Několik zisků z bolesti dolaru - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Několik zisků z bolesti dolaru

, Peter Coy,
Několik zisků z bolesti dolaru
Zdroj: Euro.cz

Nová znamení odhalují, že americká obchodní bilance se pravděpodobné zlepší

Dolar v posledních pěti letech značně ztratil ze své kupní síly, což mohou potvrdit mnozí Američané cestující do Evropy. To je špatné pro turisty, ale má to i svou druhou stránku – levnější dolar v konečné fázi ukrajuje z obrovského obchodního deficitu USA. A je tu jasný důkaz, že se tento jev bude v nadcházejících letech i bez dalšího poklesu dolaru stále zlepšovat.
Klesající dolar narovnává obchodní deficit, činící dovozy dražšími a exporty levnějšími. Donedávna se zlepšující výhled byl skrytý vlnou výdajů za ropné dovozy a za relativně silnou ekonomikou USA, která byla zasažena zbožím, službami a investicemi z jiných částí světa. Od nynějška by se měl obchodní deficit zmenšovat ještě rychleji. Tuto ideu podporuje i předpověď Mezinárodního měnového fondu (MMF), vydaná 5. dubna. Ta dovozuje, že obchodní deficit USA by mohl mnohem více reagovat na měnovou devalvaci, než se ekonomové tradičně domnívají.
Zlepšení obchodní bilance mezi USA a některými obchodními partnery je impozantní. V únoru oznámily USA poprvé od roku 2001 přebytek s Velkou Británií. Za první dva měsíce roku 2007 činil deficit s Evropskou unií necelých třináct miliard dolarů, což je o 28 procent méně než o rok dříve. A deficit s Kanadou klesl pod dvanáct z více než šestnácti miliard dolarů.
Tyto zisky jsou dle nové analýzy MMF trvalé. Ekonomové pracující pro MMF spekulují o tom, že globalizace by mohla zvýšit reakce obchodu na pohyb měn. Větší obchodování ponechává společnosti více vystavené změnám cen zahraničních konkurentů, takže import a export okamžitě ovlivňuje pokles dolaru.
Dalším bodem ve prospěch dolaru je skutečnost, že díru v americkém běžném účtu není třeba snižovat na nulu. Jen by se měla snížit na takovou míru, aby se americké dluhy nezvyšovaly neudržitelným tempem. Současný deficit běžného účtu, který se rovná dvěma až třem procentům hrubého domácího produktu, bude natolik malý, že zabrání externím dluhům v růstu, jenž by byl rychlejší než ten ekonomiky USA. Daniel Waldman, hlavní ekonom ze sekce zahraničních měn u Barclays Capital argumentuje: deficit pohltily cyklické rozdíly v růstu ekonomik obchodních partnerů. Bez ohledu na ně odhaduje, že snížení „strukturálního“ deficitu za poslední rok z 4,6 na 3,1 procenta HDP by mělo stačit.

Jak hluboko je dno?

Souvislosti s dolarem nepřesvědčily o snadném zmenšení dluhu bez enormního snížení hodnoty dolaru. Připomínají, že deficit v měnových účtech – nejširší měřítko obchodních a investičních nákladů – dosáhl v minulém roce rekordu 857 miliard dolarů. „Nejlepším scénářem vývoje je pokles dolaru na polovinu jeho hodnoty v příštích několika letech,“ říká Peter Schiff, ředitel makléřské společnosti Euro Pacific Capital z Darienu v Connecticutu.
Dokonce i ti, kteří jsou ohledně vývoje deficitu optimističtí, potvrzují, že jsou stále velké potíže s některými klíčovými obchodními partnery. Dolar zůstává silným ve vztahu k japonské a čínské měně. Deficit s Japonskem se nezmenšil a s Čínou se naopak nafoukl. To není žádné překvapení.
Nevyrovnaná povaha měnových pohybů ztěžuje odhady, nakolik by měl dolar klesnout. Bude deficit reagovat na další pokles vůči euru a libře? Nebo bude třeba, aby jüan rostl rychleji a omezila se záplava importů z Číny?
Ať už je odpověď jakákoli, vypadá to, že USA jsou na dobré cestě zvládnout s pomocí snižování kurzu dolaru obchodní deficit bez pohromy. Inflace v USA se nezvýšila a Fed (centrální banka) nemusel kvůli ochraně měny zvýšit sazby. „Zní to lépe, když se řekne, že jsme připraveni na katastrofickou explozi“ na měnových trzích, říká Menzie Chinn, ekonom z Wisconsinské univerzity. Ale neškodné zasyčení je mnohem pravděpodobnější.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc
BusinessWeek

Ohodnoťte tento článek
Diskuze