Největší akciový propadák historie? Čínská státní firma

31. října 2017, 16:03  -  frn
31. října 2017, 16:03

Čínská ropná firma PetroChina byla první společností vůbec, jejíž tržní kapitalizace překročila hodnotu bilionu dolarů. To bylo v době čínské akciové bubliny a všeobecného optimismu, který zasáhl i ropný průmysl. Od roku 2007 firma ztratila na šanghajské burze 800 miliard dolarů své hodnoty, což ji v tomto ohledu dostává na první místo historie.

I když se už nyní jedná o největší pokles hodnoty akcií v historii, čínská státní společnost PetroChina stále nedosáhla na dno. Deset let od svého uvedení na šanghajské burze ztratila 800 miliard dolarů (17,6 bilionu korun) své hodnoty, což odpovídá hodnotě akciového trhu celé Itálie.

PetroChina prodávala ropu Severní Koreji
PetroChina (čínsky 中国石油天然气股份有限公司) je čínská ropná společnost vlastněná státem. Je to veřejná akciová společnost, jejíž akcie jsou obchodovatelné na světových burzách, nicméně její působení není globální, ale omezuje se jen na Čínu. Hlavní sídlo má v Pekingu. Jedná se o největšího čínského dodavatele ropy.
Společnost bývá spojována s nelegálními obchody ropy v Severní Koreji, kdy například čínskou a světovou veřejnost v roce 2012 pobouřil snímek ze satelitu u hranic se Severní Koreou , na kterém byly vidět kolony cisteren.

Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/PetroChina

Z pohledu současné dolarové hodnoty se jedná o největší pokles hodnoty akcií firmy v historii, uvedla agentura Bloomberg. Podle analytiků bude pád dále pokračovat, v následujících 12 měsících mohou akcie oslabit o dalších 16 procent.

Vývoj ceny akcií PetroChina v USA:

Příběh firmy PetroChina ilustruje posun v čínské ekonomice, která je po Spojených státech podle výše HDP druhá největší na světě. V roce 2007 při uvedení společnosti PetroChina na šanghajské burze převládal všeobecný optimismus v čínské akciové tituly i pro vyhlídky ropného průmyslu. To už byla za dveřmi globální finanční krize, která změnila dosavadní poměry.

„Pro PetroChina nastávají těžké časy,“ řekl Tošihiko Takamoto, manažer ze singapurské investiční firmy Asset Management One. Naráží tak na plány čínské vlády v oblasti rozšiřování elektromobilů v nejlidnatější zemi světa. „Proč by chtěl koupit někdo akcie, jež se obchodují za třicetinásobek čistých zisků firmy?“

Ukazatel P/E (cena akcii ku zisku na akcii) u vybraných ropných akciových titulů
PetroChina 36
Chevron 25
Exxon 22
BP 18
Statoil 17
Shell 16

Zdroj: Bloomberg

Analytik banky Citigroup Nelson Wang upozornil na to, že většinu akcií firmy vlastní vláda v Pekingu, takže investoři nejsou ztrátou hodnoty akcií zasaženi tak tvrdě, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Akcie na šanghajské burze energetického sektoru ztrácejí, u PetroChina analytici očekávají další propad o 16 procent. Přitom celkově pro index burzy CSI 300 předpokládají růst v následujících 12 měsících o 10 procent.

Srovnání hodnoty 800 miliard dolarů
Pokles tržní hodnoty PetroChina 800 mld. USD
Čistý majetek 12 nejbohatších lidí světa 768 mld. USD
Hodnota italského akciového trhu 704 mld. USD
Odhad deficitu USA pro rok 2017 668 mld. USD
HDP Švýcarska 660 mld. USD
Tržní hodnota firmy Microsoft 608 mld. USD

Zdroj: Bloomberg

Ocenění firmy na burze zohledňuje pesimismus investorů ohledně čínského ropného sektoru. Čínští regulátoři se navíc snaží zamezit velkým výkyvům cen akcií, které zasáhly investory v letech 2007 až 2015. Růst hodnoty akcií může postihnout spíše tituly technologického sektoru nebo spotřebního průmyslu.

PetroChina doplácí také na rétoriku čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který na komunistickém sjezdu upevnil své postavení a kladl důraz na ochranu životního prostředí a udržitelný růst ekonomiky. Do roku 2030 má Čína omezit své emise CO2.

„Možná jednoho dne. Ale záleží to na tom, jak máte dlouhý časový rámec,“ řekl na možný návrat hodnoty tržní kapitalizace firmy z roku 2007 Andrew Clarke, šéf brokerské firmy Marabaud Asia z Hongkongu. Sám nevěří, že by se toho ve svých padesáti letech ještě dožil.

Čtěte dále:

Facebook, Avatar, kasina. Co všechno je v Číně zakázáno?

Zprávy z Číny pro Západ: pomáhají s nimi „asistenti“ placení Pekingem

Disent tolerovat nebudu, řekl čínský prezident obyvatelům Hongkongu


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 4 | Průměrné hodnocení: 4.75

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Syndrom nemocných domů (6)
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.
Nestíháte podat daňové přiznání v termínu? Nechte si prodloužit lhůtu!
Vliv různých výdělků na výši důchodu
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev I.
Auta
Že by Mercedes-Maybach G 650 Landaulet majitele zklamal?…
Galerie: 10 aut, jejichž zůstatková hodnota po prvním roce provozu klesne nejvíce
Česká rozlučka se Subaru WRX STI dorazila do prodeje. Stojí téměř 1,4 milionu
Volkswagen chystá malé a levné lidové SUV. U nás ho ale nekoupíte
Kia Sportage slaví 25. výročí a zároveň více než pět milionů prodaných exemplářů
Technologie
Upgrade Windows 10 loni blokoval počítače průměrně 82 minut. Teď to bude 30 minut
Končí další čtečka kanálů RSS. Digg Reader se nedožije pátých narozenin
Hry pro Android si vyzkoušíte i bez zdlouhavé instalace. Google má řešení
Ataribox nedorazí, místo něj přijde Atari VCS. Nová konzole je pořád tajemná
Samořiditelné auto Uberu zabilo ženu, která vstoupila na silnici mimo přechod
Hry pro příležitostné hráče