Nejvyšší DPH platí Dánové

02. února 2004, 00:00 - PETR GOLA ,publicista
02. února 2004, 00:00

Některé země EU uplatňují nižší daně, než by podle směrnic mělyDAŇ Z PŘIDANÉ HODNOTY NENÍ VE VŠECH STÁTECH EVROPSKÉ UNIE STEJNÁ. KDE JE TEDY NEJVYŠŠÍ A KDE NAOPAK NEJNIŽŠÍ? NA KTERÉ ZBOŽÍ A SLUŽBY MOHOU VLÁDY JEDNOTLIVÝCH ČLENSKÝCH STÁTŮ UVALIT NIŽŠÍ SAZBU DANĚ?

Některé země EU uplatňují nižší daně, než by podle směrnic měly

DAŇ Z PŘIDANÉ HODNOTY NENÍ VE VŠECH STÁTECH EVROPSKÉ UNIE STEJNÁ. KDE JE TEDY NEJVYŠŠÍ A KDE NAOPAK NEJNIŽŠÍ? NA KTERÉ ZBOŽÍ A SLUŽBY MOHOU VLÁDY JEDNOTLIVÝCH ČLENSKÝCH STÁTŮ UVALIT NIŽŠÍ SAZBU DANĚ?

Výše sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) v jednotlivých zemích Evropské unie je pro nás velmi důležitá. V současné době totiž probíhá v České republice harmonizace s evropskými právními předpisy upravující výši, místo zdanění a odvodu DPH.

JAK FUNGUJE DPH

Daň z přidané hodnoty je všeobecná daň ze spotřeby, kterou se zatěžuje přidaná hodnota zboží a služeb. Vybírá se v každém článku výroby, distribuce a při dodání zboží a služeb, na které se vztahuje. V konečném důsledku ji ovšem zaplatí konečný spotřebitel. DPH se stanoví procentem z ceny a skutečné daňové zatížení je zřejmé z každého článku výroby a distribuce. Plátci daně mohou snížit svou daňovou povinnost o částku, kterou zaplatili oni sami ostatním plátcům DPH při koupi zboží nebo materiálu pro své obchodní aktivity. Tento systém zajišťuje, že daň je neutrální pro plátce DPH a zároveň se fakticky přesouvá výrobním a distribučním řetězcem a nezáleží na tom, kolika články projde. DPH se uplatňuje ve všech členských státech unie. Přestože legislativa zřizující DPH je stanovena na národní úrovni, jsou jednotlivé zákony členských zemí závislé na určitých parametrech, které jsou pevně dány ve směrnicích Evropské unie.

KDE SE CO DANÍ

Pro určení místa zdanitelného plnění u služeb je obecně v EU, stejně jako v ČR, rozhodující sídlo nebo bydliště poskytovatele služby. Toto pravidlo má však řadu výjimek:

* Finanční a pojišťovací služby

* Poradenské služby

* Pronájem pracovních sil

* Pronájem zboží

* Převod práv

* Reklamní služby

* Služby rozhlasového a televizního vysílání

* Služby zprostředkovatelů

* Telekomunikační služby

Místem zdanění uvedených služeb je sídlo jejich příjemce v případě, že příjemce je ze státu mimo Evropskou unii nebo byl registrován jako plátce DPH v jiném členském státě než poskytovatel služby. Základní sazby DPH nesmějí být (od 1. 1. 2001 do 31. 12. 2005) nižší než 15 %. Každý členský stát může aplikovat jednu až dvě snížené sazby, jež musí být ve výši nejméně 5 %. Realita je ovšem taková, že některé země používají ještě takzvanou super redukovanou sazbu DPH, která je nižší než 5 % (Irsko 4,3 %, Řecko, Španělsko a Itálie 4 %, Lucembursko 3 % a Francie 2,1 %). Jiné jdou ještě dále a aplikují na vybrané produkty (například Velká Británie na dětské oblečení) nulovou sazbu (de facto tedy tyto produkty daní z přidané hodnoty nezatěžují). V některých členských státech zase existuje ještě tzv. parkovací sazba (například Belgie či Lucembursko - 12 %). V Dánsku platí jednotná sazba výši 25 %.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít