBCHODNÍ VĚSTNÍK Nově je na internetu i další podrobný, bezplatný zdroj - Obchodní věstník. Donedávna byl ještě placenou službou, provozovanou soukromou společností. Dnes ho má na starosti ministerstvo informatiky. Jeho nedostatkem je chybějící archiv. Nejstarší záznamy nesou datum z ledna 2004. Starší archiv opět spravuje soukromá firma Economia OnLine. Za rozhodující je nyní považována elektronická verze Obchodního věstníku a doba, kdy byly informace na webu zveřejněny. Obchodní věstník na Portálu veřejné správy umožňuje vyhledávání podle jména firmy a dalších běžných identifikačních prvků. Inteligentní vyhledávání umí skloňovat názvy firem, takže hledanou firmu najdete, i když si nejste jisti přesným názvem. Příklad: Hledám firmu, o níž vím, že v jejím názvu se vyskytuje Roztok. Do políčka vypíšu Roztok a věstník najde všechny firmy, jejichž identifikační údaje obsahují Roztok. Tedy i hledanou 1. roztocká. KATASTR NEMOVITOSTÍ Přes webové stránky Katastru nemovitostí je možné bezplatně nahlédnout do údajů tohoto katastru. Aplikace „Nahlížení do katastru nemovitostí“ umožňuje získávat některé vybrané údaje týkající se vlastnictví parcel a budov evidovaných v katastru nemovitostí a dále informace o stavu řízení založených na katastrálním pracovišti pro účely zápisu vlastnických a jiných práv oprávněných subjektů k nemovitostem v České republice nebo pro účely potvrzování geometrických plánů. To znamená, že je možné také vyhledávat majitele všech budov a parcel, tedy i právnické osoby. Nejde ovšem hledat podle jména vlastníků, kvůli ochraně osobních údajů. Výpisy z elektronického Katastru nemovitostí jsou opět bez záruky a nemají právní platnost. OCHRANNÉ ZNÁMKY K důležitým informacím o firmách patří i přehled o jejich ochranných známkách. Také tady pomůže internet. Seznam ochranných známek se hodí i v případě, že si chcete sami zaregistrovat ochrannou známku. Můžete si okamžitě zkontrolovat, jestli ji již nemá někdo zaregistrovanou, popřípadě jestli vám někdo nezcizil vaši ochrannou známku. Tato databáze obsahuje pouze platné ochranné známky, řádně přihlášené u Úřadu průmyslového vlastnictví. Vyhledávání je jednoduché a prakticky velmi podobné vyhledávacím stránkám ostatních informačních stránek státní správy. TELEFONNÍ ČÍSLA

Centrální internetový server pro telefonní čísla v České republice najdeme na webu Českého Telecomu. Formulář k vyhledání údajů je jednoduchý. Poslouží pro vyhledávání firem i soukromých osob. Stačí napsat jméno firmy a už se hledá. Pokud chcete hledání urychlit nebo zpřesnit vyhledávání a zkrátit seznam nalezených firem, stačí jen doplnit firemní sídlo.

KONKRÉTNÍ INFORMACE Nejsnazší cestou vyhledání informací o libovolné firmě je použití vyhledávacích strojů pro celý internet. Nejlepším vyhledávačem je Google.com. Do jediného políčka, které je na úvodní stránce, stačí napsat jméno firmy a Google najde téměř všechny stránky na internetu, kde se ona slova vyskytují. Pokud jsou to běžná slova, výsledek často čítá stovky až tisíce internetových stránek. Prohledání všech ale není v lidských silách. Proto je třeba vyhledávání poněkud omezit. To lze udělat několika efektivními způsoby - především nastavit, v jakých jazycích mají být stránky, které Google najde. Zpravidla postačí zatrhnout Vyhledávání stránek česky a počet vyhledaných stránek se zmenší. Pokud i tak bude výběr stránek dlouhý a stále nenaleznete požadované informace, lze výběr omezovat dál. Jméno firmy napište do uvozovek, Google pak vypíše pouze stránky, na nichž se vyskytuje přesně tohle spojení. Například dotaz - Karel Novák Uzeniny - vyhledá všechny stránky, na kterých se v libovolném pořadí vyskytují všechna tři slova Novák Karel Uzeniny. Jinak formulovaný dotaz - „Karel Novák“ Uzeniny - najde jen stránky, kde se píše Karel Novák a libovolně umístěné slovo Uzeniny. Dotaz „Karel Novák Uzeniny“ najde jen stránky, kde jsou ona tři slova přesně takto napsána. Vyhledávání je pak přesné. Takto lze nalézt nejen firemní stránky hledané společnosti, ale třeba i novinové články nebo diskuze. Tam se také dozvíte řadu informací o firmách, které byste jinak nezjistili. Hodí se to třeba, když se chystáte na dovolenou a nemáte informace o spolehlivosti cestovky a spokojenosti jejich klientů. Obrátíte se na Google, a hned se dozvíte, jestli si někdo nezaložil svou stránku, kde se vyznává ze špatných zkušeností s dotyčnou cestovkou, nebo ji naopak chválí. ČESKÉ PŘEHLEDY

České vyhledávací servery nabízejí samozřejmě podobné služby. Na některých se sice postup trochu liší, nicméně nejsou to dramatické rozdíly. Zajímavé jsou katalogy firem na vyhledávačích Centrum.cz, Atlas.cz a Seznam.cz. Třeba katalog na Centrum.cz obsahuje přehledné a často i kompletní informace o většině firem. V jednoduchém výpisu naleznete jméno firmy, její sídlo a kontaktní údaje počínaje telefonem a konče e-mailovou adresou. N a serveru Abetinfo.cz naleznete také řadu firem, včetně všech identifikačních údajů a popisu činnosti.

DLUHY

Dlužníci se internetu bojí jako čert kříže. Není totiž složité dát světu prostřednictvím webu vědět, že někdo vám dluží peníze. Bohužel, informační svobodu na webu může také někdo zneužít. Lze označit za dlužníka někoho, kdo v životě nedlužil ani haléř. Dlužníci jsou uvedeni například na serveru Dluhy.cz. Všechny údaje však nemusí být stoprocentně pravdivé. Předpokládáme, že objektivní budou údaje na stránkách Centrálního registru dlužníků. Údaje tam dodávají banky nebo splátkové společnosti. Registr však není volně přístupný, ale je možné jednou za rok bezplatně požádat o výpis z registru. Tam se dozvíte, jakou máte platební historii a zdali máte všechny pohledávky řádně uhrazeny. Údaje o subjektech dlužících více než 300 tisíc korun zveřejňuje i Všeobecná zdravotní pojišťovna. N a internetu je zkrátka informací více než dost. Stačí jen trochu proniknout do způsobu vyhledávání a všechno máte jako na dlani.

SEZNAM INFORMAČNÍCH WWW STRÁNEK

* Obchodní rejstřík - www.justice.cz

* Obchodní věstník - www.portal.gov.cz

* Katastr nemovitostí - nahlizenidokn.cuzk.cz

* Seznam ochranných známek - wdb.upv.cz

* Telefonní seznam - ctel.iol.cz

* Google.com - www.google.com

* Firemní seznamy na českých vyhledávačích - www.centrum.cz www.seznam.cz, www.atlas.cz

* Firemní databáze - www.abetinfo.cz

* Dlužníci - www.dluhy.cz

* Centrální registr dlužníků - www.crdcr.cz

* V šeobecná zdravotní pojišťovna - www.vzp.cz

* Nefi Bohemia + Registr solventních firem - www.nefibohemia.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít