Největším problémem je korupce

30. července 2010, 12:03 - Jan Schneider
30. července 2010, 12:03

Průzkum PricewaterhouseCoopers zkoumal trestnou činnost ve strojírenství a stavebnictví

Hospodářská kriminalita vždy škodila stavebnictví a strojírenství. Trestnou činnost přitahují především velké projekty s mnoha subdodavateli, často zahraničními, jež hojně využívají různé zprostředkovatele. Nejčastěji je zaznamenána zpronevěra firemního majetku, falšování účetních evidencí, úplatkářství a korupce. Jak toto riziko vnímají firmy? Jak se situace vyvíjí během všeobecného hospodářského poklesu?

Tradiční slabosti

Expertům společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) sdělilo své zkušenosti s trestnou činností v branžích v průběhu roku 2009 226 respondentů ze 43 zemí. Dva ze tří pocítili hospodářskou krizi na vlastní kůži. A jako by toho nebylo dost, každý čtvrtý byl okraden či podveden.
Majetková zpronevěra je evergreenem průzkumů týkajících se stavebnictví a strojírenství, které PwC provádí periodicky od roku 2003. Příčinou je mnoho příležitostí. Například stavby lze totiž za přijatelných nákladů fyzicky jen obtížně uhlídat. Ani zneužití dopravních prostředků nelze lacině zabránit. Zásadní a neodstranitelnou slabinou je nemožnost přesně odhadnout spotřebu materiálu, aby se zabránilo manipulaci s přebytky. Takto poškozují firmy zejména běžní zaměstnanci a nižší management, neboť s materiály fyzicky přicházejí do styku. V době hospodářské krize se intenzita tohoto jevu statisticky poněkud snížila. Pokud však není nižší detekce škodných událostí tohoto druhu pouze výsledkem rozpočtových škrtů, jež dopadají nejvíce a nejdříve na vnitřní kontrolní mechanismy firem.

Hrdlořezné soutěže

Účetní podvody jsou především dílem středního managementu. Oproti poslednímu průzkumu se jejich výskyt zdvojnásobil. Jde o falšování účetních evidencí, podvodné půjčky a žádosti o kredit, neoprávněné navyšování dodatečných nákladů či nepovolené finanční transakce. V těchto případech může být vliv ekonomického poklesu poměrně zásadní. Vzniká totiž velký tlak na prezentaci neexistujících výkonů firmy či zjevných obchodních výhod, popřípadě soutěžních parametrů.
V této souvislosti nepřekvapuje ani čtvrtinový nárůst případů úplatkářství a korupce ve srovnání s rokem 2007. Mnohem vyšší výpovědní hodnotu má však současné srovnání výskytu tohoto jevu ve srovnání s průměrem ve veškerém průmyslu. Majetková zpronevěra, účetní podvody, krádeže dat, praní peněz, zneužívání informací v obchodním styku (insider trading), špionáž, kartelové dohody a daňové úniky jsou ve strojírenství a stavebnictví v relaci s ostatními odvětvími. Pokud jde o úplatky a korupci jsou však téměř dvojnásobné – 47 oproti celkovému průměru 27 procent (viz Dvojnásobná korupce). Riziko úplatkářství a korupce se týká vyššího managementu. Odehrává se v oblasti uzavírání rozsáhlých kontraktů, často ve veřejné sféře, nezřídka na lukrativních, nově se otvírajících trzích a obvykle za účasti rozsáhlých řetězců subdodavatelů. A nutno dodat v atmosféře stále dravější a bezskrupulóznější konkurence. Uplácení osob, které ovlivňují přidělování zakázek, je veřejným tajemstvím. Způsobů ovlivnění tendrů je mnoho, a proto není divu, že typickým znakem těchto branží je značná netransparentnost v oblasti tvorby cen, dodatečných nákladů, režijních přirážek a míry zisku.
Stavaři a strojaři tradičně podceňují investice do kontrolních systémů. Chybí proto standardizace typických postupů, aby ty kontrolované bylo možné s něčím porovnávat. Jde jak o ceny, tak o typizované kontrakty a vztahy k subdodavatelům.

Regulace

Nedávno se obecně významně změnil přístup k tolerování úplatkářství a korupce. Výsledkem jsou větší pravomoci regulačních institucí a příslušné změny v protikorupční legislativě umožňující konzistentní a silné protikorupční reakce. Významnou roli hraje i zvyšující se tlak na lepší kontrolu vládních výdajů.
Protikorupční opatření jsou formulována v souladu s výsledkem analýzy takzvaného podvodného trojúhelníku, schématu vzájemně provázaných podmínek pro spáchání podvodu. Dle posledního průzkumu PwC je prostá příležitost spáchat podvod leitmotivem pachatelů v sedmnácti procentech případů. Jedenáct procent případů se pachatelům podaří „racionalizovat“ – řečeno jinak, obelstít vlastní svědomí. V 72 procentech případů pak hraje hlavní roli snaha získat nějaké výhody – zejména v atmosféře zvýšeného ekonomického tlaku ztěžujícího dosažení firemních cílů (viz Trojúhelník motivace k podvodu). Respondenti reflektují významnou roli povědomí, že v branži se uplácí všeobecně, což platí zejména o jejich přímých konkurentech. Toto přesvědčení je ve stavebnictví a strojírenství zhruba dvojnásobně vyšší než v ostatních průmyslových oblastech.

Charakter ztrát

Jedenáct firem z průzkumu bylo poškozeno o více než půl milionu dolarů. Dvě dokonce o pět milionů dolarů. Průzkum přinesl další pozoruhodný poznatek – společnosti v těchto branžích jsou mnohem citlivější na vedlejší škody způsobené kriminalitou. Dlouhodobě totiž negativně ovlivňují morálku zaměstnanců, již tak obtížné shánění zakázek a udržení obchodních vztahů. Mohou však vést až k celkové ztrátě důvěry. Úspěch v těchto branžích spočívá v rozvoji zkušenosti vedení firmy, týmové spolupráci a ve schopnosti udržet dobré vztahy s mnoha dodavateli zboží a služeb. Proto jsou důsledky podvodů na reputaci firmy natolik citlivou záležitostí. Skutečný rozsah a důsledky „vedlejších škod“ působí vedení firem vážné starosti. Nejde jen o důsledky viditelné v prvním plánu – zaměstnanci, firma, obchodní partneři. Negativní dopad může dospět až k investorům, klientům a k potenciálním zaměstnancům.

Odhalování podvodů

Na odhalení podvodů se nejvíce podílel vnitřní audit. Oproti poslednímu průzkumu se zvýšil z šestnácti na 26 procent. Naopak se snížil podíl trestných činů odhalených náhodně nebo na základě oznámení. To je pozitivní trend. A svědčí o tom, že se vyplácí postupovat systematicky.
Stále však zaráží, že třetina firem během posledního roku vůbec neprovedla vyhodnocení odolnosti firmy proti riziku podvodu. Tyto firmy pak netuší, co a odkud jim hrozí, jaká je pravděpodobnost a závažnost této hrozby a zda a jak příhodně mají zavedena protiopatření. Jinak řečeno, neznají svého nepřítele. Nevědí, že více než dvě třetiny podvodů spáchají vlastní zaměstnanci a že počet podvodů spáchaných středním managementem se v poslední době zdvojnásobil. Většina firem ve sledovaných branžích totiž žije v iluzi, že nejvyšší riziko hrozí zvenku, od druhých. Jejich obranná opatření pak nemohou mít patřičnou účinnost! A když si konečně firmy uvědomí škody utrpěné spáchanými podvody, jsou náchylné činit spektakulární, tedy nákladná a neefektivní protiopatření.

Jak získat kredit

Přidejme poučení, které není z průzkumu PwC. Před několika lety oběhly svět záběry, jak se při svatební oslavě v Tel Avivu propadla podlaha podniku, kde se slavnost konala. Bylo mnoho mrtvých a zraněných. Vyšetřovatelé k objasnění tragédie přizvali respektovaného stavebního podnikatele, který nedlouho před tragédií odmítl provést rekonstrukci právě tohoto podniku. Ten projekt prostudoval, rekonstrukci shledal rizikovou a o své újmě zakázku odmítl, pokud se nezmění plány.
Plány se nezměnily, zakázku provedl nějaký chamtivec a kromě absolutní ztráty prestiže se dočkal soudu. Naopak onen starý zkušený stavební podnikatel upevnil svou již tak dobrou reputaci a předvedl všem, co by mělo být standardem v branži.

Graf 1:
Dvojnásobná korupce
Odhalené podvody ve strojírenství a stavebnictví oproti průměru ve veškerém průmyslu během roku 2009 (v %)

Zneužití majetku 64 67
Účetní podvody 38 38
Úplatkářství a korupce 47 27
Porušení ochrany osobních údajů včetně zcizení dat 15 15
Praní peněz 4 12
Zneužívání informací v obchodním styku (insider trading) 6 4
Průmyslová špionáž 6 3
Tržní podvody včetně kartelových dohod 6 3
Daňové podvody 9 5

0 10 20 30 40 50 60 70 Procent odhalených podvodů
Strojírenství a stavebnictví
Veškerý průmysl

Pramen: PricewaterhouseCoopers

Diagram:
Trojúhelník motivace k podvodu

Stavebnictví a strojírenství

Podnět nebo nátlak dopustit se podvodného jednání 72 %

RIZIKO PODVODU

Příležitost jednat podvodně 17 %

Racionalizace podvodného jednání 11 %

Pramen: PricewaterhouseCoopers

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít