Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Někdo to rád pražené

08. srpna 2005, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
08. srpna 2005, 00:00

SLAVNÍ PODNIKATELÉ - JULIUS MEINL Červenožluté supermarkety s typickým logem mouřenína a nápisem Julius Meinl zná dnes téměř každý. Málokdo však ví, že zakladatel této vídeňské firmy se narodil v Kraslicích u Karlových Varů v rodině pekaře. Úspěch v podnikání mu přinesl zdánlivě jednoduchý nápad - pražení kávy.

První centrála a pražírna kávy ve Vídni, počátek 20. století.

SLAVNÍ PODNIKATELÉ - JULIUS MEINL Červenožluté supermarkety s typickým logem mouřenína a nápisem Julius Meinl zná dnes téměř každý. Málokdo však ví, že zakladatel této vídeňské firmy se narodil v Kraslicích u Karlových Varů v rodině pekaře. Úspěch v podnikání mu přinesl zdánlivě jednoduchý nápad - pražení kávy. První kávové boby se dostaly do Vídně z Turecka již v roce 1683. Až do poloviny 19. století bylo však jejich pražení výsadou majitelů kaváren. Ženy si na trzích mohly koupit pouze zelené kávové boby, které pak doma velmi opatrně pražily na pánvích. Výsledek tak záležel na dovednosti každé z nich. Změna nastala až v roce 1862, kdy si český rodák Julius Meinl otevřel na vídeňské Koellnerhofgasse svůj první koloniál, v němž začal pražit kávu. ÚSPĚCH PRAŽENÉ KÁVY ||
|První filiálka v Praze na Ovocném trhu, počátek 20. století | Julius Meinl se narodil v Kraslicích u Karlových Varů. Nejdříve pracoval jako obchodní příručí v Praze a teprve v osmatřiceti letech se rozhodl pro samostatné podnikání. Přestěhoval se do Vídně, kde si 5. dubna 1862 otevřel malý obchod s lahůdkami. Hned na počátku měl skvělý nápad - praženou kávu. O tu byl koncem předminulého století ve Vídni obrovský zájem. Lidé se často navštěvovali a pořádali nejrůznější společenské akce, na kterých nesměla čerstvě upražená káva chybět. Meinl pracoval v obchodě nejdříve sám, později měl k ruce pomocníka a rozšířil také produkci. Nejrůznějšími přísadami získal množství kávových směsí a dosáhl tak velké rozmanitosti chutí. Ve Vídni neměl konkurenci, a proto bez potíží přečkal i hospodářskou krizi v roce 1873.
SYSTÉM FILIÁLNÍCH OBCHODŮ

Po téměř třiceti letech podnikání, v roce 1891, otevřel Meinl novou moderní velkopražírnu na vídeňské Neustiffgasse. Firma záhy překročila hranice Vídně a začala budovat obchůdky i v dalších městech. Do Prahy se dostala v roce 1910 - první obchod s praženou kávou byl otevřen na Ovocném trhu poblíž Stavovského divadla. V té době již ve firmě pracoval Meinlův syn Julius mladší, který do podniku vnesl některé nové prvky, zejména pak důraz na reklamu. Dal zhotovit a vylepit první propagační plakáty a zavedl také veřejné ochutnávky kávy. Stal se zakladatelem prvního systému filiálních obchodů s potravinami v Rakousku-Uhersku a v roce 1912 vybudoval také velký importní a obchodní dům v Londýně. Do roku 1914 měla firma Julius Meinl obchody již po celé monarchii a jejich počet přesáhl dvě stovky.

Plakát z roku 1930.

S VÝRAZEM ANDĚLÍČKA

Meinlův administrativní úřad v Praze na počátku 20. století. 

Za první světové války byl kávy nedostatek. Julius Meinl ml. se proto zasadil o vybudování centrály, která kávou zásobovala celou monarchii. Po skončení války a rozpadu Rakouska-Uherska byla rodinná firma přeměněna na akciovou společnost. Z celních důvodů byly pak v nástupnických státech vybudovány vlastní výrobní závody. V Rakousku firma rozšířila sortiment také o výrobu octa, hořčice či margarínů. Byla stále silnější a začala rychle pohlcovat konkurenty. Přibývalo i obchodů v nově vzniklém Československu, kde jejich počet záhy dosáhl sto jedenácti.

Pro firmu Julius Meinl byl významný zejména rok 1924, kdy představila nové logo - černouška s fezem. Jeho autorem byl vídeňský malíř Josef Binder, kterému se podařilo vhodně zkombinovat africkou a arabskou tradici vaření kávy. Mouřenín se navíc v obličeji podobal evropským barokním andělíčkům, což mu dodalo milý a přátelský vzhled. Logo bylo v pozdějších letech jen drobně upravováno a je firemní značkou dodnes.

NEPODAŘENÁ EXPANZE Konec druhé světové války byl však pro firmu Julius Meinl katastrofou. Její československé prodejny byly v roce 1949 znárodněny a podobně tomu bylo i v dalších zemích socialistického bloku. Prodejní síť se rozpadla a firma se udržela pouze v Rakousku. Novým impulzem pro rozvoj podnikání byl až rok 1990, kdy se uvolnil evropský trh. Společnost Julius Meinl International také ihned začala jednat o obnovení své středoevropské sítě prodejen. Pražská firma Julius Meinl byla založena v březnu 1994 a v následujících letech došlo k její obrovské expanzi. Vrcholem bylo otevření sto jedenácté české prodejny v roce 1999, čímž byl vyrovnán prvorepublikový rekord. V následujících letech však začala mít firma problémy. Mateřské společnosti Julius Meinl se evropská expanze příliš nepodařila, což mělo neblahý dopad i na českou odnož. Ta začala upadat do dluhů a v roce 2003 dosáhla její ztráta již půl miliardy korun. Následně se objevily spekulace o jejím odchodu z českého trhu. Nejnovější zprávy hovoří o tom, že všech 67 zbývajících firemních prodejen převezme obchodní řetězec Ahold, provozující obchody Albert a Hypernova. Pramen: Historická encyklopedie podnikatelů JULIUS MEINL (1824-1914)

Zakladatel známého obchodního řetězce a významný podnikatel s kávou se narodil 10. dubna 1824 v Kraslicích u Karlových Varů v rodině pekaře. V jedenadvaceti letech se začal učit u pražského kupce Josefa Dotzauera a projevil se jako nadaný a schopný obchodník. V roce 1849 získal tovaryšské osvědčení a dalších několik let pracoval v Praze jako obchodní příručí.

Ve svých osmatřiceti letech se rozhodl pro samostatné podnikání a přesídlil do Vídně, kde si 5. dubna 1862 otevřel malý krámek s lahůdkami. Obrovský úspěch zaznamenal zejména s pražením kávy, která se do té doby prodávala pouze jako boby. Firma se začala rozrůstat a do začátku první světové války měla své filiálky již po celém Rakousku-Uhersku. Julius Meinl vedl svou společnost až do roku 1914, kdy v úctyhodném věku devadesáti let ve Vídni zemřel. Ve funkci ho následně nahradil jeho syn Julius mladší.

**JULIUS MEINL ml. (1869-1944)

Syn zakladatele firmy se narodil 18. ledna 1869 ve Vídni. Nejdříve se učil v Brně a poté přešel na vídeňskou obchodní akademii. Po studiích pracoval nějaký čas u londýnské společnosti Mincing Lane a roku 1889 vstoupil do rodinné firmy jako společník svého otce. Do podnikání vnesl některé nové prvky, zejména důraz na reklamu. V roce 1912 zavedl nedělní klid a o dvacet let později dokonce pětidenní pracovní dobu. Díky velkému úsilí se mu podařilo vybudovat propracovaný systém filiálních obchodů - první svého druhu v Rakousku-Uhersku. V roce 1901 měla firma šestnáct poboček, o třináct let později sto patnáct a v roce 1937 již čtyři sta devadesát tři. Na konci první světové války se angažoval také politicky. Podílel se na přípravě federalizace Rakouska i na pokusech o mírové řešení. Je mu také připisována zásluha na poválečném uspořádání Rakouska. Zemřel rok před koncem druhé světové války, 16. května 1944.

Pražská centrála na počátku 20. století. foto: Meinl internet commerce GmbH


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodně, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Jak a kde sehnat výpis z obchodního rejstříku snadno a rychle
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Auta
V Německu na zemní plyn bez mýta
Sedm ojetých aut, která se vám rozbijí už cestou z bazaru
Největší riziko smrtelné nehody vám hrozí při cestování v Libérii. Nejmenší na Maledivách
„Vodíková“ dobíjecí stanice s prezentací vozidel Zebra
Nejprodávanější značky aut na světě: Vede Toyota, nejvíc roste Mitsubishi a Lada
Technologie
OnePlus 6T přichází v edici McLaren. Má více paměti, rychlejší nabíjení a vyšší cenu
Takhle zní Mars. NASA pořídila první záznam z rudé planety
Spojení Vodafonu a UPC není jisté. Evropská komise zahájila vyšetřování
Vyšel Firefox 64. Umožňuje hromadně pracovat s panely
Instagram teď můžete používat pro hlasové zprávy jako vysílačku
Hry pro příležitostné hráče