Největší žrouti času a peněz, se kterými bojují podnikatelé a firmy - Euro.cz

Přihlášení

Největší žrouti času a peněz, se kterými bojují podnikatelé a firmy

SPOLEČNOSTI RAZ, DVA, TŘI, SE,
Největší žrouti času a peněz, se kterými bojují podnikatelé a firmy
Komerční sdělení

Podnikat v Česku je obvykle velmi časově náročné. Místo toho, abychom se věnovali samotnému předmětu podnikání, trávíme spoustu času složitou byrokracií nebo činnostmi, které je lepší přidělit na starosti jiným odborníkům.

Začíná to už založením firmy. Vznik obyčejného „eseróčka“ si žádá vyplnění asi 20 formulářů a pravděpodobně se 14x podíváte na některý ze zainteresovaných úřadů. Kromě toho jsou formuláře složité a vyžadují vyplnění až 600 údajů, takže je úředník může žadateli i několikrát vrátit. Tím se pak prodlužuje doba pro zapsání společnosti.

Svou společnost můžete mít rychleji a snáz

Dobrou zprávou je, že si můžete nechat založit svou společnost na klíč od firem, které se na to specializují, nebo si koupit již hotovou společnost a rovnou se pustit do podnikání. Vybrat si přitom můžete třeba společnost s ručením omezeným, akciovku nebo SE, tedy evropskou společnost.

Ready-made společnosti, tedy společnosti připravené k okamžitému „použití“, už jsou zapsané v obchodním rejstříku a mají splacený počáteční kapitál. Stačí si je tedy koupit a můžete se pustit do podnikání. Takové s. r. o. vás může vyjít třeba na 10 000 Kč, a. s. a SE na 46 000 Kč. Bez větších starostí.

Podnikání

Povinnosti, o kterých jste možná neměli ani tušení

Když už máte svou firmu, ať už jste si ji sami pracně založili, nebo jste to nechali na někom jiném, vzniká vám rázem spousta povinností. Tou nejnepříjemnější jsou pravděpodobně daně, další odvody a všechno kolem nich – takový veletoč jednou ročně vám dá pořádně zabrat.

Nikoho určitě nepotěší, že náš daňový systém patří k těm nejsložitějším v celé Evropské unii a příliš dobře si nestojí ani ve světě. Výzkumný projekt dvou německých univerzit analyzoval 143 světových zemí a Česko se umístilo až na 85. příčce. Vyplývá z toho třeba to, jednodušší systém daní má například i Rusko a z rozvojových zemí Botswana nebo Bangladéš. Nic lichotivého.

Daně jsou jen začátek, který jste předpokládali a očekávali. Víte ale třeba, že akciové a evropské společnosti musí od 1. 1. 2014 zveřejňovat na internetu zákonem stanovené informace, oznámení a listiny? Podnikatelé tak často honem zakládají vlastní web za tisíce nebo desetitisíce korun. Dá se to ale vyřešit i za několik stokorun měsíčně, a to přes službu web compliance. Pokud nepotřebujete vlastní web, můžete skrze ni nechat zveřejňovat údaje ve veřejně dostupném rejstříku. Tím máte splněno.

Běžné činnosti, které vás odvádí od práce

Už máte firmu činnou ve vysněné oblasti. Jenže neřešíte jen vlastní úspěchy a chyby, ze kterých je záhodno se poučit. Řešíte další a další činnosti, jako třeba:

  • Účetnictví. Pokud nemáte větší společnost a vlastní účetní, zůstává veškeré papírování na vás. Hodiny a hodiny práce, která vás nejspíš bude ubíjet.
  • IT správa. Víte, jak poznat společnost, která vám vytvoří vyhovující web a nevezme si peníze za odbytou práci? Těžko! Další drahocenný čas strávíte jejím hledáním.
  • Smlouvy. Co je psáno, to je dáno. Bez právníka si ale nemůžete být jistí, že smlouvy, na kterých stavíte podnikání, splňují všechny požadavky a nepřijdete kvůli nim na mizinu. Sedánky s právníky vám zase uberou čas a taky spoustu peněz.
  • Úřady. Skoro na všechno dnes potřebujete razítko. Jednání na úřadech ale stojí čas a někdy taky spoustu nervů. O poplatcích nemluvě.
  • Finanční poradenství. Co s vydělanými penězi? Byla by škoda nechat je ležet. Proto si zaplatíte finančního poradce a pak budete doufat, že jste narazili na někoho schopného.

Ale pozor! Všechny zmíněné i další služby se dají jednoduše outsourcovat. Můžete je zkrátka zadat jednotlivým odborníkům, a pokud nemáte spolehlivé partnery už teď, můžete sehnat ty nové na jednom místě. Tím si zásadně zjednodušíte život a ušetřený čas budete moct věnovat svému podnikání.