Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Demonstrace v Hongkongu, ilustrační foto
Demonstrace v Hongkongu, ilustrační foto
Autor: čtk

Největší hrozbou pro světovou ekonomiku je situace v Hongkongu, říká analytik

29. listopadu, 18:42 - Tomáš Bohuslav
 Demonstrace v Hongkongu, ilustrační foto
Demonstrace v Hongkongu, ilustrační foto
Autor: čtk
29. listopadu, 18:42

Ani brexit ani stagnující německé hospodářství. Světové trhy by se nyní ze všeho nejvíc měly obávat důsledků pokračujících nepokojů v čínské zvláštní administrativní oblasti Hongkongu. Alespoň podle hlavního ekonoma německé investiční banky Berenberg Holgera Schmiedinga.

K pravidelným střetům mezi demonstranty a policií dochází v této sedmimilionové metropoli již několik měsíců. V posledních týdnech se však situace čím dál víc vyostřuje. Nejméně jeden z protestujících studentů přišel tento měsíc o život poté, co vypadl z budovy, poblíž které bezpečnostní složky rozháněly ostatní demonstranty.

V následujících dnech pak pozornost světových médií upoutalo především obléhání tamní polytechnické univerzity, do jejíchž prostor se studenti a další protestanti volající po demokratických reformách uchýlili. Většina z nich se sice nakonec dobrovolně vzdala, našli se však i tací, které policisté zatkli při pokusu o útek. Pakliže budou demonstranti obviněni z výtržnictví, hrozí jim za tento prohřešek až desetiletý trest odnětí svobody.

Trumpovy zákony situaci ještě zhoršily

Další olej do ohně přilil tento týden americký prezident Donald Trump. Ve snaze podpořit protestující podepsal šéf Bílého domu dva zákony, na jejichž základě zakázal prodávat tamní policii zbraně a munici používané při demonstracích a nařídil americkému ministerstvu zahraničí podávat alespoň jednou za rok zprávu o tom, v jakém stavu se hongkongská autonomie nachází.

Tento krok pochopitelně čínské politiky i jejich kolegy z Hongkongu pobouřil. Následně proto Peking vyslal Washingtonu vzkaz, v němž zdůraznil, že budou-li se Američané nadále vměšovat do jeho vnitřních záležitostí, přijme tvrdá protiopatření.

Pokud by přitom k něčemu takovému skutečně došlo, mohl by to podle renomovaného ekonoma Holgera Schmiedinga pocítit celý svět.

„Hongkong je pro trhy v současnosti největším geopolitickým rizikem,“ řekl Schmieding ve čtvrtek v pořadu Street Signs Europe televize