Největší podvodník v historii Wall Street Bernard Madoff

16. srpna 2010, 03:48 - Jan Němec
16. srpna 2010, 03:48

Má na svědomí několik tisíc obětí, z nichž pod slibem výhodných investic s vysokými výnosy vylákal až 65 miliard dolarů.

Autor: Profimedia

Ve skutečnosti byla investiční společnost Bernarda Madoffa prachobyčejným „letadlem“, v němž výnosy starších „pasažérů“ platili ti nově přistoupivší. Americké soudy Madoffa za největší případ zpronevěry v historii Wall Street odměnily 150 lety vězení.

Starý šedovlasý muž v černém obleku a bílé košili s tmavou vázankou sedí v soudní síni, se sklopenou hlavou pozoruje podlahu před sebou a poslouchá emotivní svědectví desítek lidí, které okradl často o celoživotní úspory. „Pro mé chování neexistuje žádná omluva. Zanechal jsem za sebou odkaz hanby,“ nesnaží se ani obhajovat na závěr slyšení. Když soudce vynáší rozsudek, sálem se rozezní nadšený potlesk. Jednasedmdesátiletý Bernard Madoff, zřejmě největší defraudant 20. století a pro mnohé také symbol nenasytnosti a bezohlednosti bankéřů z Wall Street, dostává za podvody a zpronevěru v řádu desítek miliard dolarů trest 150 let vězení. Jinými slovy – doživotí.

Bernard Madoff se během pouhých dvou let změnil z uznávaného bankéře, který dokázal zázračně rozmnožovat peníze svých klientů i v ekonomicky nepříznivých dobách, v superpadoucha. Nenávidí ho prakticky celé Spojené státy, a to natolik, že se maska s jeho obličejem stala v roce 2009, kdy byl odsouzen, největším hitem Halloweenu, amerického „svátku duchů“. Vypadat jako největší defraudant chtěly desetitisíce Američanů.

Investiční letadlo Celý neuvěřitelný příběh, který se jistě dříve či později dočká i filmového zpracování, začal v roce 1960 podobně, jako tomu bylo u mnoha dalších amerických milionářů a selfmademanů. Osmadvacetiletý Bernard Madoff tehdy založil společnost Bernard L. Madoff Investment Securities, do níž vložil několik tisíc dolarů vydělaných mimo jiné prací plavčíka na pláži a instalací zavlažovacích zařízení. Zprvu firma obchodovala zcela legálně a jejími prvními klienty byli například přátelé Madoffova nevlastního otce. Poctivé podnikání a investování se „zvrtlo“ až o několik let později: podle vyšetřovatelů už v 80. letech 20. století, podle Madoffa zhruba o deset let později. Důvodem byla podle největšího defraudanta především ekonomická recese. Ta citelně zasáhla výnosy jeho investic a Madoff se postupně přeorientoval na zcela jiný systém „podnikání“. Místo investování ukládal peníze klientů na vlastní bankovní účty, a pak z nich platil výnosy zákazníkům, kteří mu peníze svěřili dříve. Jednoduše řečeno – z investiční společnosti se stalo takzvané „letadlo“, či chcete-li pyramidová hra. Od té doby pak už Madoff nikdy nepodnikal poctivě. Z dnešního pohledu je takřka nepochopitelné, jak se mohlo dařit tak masivní zpronevěru Bernardu Madoffovi tajit více než dvacet let. Přispěla k tomu bezesporu i jeho bezskrupulóznost hraničící až s drzostí. Madoff byl totiž členem několika regulačních komisí, které dohlížely na obchodování na burze. I díky tomu dokázal svoje podvody mnoho let maskovat. Přesto mohla Madoffova defraudantská kariéra skončit o několik let dříve; od roku 1992 jeho společnost vyšetřovaly úřady hned šestkrát. Nejednoho investičního experta totiž udivovaly výnosy, jaké Madoff dokázal i v nepříznivých dobách nabízet svým klientům. Ani jedno vyšetřování ale nebylo dotaženo do konce. Například v roce 1999 informoval dohledovou komisi Securities and Exchange Commission (SEC) analytik Harry Markopolos, jemuž se Madoffem nabízené výnosy zdály jednoduše nerealizovatelné. SEC ale Markopolose ignoroval a ten vyjádřil později svou frustraci v knize „Nikdo neposlouchal“. Zřejmě nejblíže dopadení byl Bernard Madoff v roce 2004, kdy podezření vůči jeho podnikání pojala právnička Genevievette Walkerová-Lightfootová. Ta upozorňovala regulační orgány na nesrovnalosti ohledně Madoffových investic a doporučovala podrobnější prošetření jeho podivných obchodů. Nakonec ale i tato kauza vyšuměla do ztracena. Nedůslednost úřadů potvrdil později po svém zatčení i sám Bernard Madoff, když tvrdil, že vyšetřovatelé nikdy nekladli správné otázky. „Nevycházel jsem z úžasu. Chovali se jako poručík Columbo, nikdy se ale ani nepodívali na naše účetnictví. Kdyby postupovali správně, museli by na podvody přijít,“ tvrdil Madoff. Přesto se z uniknutí úřadům neradoval dlouho. Poslední kapka

K obrazu poctivého byznysmana přispíval Bernard Madoff i svou dobročinností. Z dnešního pohledu to zní až tragikomicky – z cizího se mu pochopitelně rozdávalo snadno, mnoho organizací navíc za jeho „dobrodiní“ nakonec krutě zaplatilo krachem. Jenže ještě před prozrazením celého monstrózního pyramidového systému investic neměl o podvodech prakticky nikdo ani tušení. A tak mnohamilionové příspěvky na bohulibé účely budily respekt.

Madoff byl považován za předního filantropa a přes svou nadaci The Madoff Family Foundation rozdával opravdu štědře: peníze rozděloval nemocnicím, divadlům, školám i univerzitám. Když jeho synovi lékaři diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlin, okamžitě věnoval na výzkum této nemoci šest milionů dolarů. A kvůli udržování dobrých vztahů podporoval dokonce i politické strany. V roce 1991 rozdělil mezi republikány a demokraty 230 tisíc dolarů.

Bublina podvodných obchodů Bernarda Madoffa splaskla definitivně v roce 2008, kdy se objevily první náznaky celosvětové finanční krize. Ubývali totiž noví klienti, z jejichž vkladů obvykle Madoff financoval výnosy „starším“ zákazníkům. V prosinci 2008, kdy už o krizi nebylo pochyb, si Bernard Madoff podle agentury Bloomberg postěžoval svému synu Markovi, že má problém sehnat sedm miliard dolarů, které má v dohledné době vyplatit části svých klientů. To mu ale nezabránilo vyplatit zaměstnancům firmy vánoční bonusy za více než 170 milionů. Právě to přimělo Marka Madoffa s bratrem Andrewem, aby na otce udeřili – jak si může dovolit vyplácet štědré bonusy, když nemá na výplaty klientům? V té chvíli se prý Bernard Madoff zhroutil a přiznal, že „je s ním konec“ a že celý byznys byla „jedna velká lež založená na pyramidovém systému“.

Synové všechno oznámili úřadům a pro Bernarda Madoffa si přišla policie. Po půlročním vyšetřování stanul Madoff v létě 2009 před soudem, který nakonec uznal vinným ve všech jedenácti bodech obžaloby včetně zpronevěry, podvodů a praní špinavých peněz a poslal „finančníka“ na 150 let do vězení. Soudu se zřejmě nevyhnou ani oba synové, ani Madoffova manželka. Jediným dalším odsouzeným je však prozatím firemní účetní David Friehling, který se k spoluúčasti při podvodech přiznal.

Kam se poděly miliardy?

Při okrádání klientů Bernard Madoff takříkajíc neznal bratra. Dokázal přivést na mizinu jak hollywoodské hvězdy, tak zcela běžné americké rodiny. Britský deník The Guardian popisoval některé srdceryvné scény, které se odehrávaly během dlouhého soudního přelíčení. Dva postižení, kteří Madoffovou vinou přišli prakticky o celý majetek, dokonce spáchali sebevraždu. Mezi prominentní oběti Bernarda Madoffa pak patřili například režiséři Steven Spielberg a Pedro Almodóvar, herci Kevin Bacon a John Malkovich či spisovatel Ellie Wiesel.

Ještě pozoruhodnější než jména slavných okradených je však osud zpronevěřených peněz. Vyšetřovatelé postupně odhady škod zvyšovali z několika miliard až na konečných 65 miliard dolarů. Po zatčení však byla výše majetku rodiny Madoffových odhadnuta jen na zhruba 126 milionů dolarů, většinou v nemovitostech, uměleckých sbírkách, starožitnostech a špercích. Zabavena byla i jachta pojmenovaná Bull. Vše se prodalo v dražbách. Vedle toho úřady zabavily ještě aktiva Madoffovy firmy, odhadovaná na 700 milionů dolarů. Kam se poděly další desítky miliard, není známo.

Část zřejmě dostali jako výnosy někteří z klientů, část zřejmě stihl rozmařilý podnikatel utratit. Při vyšetřování totiž podle CNN vyšlo najevo, že Madoffův podnik byl centrem neřestí a drog. Zaměstnanci nakupovali ve velkém kokain a firma si díky tomu prý vysloužila přezdívku „severní pól“, firemních večírků se pravidelně zúčastňovaly prostitutky. Už dnes je tak v podstatě jisté, že většina obětí největšího podvodníka minulého století se odškodnění nedočká. Omluva, kterou pronesl Bernard Madoff před soudem, jim může být jen chabou náplastí. Obzvláště poté, co se mohli v The Guardian dočíst, že podle spoluvězňů se Madoff na adresu podvedených vyjádřil jako o bohatých chamtivcích a lakonicky na jejich adresu poznamenal: „Fuck my victims“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít