Největší propad v historii: Český HDP klesl o 10,7 procenta - Euro.cz

Přihlášení

Největší propad v historii: Český HDP klesl o 10,7 procenta

,
Největší propad v historii: Český HDP klesl o 10,7 procenta
Zdroj: Archiv MF

Jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu, podle předběžného odhadu meziročně klesl český hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí letošního roku o 10,7 procenta. Třetí kvartál by už měl být nicméně příznivější.

„Ve druhém čtvrtletí došlo k prohloubení poklesu ekonomiky a hrubý domácí produkt se propadl nejvíce v historii samostatné České republiky,“ sumarizuje Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů Českého statistického úřadu. „Významně negativní vliv mělo omezení nebo uzavření provozů v průmyslu, dále pak v odvětvích obchodu, dopravy, pohostinství a ubytování,“ vysvětluje hlavní důvody.

Jak dále uvedli statistici, negativní meziroční vývoj hrubého domácího produktu byl způsoben především výrazným poklesem zahraniční poptávky, dále pak nižší spotřebou domácností i investiční aktivitou. 

Už v minulých dnech ohlásily výrazný meziroční propad ekonomiky i jiné země. Zatímco v případě Spojených států jde podle odhadu tamějšího ministerstva obchodu o 32,9procentní pád, německý trh se meziročně snížil o 11,7 procenta.

Ekonomové se však shodují, že tvrdým vládním opatřením z prvního a druhého čtvrtletí letošního roku je odzvoněno a ekonomiky – včetně té české – už prošly oživením a opět nastartovaly růst. „Výsledky za druhé čtvrtletí jsou sice nejhorší v historii, meziroční výsledek je ale v optimistické části spektra odhadů. Rozhodující pro letošní veřejné finance bude nicméně druhá polovina roku, zejména období po skončení či omezení programů státní podpory,“ komentovala čísla Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady.

Český hrubý domácí produkt vloni činil 5,65 bilionu korun, meziročně vyrostl o 340 miliard. Letos se vlivem čínské chřipky a vládních restrikcí očekává jeho snížení.