Největší zakázka zatím za 300 tisíc

05. května 2008, 00:00 - Miroslav Čepický
05. května 2008, 00:00

MAJITEL FIRMY SMALL LAKE - Vyrobili mu špatné zahradní jezírko, tak je začal dělat sám. Tomáš Křemen se k vlastnímu podnikání – budování zahradních jezírek – dostal vlastně čirou náhodou. Práce se mu zalíbila natolik, že si během několika týdnů založil firmu.

Tomáš Křemen je z mnoha důvodů podnikatel velmi netypický. Žije s rodiči kousek od Brna, je mu 22 let, podnikání rozjel při studiu. A to v oboru pro mladého muže poměrně neobvyklém – jeho firma Small lake projektuje a realizuje zahradní jezírka na míru.

Jedno takové si jeho rodiče nechali udělat. Tehdy oslovili firmu, která se tím zabývá už delší dobu. „Na papíře vše vypadalo pěkně. Jenže v den, kdy měli začít jezírko budovat, přivezli jen část materiálu. Druhý den zase špatně nastřihli fólii, která tvoří dno jezírka, tak to zase odložili. Připadali nám jako Pat a Mat. Tak jsme jim zaplatili jen za část a rozloučili se s nimi. Já pak na internetu několik dní intenzivně hledal všechny možné informace o jezírkách a dokončil jsem to sám,“ popisuje Tomáš Křemen, jak se dostal ke svému podnikání.

Práce se mu zalíbila natolik, že si během několika týdnů založil firmu zabývající se budováním jezírek. O vlastním byznysu přemýšlel už dlouho. První zkušenosti s podnikáním získal jako málo aktivní společník, když před dvěma roky vložil asi 100 tisíc korun ze svých úspor jako vklad do internetového obchodu svého kamaráda. Obchod je sice malý, ale vložené peníze zhodnotil více než dvojnásobně. Křemen v něm ale měl jen malou roli. Občas kamarádovi vypomáhal, ale měl chuť rozjet něco svého, kde by mohl něco vytvářet, ne jen přeprodávat nakoupené zboží.

Za peníze, které vydělal v internetovém obchodu, koupil dodávku – starší, než je on sám. Tekl z ní olej a vyžadovala ještě pár dalších oprav. Byla ale dost velká na to, aby se do ní vešel materiál. Sám si navrhl webovou stránku www.zahradnijezirka.net. Mezitím si zařídil potřebné formality nutné pro založení firmy. Plně podnikat začal na konci léta 2007.

GLOSA VODAFONU

Martin Pejša ředitel taktického marketingu pro firemní zákazníky

„Začátky podnikání Tomáše Křemena byly složité mimo jiné v tom, že se věnoval nejen firmě, ale i studiu. Ovšem díky mobilnímu připojení k internetu mohl webové stránky své firmy nebo pracovní e-maily vyřizovat třeba rovnou ze školy. Mobilní připojení mu tak pomáhá stejně, jako všem podnikatelům, kteří často pracují mimo kancelář.“

První zakázka

„Ze začátku jsem byl spíš konzultant po telefonu a e-mailu. Lidé se ptali na cenu, dobu realizace a jiné věci,“ říká Křemen. K několika potenciálním klientům, kteří jevili vážnější zájem, dojel na osobní konzultaci. „Je to lepší než někde v kanceláři. Přímo na místě poznám víc než jen z fotek zahrady, klientům to šetří čas. A navíc, kancelář je můj pokoj v domě u rodičů. Tam vyřizuji veškerou administrativu. Hlavně ale funguju přes mobilní telefon. Ten mám u sebe stále, i ve škole. Nechci si žádného zákazníka nechat proklouznout mezi prsty,“ říká Křemen.

První zakázku získal až asi měsíc po rozjezdu firmy. Byla to přestavba jezírka velkého přibližně 12×3 metry na zahradě, kterou se její majitelka rozhodla zušlechtit. „Bylo to skoro náročnější než stavět jezírko nové. Kromě vyklizení harampádí a starého materiálu z jezírka jsme i upravovali jeho tvar. Dělali jsme vše jen ve třech, ale za týden od objednávky to bylo hotové,“ říká Petr Cvrček, který Křemenovi se stavbou pomáhal. Loni na podzim spolu udělali ještě dvě zakázky. Celkem Křemen a jeho dva spolupracovníci, také studenti, za tři různě velká jezírka utržili přes 150 tisíc korun. To na výdělek, vzhledem k nákladům, nestačilo. Ukázalo se ale, že o jezírka je zájem.

Ke konci roku však telefon nezvonil skoro vůbec. Vše, co se točí kolem zahrad, je velmi sezonní. Zájemci se začali objevovat opět letos na konci února. „Stačí, aby byl slunečný den, a většinou aspoň jeden člověk zavolá,“ říká Křemen. Do poloviny dubna už stihl udělat jedno jezírko, a má podepsány smlouvy na další dvě. Mezi nimi je i jeho dosud největší zakázka. Za 300 tisíc korun bude budovat koupací jezírko 25×10 metrů, které bude mít dnovou výpusť a čerpadlo instalované vně nádrže.

V plánu jsou i zahrady

Křemen má letos v plánu rozšířit sluby spojené s jezírky. Chystá se nabízet i rybičky, okrasné květiny a další. Chce to ale dělat postupně, ne najednou začít říkat, že bezvadně upraví celou zahradu se vším všudy. „Firma, která mým rodičům dělala jezírko, také říkala, že umí vše a dopadlo to špatně. Takhle bychom o zákazníky spíš přicházeli, než je získávali,“ říká Křemen.

Zároveň si uvědomuje, že komplexní nabídka služeb má větší šanci zákazníky zaujmout. Ještě letos se tedy bude snažit začít spolupracovat s firmou, která se umí postarat o zahradu, ale nespecializuje se na jezírka. Kdyby se to nepodařilo, začnou se to učit sami a příští rok by i tyto služby mohli nabízet v rámci své firmy. To už bude mít dokončenu školu a pokud bude o jeho jezírka zájem, bude v nich dál pokračovat. „Po škole bych ale také chtěl to své sezonní podnikání doplnit o další aktivity, kterým se budu moci věnovat a budou mě živit i přes zimu,“ plánuje Křemen.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Vyznejte se v SPZ jako expert
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Auta
Koupili byste si auto vyrobené ve Vietnamu? V Paříži se…
Plná moc k přepisu vozidla: Co musí obsahovat a kde ji ověřit + vzor ke stažení
Galerie: Nejbizarnější ruská terénní vozidla, která projedou úplně všude
Audi TT dostalo decentní facelift a narozeninovou edici odkazující na původní koncept
Nejprodávanější značky na evropském trhu za první pololetí: Volkswagen vládne
Technologie
Tip: Zobrazte své aktivity z Chromu nebo Firefoxu v časové ose ve Windows 10
Nechcete čekat na banku? Google Pay už funguje i s kartami Revolut
Gorilla Glass 6 přichází. Displeje vydrží až 15 pádů na zem
Philips vyrobil cestovní 22″ televizor s napájením na 12 V
Digi TV přidává kvůli fotbalu čtvrtý exkluzivní sportovní kanál, druhé O2 TV má tři
Hry pro příležitostné hráče