Neklid na kolejích. Železniční průmysl hledá cestu z koronavirové krize - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Neklid na kolejích. Železniční průmysl hledá cestu z koronavirové krize

Petr Svoboda,
Neklid na kolejích. Železniční průmysl hledá cestu z koronavirové krize
Zdroj: čtk

Zpožděné dodávky, průtahy v servisu a snaha dostat lidi za hranice alespoň na některé zakázky. I drážní průmysl, který se na ekonomice země podílí 76 miliardami ročního obratu, zasáhla virová nákaza. Problémy bude přitom mít především s exportem.

Například výrobce zabezpečovacích zařízení pro železnici AŽD Praha částečně omezuje výrobu a zvažuje i první výpovědi. „Vypadá to, že nás propouštění nemine. Záležet bude na tom, kdy vláda a okolní země rozhodnou o uvolnění opatření. V tuto chvíli musíme snižovat náklady, utlumujeme rozvojové programy a zastavujeme nákupy,“ shrnul pro týdeník Euro generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle.

Ostatní hráči na trhu jsou zatím opatrnější a snaží se výrobu udržet na současné úrovni. „Najeli jsme na krizový režim, ale výroba zatím funguje bez zásadních omezení,“ řekl týdeníku Euro Josef Bárta, spolumajitel tradičního výrobce lokomotiv CZ Loko z České Třebové.

A podobná je situace i v plzeňské Škodě Transportation z firemní flotily nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. „I přes určitá omezení dokážeme nadále vyrábět moderní vozidla, pracovat na údržbě souprav metra v Praze nebo navrhovat nová technická řešení do nadcházejících tendrů,“ uvedl předseda představenstva Petr Brzezina. Škodovka nedávno rozjela modernizaci závodu v Ostravě za miliardu korun a navzdory současné krizi hledá i nadále stovky zaměstnanců.

\"\"

„Máme zakázky na minimálně tři roky dopředu zajištěné. Jsem si tedy jistý, že přes těžkosti, kterým čelíme, složitou dobu zvládneme,“ dodal Brzezina. Kellnerova vlajková loď v průmyslu má dodat například trolejbusy do Prešova, norského Bergenu a…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?