Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Největší výkon, nejvýkonnější diody. Do Břežan dorazil unikátní laser

08. června 2017, 16:15 - čtk
08. června 2017, 16:15

Do laserového centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy dorazil první ze čtyř laserových systémů, které na tomto pracovišti začnou postupně fungovat od příštího roku. Zařízení, jež vzniklo v USA za přispění českých vědců a firem, je podle zástupců centra světovým unikátem. Má největší výkon ve světelném pulzu, největší kadenci výstřelů, nejvýkonnější laserové diody a nejmodernější optické technologie, řekl vedoucí programu laserových technologií v ELI Beamlines Bedřich Rus.

Okamžitý výkon jednoho světelného pulsu bude jeden petawatt, což je zhruba milionkrát více, než představuje výkon jednoho temelínského reaktoru. Pořízení systému vyšlo na 1,2 miliardy Kč bez DPH a jde o nejdražší laser ze všech čtyř, které mají v břežanském centru fungovat.

Systém, který je zatím uložen v šesti desítkách beden a kontejnerů, bude využíván k základnímu i aplikovanému výzkumu. Jeho prostřednictvím se budou například vyvíjet urychlovače částic pro lékařské aplikace nebo zkoumat vnitřní stavba živých buněk. „Základní výzkum zahrnuje vývoj některých nových zdrojů rentgenového záření částic a podobných věcí prozkoumáním materiálů a podobně. Aplikovaný výzkum je především orientován na ověření všech technologií pro nové způsoby terapie zhoubných nádorů pomocí nabitých částic generovaných laserem,“ řekl Rus.

Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek si prohlíží virtuální podobu nového pracoviště v centru ELI Beamlines.

Ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd Michael Prouza uvedl, že sice existují na světě další lasery schopné vyslat pulz na úrovni petawattů, tento je však první, který vysílá pulzy častěji než jednou za sekundu. „To maximum bude dokonce až desetkrát za sekundu. Nikdy nic takového ještě nebylo na světě zkonstruováno,“ upozornil Prouza. Podle něj se tím otvírají nové možnosti pro experimenty v oblasti biovědy, medicíny nebo třeba zkoumání plazmatu.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), jenž se dnes s vědci v Břežanech setkal, ocenil, že se na vývoji laseru podílel Fyzikální ústav a na výrobě se podílel český průmysl. České firmy k systému dodaly některé komponenty.

Zařízení putovalo šest dní z kalifornského města Livermore přes letiště v Los Angeles do Frankfurtu v Německu, odkud ho ve středu ráno přivezly kamiony do Břežan. S instalací se podle Rusa začne zřejmě v polovině září, až bude připravena speciální hala s plochou 620 metrů čtverečních. Trvat by to mělo kolem tří měsíců, další čas zabere ladění a uvedení do provozu. Připraven pro výzkum by tak laser mohl být příští rok v červnu.

Zabalený petawattový laserový systém s nejvyšším průměrným výkonem na světě

Výkon zařízení se bude postupně zvyšovat, až bude dosahovat petawattových výkonů při 10Hz frekvenci výstřelů. Z USA k němu časem přibude i takzvaný 10-PW laser, který patří k nejvýkonnějším na světě.

Laserové centrum bylo postaveno s pomocí evropských peněz a otevřeno v roce 2015. Bělobrádek v souvislosti s jeho dalším provozem upozornil na to, že peníze na takzvanou udržitelnost jdou i ze státního rozpočtu. Návrh od ministerstva financí podle něj s vyššími náklady po zahájení provozu centra nepočítá. Bělobrádek tak do příštích let čeká velký boj o financování této infrastruktury. „Také bude záležet na managementu a Akademii věd, jak dokážou sehnat kolegy z jiných států, aby se podíleli na financování tohoto projektu, a na tom, jaké projekty tady budou,“ dodal.

Dále čtěte:

Česko má nejlepší 3D tiskárnu světa

Siemens plánuje v Česku rozšiřování výroby i výzkumuSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
S čím při změně zdravotní pojišťovny nepočítejte?
Nejste alergičtí na jídlo?
V pátek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Jak vypadají SPZ na autech v Evropě?
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Auta
Retro: Vyzkoušeli jsme, jak se řídí Buick Series 40 Sedan (…
Škoda Octavia G-Tec je rychlejší. Tisíc kilometrů s ní ale už na jedno tankování nedáte
IAA Hannover 2018: Budoucnost užitkových aut? Hybridní, elektrická a autonomní
Euro NCAP: Volkswagen Touareg a Audi A6 za pět, Tourneo za čtyři a Jimny pouze za tři
Kvíz: Víte, kolik dostanete bodů za tyto přestupky?
Technologie
Velký test výkonných SSD pro rozhraní M.2 PCIe
Apple už má výřez i v baterce. Rozborka iPhonů prozradila i další detaily
Samsung umožní prodloužení životnosti starších televizorů pomocí kitu. Ne v Česku
T-Mobile láká na nový modem pro „LTE na doma“. Je rychlý a ještě k tomu sexy
Tip na neděli: jeden z nejhorších filmů The Room je zdarma na YouTubu
Hry pro příležitostné hráče