Bude nosit rakety? Největší letadlo světa koupil Trumpův mecenáš Feinberg - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Bude nosit rakety? Největší letadlo světa koupil Trumpův mecenáš Feinberg

,

Firmu Stratolaunch, jež vyvíjela největší letadlo světa, koupil Steve Feinberg, miliardář s vazbami na prezidenta Donalda Trumpa. Spekuluje se o tom, že by vláda mohla stroj použít i pro vojenské účely, například pro testování hypersonických raket.

Největší letadlo světa s rozpětím křídel 117 metrů vyvíjela firma Stratolaunch Systems. Projekt financoval jeden ze zakladatelů firmy Microsoft Paul Allen, který v roce 2018 zemřel na rakovinu.

Letadlo poprvé vzlétlo na jaře tohoto roku, pak se objevily zprávy, že je projekt na prodej. V říjnu společnost oznámila změnu majitele.

Od dědiců Allena společnost koupil fond Cerberus Capital Management, za kterým stojí miliardář Stephen Feinberg. V předvolební kampani v roce 2016 finančně podpořil současného prezidenta Donalda Trumpa.

Cena, kterou Ceberus za Stratolaunch zaplatil, nebyla zveřejněna, web Geekwire ale napsal, že se hodnota transakce odhaduje na 400 milionů dolarů (9,1 miliardy korun).


Česká Laugo Arms zdesetinásobí výrobu pistole Alien. Chystá i poloautomatickou pušku


Feinbergův fond už vlastní firmu Bushmaster, což je výrobce poloautomatických pušek AR-15, nebo společnost DynCorp, jež poskytuje americké armádě logistickou podporu, včetně podpory a výcviku pro letecké operace. Proto se spekuluje, že by nová akvizice mohla souviset s využitím letadla i pro americkou armádu.

Letoun Stratolaunch je sestaven ze dvou boeingů 747, má šest motorů. Původně byl vyvíjen jako levnější varianta pro vynášení umělých družic na oběžnou dráhu. Letadlo by mohlo Pentagonu pomoci při testování hypersonických zbraní.

Ředitel firmy Jean Floyd pouze oznámil, že rok 2020 bude pro firmu rokem pro překonávání hranic, měl by poskytovat testovací služby pro vysokorychlostní lety.

První let letadla Stratolaunch v dubnu 2019:

Feinberg byl v květnu 2018 Trumpem jmenován předsedou zpravodajského poradního orgánu prezidenta, takže má přístup k tajným a citlivým projektům Spojených států.

Dále čtěte:

Výroba amerických vojenských lodí v ohrožení: Čína a Rusko mohou narušit dodavatelský řetězec

Závod o největší tankové dělo: Německo a Francie chtějí mít vlastní superkanón

Modré z nebe. Aero Vodochody nutně potřebuje úspěch stroje L-39NG

Údržba, opravy, modernizace. Na dodávce vrtulníků z USA se budou podílet české státní podniky

Ohodnoťte tento článek
Diskuze